Już w najbliższy weekend w hali Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędą się siódme, Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w bocci. W zawodach weźmie udział blisko 70 uczestników z niepełnosprawnościami reprezentujących 19 klubów AZS.

Boccia to dyscyplina paraolimpijska, niemająca swojego odpowiednika w programie olimpijskim. Wywodzi się od włoskiej gry w bule i jest stosunkowo młodym sportem. Pierwsze rozgrywki odbyły się na światowych igrzyskach niepełnosprawnych w Nowym Jorku w roku 1984, by osiem lat później zadebiutować na olimpiadzie w Barcelonie. Ze względu na prostotę zasad boccia znajduje coraz większe zainteresowanie w środowisku osób z niepełnosprawnościami.

Potwierdzeniem tego są najbliższe zawody z cyklu IMP AZS. By zagrać w boccię, do Zielonej Góry przyjadą pełnoletnie osoby z dysfunkcjami z całej Polski. W pierwszej kolejności zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą na czterech boiskach w grze zespołowej. O tytuł drużynowego mistrza zawalczy ponad 20 ekip, rozgrywając około 180 endów. W niedzielę odbędą się rozgrywki indywidualne, które tradycyjnie zostaną przeprowadzone systemem pucharowym.

W zawodach udział wezmą reprezentanci klubów: AZS URz Rzeszów, AZS UWM Olsztyn, AZS PP Poznań, AZS UW Warszawa, AZS UG Gdańsk, AZS AGH Kraków, AZS WSB Chorzów, AZS WSG Bydgoszcz, AZS PŁ Łódź, AZS GWSH Katowice, AZS UMCS Lublin, AZS UAM Poznań, AZS PWr Wrocław, AZS UMK Toruń, AZS UE Katowice, AZS UPH Siedlce, AZS AWF Poznań, AZS UKW Bydgoszcz oraz AZS UZ Zielona Góra.

Cykl Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS wspierają: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami zawodów są Grupa LOTOS i Grupa PZU. Organizatorem IMP AZS w bocci jest Akademicki Związek Sportowy we współpracy z AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetem Zielonogórskim oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UZ.

Foto: Ewa Milun-Walczak / MILUNA
Tekst: Dominika Hoft / Dawid Piechowiak