Gospodarz Letniej Uniwersjady 2027 wybrany

0
106

Letnia Uniwersjada w 2027 roku odbędzie się w Chungcheong w Korei Południowej. Światowa Federacja Sportu Akademickiego (FISU) podjęła decyzję podczas wczorajszych obrad w Brukseli.

Koreańczycy wygrali walkę o prawa organizacji z Amerykanami, którzy planowali przeprowadzenie Uniwersjady w Karolinie Północnej. Wybór FISU był poprzedzony wizytami jej przedstawicieli w obu państwach i wnikliwą analizą złożonych aplikacji. Letnia Uniwersjada 2027 zostanie rozegrana w 18 dyscyplinach na 31 obiektach sportowych.

– FISU składa serdeczne gratulacje Chungcheong. Korea Południowa ma bogate tradycje w sporcie akademickim i jestem przekonany, że będzie idealnym miejscem do spotkania najlepszych studentów-sportowców z całego świata latem 2027 roku – przyznał pełniący obowiązki prezydenta FISU, Leonz Eder.

– Wszyscy, którzy tak ciężko pracowali, aby nasza kandydatura odniosła sukces, są zachwyceni. To ogromna szansa dla koreańskiego sportu akademickiego i dla Chungcheong. Będzie to pierwsze duże wydarzenie, które odbędzie się w naszym regionie i jesteśmy pewni, że przeprowadzimy doskonałe FISU World University Games – powiedział Yoon-suk Kim, sekretarz generalny komitetu odpowiedzialnego za aplikację Chungcheong 2027.

Korea Południowa będzie gościć uczestników Uniwersjady po raz czwarty. W 1997 roku Chonju-Muju było gospodarzem zimowej edycji, w 2003 najlepsi studenci-sportowcy rywalizowali o medale letniej Uniwersjady w Daegu, a w 2015 – w Gwangju. Najbliższe uniwersjady zaplanowano na 2023 – zimową w Lake Placid, a letnią w Chengdu. W 2025 roku Uniwersjady powrócą do Europy – zimową zorganizuje Turyn, zaś letnią region Zagłębia Ruhry.

Źródło i fot. FISU