Stołeczni inżynierowie o mały włos nie rozmontowali Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. W finale trzydniowej rywalizacji było wszystko co potrzebne do stworzenia widowiska, czyli niespodziewani zwycięzcy, piękna pogoda i wspaniała atmosfera.

Na stoku Harenda wyłoniono najlepszych studentów w slalomie gigancie i slalomie. To była prawdziwa kumulacja emocji, a w środowej walce o medale wzięła udział najlepsza 50 narciarek i narciarzy wyłonionych po dwudniowych półfinałach. Łącznie po krótkiej przerwie do Zakopanego przybyło 370 uczestników z 47 uczelni.

Już o godzinie 7:30 wystartowała rywalizacja w slalomie gigancie. Trasa była nieco dłuższa niż w eliminacjach, bardziej wymagająca, ale też lepiej przygotowana. Wpłynęły na to poranne przymrozki, użycie salmiaku i wczesna pora rozgrywania zawodów.

Po pierwszym przejeździe wśród mężczyzn na prowadzeniu znalazł się nieco niespodziewanie Antoni Szczepaniak z Politechniki Warszawskiej, który o zaledwie 0.07 sek. wyprzedzał Andrzeja Dziedzica ze Szkoły Głównej Handlowej i 0.17 sek. faworyta Pawła Pyjasa – tegorocznego dwukrotnego mistrza Polski w narciarstwie alpejskim.

Ostatecznie zwyciężył popularny „Antek”, który uzyskał łączny czas 1:05.38. – Czuję się świetnie, bo nie spodziewałem się, że będę mógł konkurować z kolegami o pierwsze miejsce. Miałem świetny dzień i dopisywały mi warunki. Nie będę ukrywał, że jestem bardzo dumny – mówił szczęśliwy student informatyki na Politechnice Warszawskiej.

Wśród kobiet również nie obyło się bez małej sensacji. Dominatorka cyklu AZS Winter Cup,  Katarzyna Wąsek z Collegium Civitas po pierwszym przejeździe zajmowała drugie miejsce z wynikiem 31.76 sek., tracąc do brązowej medalistki mistrzostw Polski w gigancie – Zofii Zdort z Politechniki Warszawskiej 0.31 sek.

foto: Michał Szypliński / NTN Snow & More

W decydującym przejeździe przyszła pani inżynier spisała się wyśmienicie i podsiadła na fotelu liderki Darię Krajewską z AWF Katowice – Bardzo się cieszę z tego sukcesu. Jak widać, nie chodzi o to, żeby wygrywać w eliminacjach tylko w finale. Nie miałam wielkiej przewagi po pierwszym przejeździe, więc wszystko mogło się zdarzyć. Start był bardzo wcześnie, ale opłaciło się, bo warunki były bardzo dobre – powiedziała Zofia Zdort, która udanie debiutowała w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Slalom również dostarczył wartkiej akcji, choć bohaterowie byli ci sami. Po pierwszym przejeździe prowadziła Daria Krajewska, która wyprzedzała swoją koleżankę z uczelni Julię Włodarczyk o 0,16 sek. Niestety nie zdołała obronić tej pozycji. W pewnym momencie wśród zawodników rozległ się tylko głośny jęk, gdy w ostatnim przejeździe liderka doznała upadku. Zwyciężyła Julia Włodarczyk, która w drugim przejeździe poprawiła swój wynik.

Niepowodzenie w gigancie zrekompensował sobie Paweł Pyjas, który zwyciężył zarówno w pierwszym jak i w drugim przejeździe slalomu, uzyskując łączny czas 1:08.39. Dużo mniej szczęścia miał w drugim przejeździe trzeci w klasyfikacji Andrzej Dziedzic, który jedną z tyczek minął między nogami i nie ukończył rywalizacji.

– Na pewno chciałem się zrewanżować i pokazać się z dobrej strony. Warunki do jazdy były lepsze niż pierwszego czy drugiego dnia. Cała trasa była świetnie przygotowana. Przyznam, że można było się zmęczyć, bo słońce dawało się bardzo we znaki wszystkim uczestnikom – powiedział Paweł Pyjas, który również debiutował w AMP-ach.

Choć przedstawiciele Politechniki Warszawskiej sprawili dwie niespodzianki, to w zestawieniu uczelni musieli uznać wyższość innych. Wśród mężczyzn w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, natomiast wśród pań górą była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS.

Medaliści Akademickich Mistrzostw Polski 2021 w narciarstwie alpejskim

slalom gigant – kobiety
1. Zofia Zdort (PW Warszawa) 1:04.60
2. Daria Krajewska (AWF Katowice) 1:04.99
3. Katarzyna Wąsek (CC Warszawa) 1:05.23

slalom – kobiety
1 Julia Włodarczyk (AWF Katowice) 1:10.07
2 Katarzyna Wąsek (CC Warszawa) 1:10.35
3 Zofia Zdort (PW Warszawa)

klasyfikacja drużynowa kobiet
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Politechnika Warszawska
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

slalom gigant – mężczyźni
1. Antoni Szczepanik (PW Warszawa) 1:05.38
2. Paweł Pyjas (AWF Katowice) 1:05.87
3 Dominik Białobrzycki (AWF Katowice) 1:06.15

slalom – mężczyźni
1. Paweł Pyjas (AWF Katowice) 1:08.3
2. Dominik Białobrzycki (AWF Katowice) 1:09.49
3. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:09.55

klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
2. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
3. Politechnika Śląska w Gliwicach

Więcej zdjęć oraz materiały video na profilu AMP w narciarstwie alpejskim.