Świetne wyniki na otwarcie AMP w lekkiej atletyce w Białymstoku [FOTO, WIDEO]

0
460

W Białymstoku rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. W pierwszym dniu największej, studenckiej imprezie sportowej w Polsce swój kolejny tytuł zdobył kulomiot Jakub Szyszkowski z AWF Katowice, a akademickimi mistrzami kraju na 400 metrów zostali Weronika Bartnowska (WAT Warszawa) i Daniel Sołtysiak (WSEiT Poznań).

Po dziesięcioletniej przerwie znów studenci – lekkoatleci wrócili do stolicy Podlasia, by powalczyć o medale najlepszych w kraju. Na stadion Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przybyło mnóstwo kibiców, żeby z bliska zobaczyć, jak radzą sobie specjaliści od biegów, skoków czy rzutów. W sumie w ciągu trzech dni lekkoatletycznej rywalizacji w Białymstoku weźmie udział ponad 1200 studentów i studentek z 95 uczelni. To największe wydarzenie w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski!

– To bardzo duże przedsięwzięcie, logistycznie jest co robić. Samych dyplomów trzeba było wydrukować konkretny karton – obrazował Piotr Klimowicz, prezes KU AZS Politechniki Białostockiej, głównego organizatora AMP 2024 w lekkiej atletyce.

Jako pierwsi medale AMP 2024 w lekkiej atletyce odebrali płotkarze. Złoty medal zdobył Michał Sierocki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), a podium uzupełnili Olgierd Michniewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) i Krystian Siniło (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku).

– To wspaniałe uczucie wrócić do biegania po bardzo długiej przerwie spowodowanej kontuzjami. Ostatni medal AMP zdobyłem pięć lat temu, również był złoty – przypomniał Sierocki, który po około dziesięciu latach wrócił też startować do Białegostoku. – AMP-y to zawsze świetna atmosfera, wszyscy są pozytywnie nastawieni i każdemu dobrze się startuje. Jest mega przyjemnie tu startować.

Uwagę kibiców przyciągała oczywiście konkurencja 400 metrów pań. Dystans, na którym biało-czerwoni od wielu lat zdobywają masę medali na przeróżnych imprezach, zdominowały warszawianki. Wygrała Weronika Bartnowska (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie), wyprzedzając Karolinę Łozowską i bijącą rekord życiowy Annę Gryc (obie AWF Warszawa). U mężczyzn triumfował zaś Daniel Sołtysiak (Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu) przed Patrykiem Grzegorzewiczem (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i Maksymilianem Klepackim (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku). Ponadto Sołtysiak, jako zwycięzca 400 metrów mężczyzn, odebrał memoriałową nagrodę im. Zygmunta Weissa.

– Jestem trochę w szoku. Tydzień temu biegałam w Chorzowie. Teraz już wiem, że to było przez warunki pogodowe. Fajnie, że w końcu udało się złamać barierę 53 sekund. To tylko daje pewność siebie, pozwala odzyskać wiarę, bo po Chorzowie byłam trochę podłamana – nie ukrywała Bartnowska.

W piątek w Białymstoku poznaliśmy także medalistów AMP 2024 w biegu na 1500 metrów. Wśród kobiet triumfowała Sylwana Gajda (UW Warszawa) przed Małgorzatą Karpiuk (WANS Białystok) i Aleksandrą Bereśniewicz (UAM Poznań).

Wiele ciekawego działo się również na rzutniach. Konkurs pchnięcia kulą kobiet wygrała Zuzanna Maślana (Politechnika Białostocka), a u mężczyzn najlepszym kulomiotem okazał się Jakub Szyszkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). Dla reprezentanta Polski był to już jedenasty triumf w AMP-ach!

–  Startuję i wygrywam wszystkie edycje od 2012 roku, tylko w zeszłym roku z uwagi na inne imprezy nie mogłem wziąć udziału w AMP-ach. To właśnie z AMP-ów mam swój rekord życiowy, ale dziś forma była troszkę gorsza – mówił po starcie Szyszkowski. – To dla mnie tradycja, że co roku przyjeżdżam na AMP-y i walczę na nich. Bardzo lubię startować w Białymstoku, to tutaj osiągnąłem rekord sezonu – dodał kulomiot śląskiej uczelni.

Z kolei w rzucie młotem pań zwyciężyła Aleksandra Nowaczewska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), druga była Karolina Bomba (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), a na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Kaniowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp.).

Pierwszy dzień zmagań na bieżni w ramach AMP 2024 zamknęły sztafety 4 x 100 metrów. Jedno okrążenie najszybciej pokonały zawodniczki AWF Katowice oraz zawodnicy UMCS Lublin.

W sobotę w Białymstoku czekają nas kolejne emocje m.in. w biegu na 100 i 800 metrów, 400 metrów przez płotki, skoku wzwyż czy skoku o tyczce.

Organizatorem głównym zawodów jest Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego, we współpracy z Klubem Uczelnianym AZS Politechniki Białostockiej.

Partnerem tegorocznego wydarzenia są: Politechnika Białostocka, Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie. Patronatem honorowym imprezę objęli JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym, Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki finałów 1. dnia Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Białymstoku

Kobiety

Bieg na 400 metrów

 1. Weronika Bartnowska (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
 2. Karolina Łozowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
 3. Anna Gryc (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Bieg na 1500 metrów

 1. Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski)
 2. Małgorzata Karpiuk (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)
 3. Aleksandra Bereśniewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Sztafeta 4 x 100 metrów

 1. Julia Polak, Monika Kiepura, Oliwia Zimoląg, Paulina Guzowska (AWF Katowice)
 2. Magdalena Golec, Emilia Dąbek, Wiktoria Wrońska, Judyta Zwolińska (Uniwersytet Rzeszowski)
 3. Liwia Włoszczyk, Marta Zimna, Olga Rzeszewska, Natalia Wójcik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Pchnięcie kulą

 1. Zuzanna Maślana (Politechnika Białostocka)
 2. Martyna Karwowska (Politechnika Białostocka)
 3. Paulina Ligarska (Politechnika Gdańska)

Rzut młotem

 1. Aleksandra Nowaczewska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
 2. Karolina Bomba (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
 3. Weronika Kaniowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp.)

Mężczyźni

Bieg na 110 metrów przez płotki

 1. Michał Sierocki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
 2. Olgierd Michniewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
 3. Krystian Siniło (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)

Bieg na 400 metrów

 1. Daniel Sołtysiak (Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu)
 2. Patryk Grzegorzewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
 3. Maksymilian Klepacki (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)

Bieg na 1500 metrów

 1. Michał Piątek (Politechnika Częstochowska)
 2. Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
 3. Jakub Napierała (Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze)

Sztafeta 4 x 100 metrów

 1. Jakub Lempach, Patryk Krupa, Hubert Kozelan, Jakub Chmiel (UMCS Lublin)
 2. Karol Kwiatkowski, Artur Łęczycki, Wiktor Cygan, Adam Burda (AWF Katowice)
 3. Maciej Babula, Dawid Buck, Michał Kubaszko, Szymon Mikołajczak (Politechnika Opolska)

Pchnięcie kulą

 1. Jakub Szyszkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
 2. Szymon Mazur (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
 3. Radosław Starak (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)

Artur Kluskiewicz, Biuro Prasowe AZS
fot. i wideo Arkadiusz Modliński