Doskonała wiadomość dotarła do nas ze szwajcarskiej Lozanny. Komitet Wykonawczy FISU przyznał poznańskiemu AZS prawo do zorganizowania w 2026 roku Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu kobiet i mężczyzn.

Poznaniacy pokonali w rozgrywce o organizację mistrzostw przedstawicieli Madrytu i w niedługim czasie rozpoczną intensywne przygotowania do przeprowadzenia najważniejszego studenckiego turnieju futsalowego. Termin zawodów zaproponowany przez AZS Poznań to 17-28 lipca 2026 r., a miejscem gier i treningów będą funkcjonalne hale sportowe mieszczące się w stolicy Wielkopolski. Najlepsi studenci-futsaliści zagrają m. in. na obiektach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego. W Poznaniu może się pojawić aż 12 zespołów żeńskich i 16 męskich ze wszystkich kontynentów i w historii tej dyscypliny sportu będzie to z pewnością największa międzypaństwowa impreza futsalowa rozgrywana w Polsce.

AZS Poznań już po raz trzeci uzyskał prawo do organizacji AMŚ w futsalu. Po mistrzostwach w 2006 roku poznaniacy mieli powtórnie przeprowadzić te zawody w 2020 roku, jednak na przeszkodzie stanęła wówczas pandemia. Miejmy nadzieję, że tym razem na drodze do rozegrania turnieju nie pojawią już żadne przeszkody.

AZS Poznań to uznany, wielokrotny organizator zawodów rangi Akademickich Mistrzostw Świata. Prócz zawodów futsalowych w stolicy Wielkopolski odbywały się już AMŚ w biegach przełajowych, sprintach kajakowych i wioślarstwie (trzykrotnie). W 2015 roku w Poznaniu odbyły się również futsalowe Akademickie Mistrzostwa Europy.

– Bardzo się cieszymy z decyzji FISU. Traktuję ją jako swoistą sprawiedliwość dziejową, bo przecież mistrzostwa, które mieliśmy organizować w 2020 roku, zostały odwołane zaledwie na trzy miesiące przed otwarciem. A miała to być rekordowa impreza, bo wstępne zainteresowanie startem w turnieju męskim zgłosiło 29 krajów z pięciu kontynentów, a w kobiecym 17 reprezentacji. Mamy nadzieję, że teraz zainteresowanie będzie równie duże, a FISU będzie miało miły problem, kogo dopuścić do startu – ocenił prezes AZS Poznań, Tomasz Szponder.

Poprzednie AMŚ w futsalu odbyły się w Portugalii. W 2022 roku Akademicka Reprezentacja Polski kobiet, którą prowadził znany w nie tylko w poznańskim środowisku trener Wojciech Weiss, zdobyła brąz. W tym roku zawody zostaną rozegrane w Szanghaju. Przypomnijmy, że w 2024 roku w Gdańsku odbędą się AMŚ w triathlonie.

Piotr Kuś