Chociaż warunki pogodowe na to nie wskazują, to uczestnicy AZS Winter Cup nie składają broni, a raczej nart. Wisienką na torcie Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim były zmagania w slalomie równoległym i team event.

Wyłonienie zdobywców kryształowych kul nie oznaczało wcale końca sezonu AZS Winter Cup. W poniedziałek na zakopiańskiej Harendzie odbyła się kumulacja pucharowych emocji. Wisienką na torcie była rywalizacja w slalomie równoległym, do którego dopuszczonych było po 16 najlepszych zawodników i zawodniczek z klasyfikacji końcowej slalomu. Zwycięzcy brali wszystko, bo czekała na nich nagroda główna w wysokości 10 tys. zł.

Wśród mężczyzn zwyciężył Wojciech Dulczewski, który powetował sobie niepowodzenia za piątkowy finał AZS Winter Cup. Reprezentant AGH Kraków pokonał swojego kolegę z uczelni Juliusza Mitana, wyprzedzając go o 0.18 sekundy. W drodze do finału Dulczewski odprawił kolejno Piotra Misorka (UM Lublin), Piotra Browarskiego (PWr Wrocław) i Rafała Sadowego (UM Lublin).

– Jestem zadowolony z tego sezonu i te emocje po finale się równoważą. W pierwszym przejedzie minimalnie za szybko wystartowałem, kiedy bramka była jeszcze zamknięta, ale udało mi się odrobić na płaskim odcinku. Jestem bardzo szczęśliwy. Czułem trochę stresu przed pojedynkiem z Juliuszem, ale czułem, że ta trasa czerwona jest szybka. W zeszłym roku nie przeszedłem pierwszego etapu, więc teraz tym bardziej cieszę się z finału. Czułem, że mam szansę na wygraną, ale wiedziałem też, że będzie to mocna walka – ocenił na gorąco Wojtek Dulczewski w rozmowie z Michałem Szyplińskim.

Po raz drugi z rzędu slalom równoległy wśród pań wygrała Maja Chyla. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w arcyciekawym finale pokonała Zofię Zdort o 0.35 sekundy. Był to pojedynek dwóch najlepszych zawodniczek kończącego się sezonu AZS Winter Cup i godne podsumowanie zmagań. Wcześniej Chyla w pokonanym polu zostawiła Joannę Książek (KAAFM Kraków) oraz Karolinę Haratek (UJ CM Kraków), a w pierwszej serii trafiła na wolny los.

– Walka w finale z Zosią Zdort była bardzo zacięta i wydaje mi się, że czerwona trasa była trochę szybsza. Po pierwszym przejeździe miałam pół sekundy przewagi, ale drugi wygrała ona. Na szczęście dla mnie z mniejszą przewagą. Było trochę stresu przed tym pierwszym przejazdem, bo nie wiedziałam w jakiej jest formie Zosia. Był taki moment, że myślałam że jest przede mną i mi ucieka. Udało mi się utrzymać chłodną głowę i dowieźć wygraną do mety – opowiadała Maja Chyla, która w tym sezonie zgarnęła wszystko co mogła podczas AZS Winter Cup.

Trzecie miejsce zajęła Karolina Haretek, która pokonała Dominikę Srokosz (UW). Natomiast wśród panów podium uzupełnił Rafał Sadowy, wygrywając z Mateuszem Buckim (AWF Kraków).

Slalom równoległy AZS Winter Cup 2023/2024 – Harenda, Zakopane, Polska, 4.03.2024 r. fot. Michał Szypliński/skifoto.pl

Intensywny dzień zakończył Team Event, w którym wzięły udział cztery drużyny. Frekwencja mogła być większa, ale już za kilka godzin rozpoczynają się Akademickie Mistrzostwa Polski, więc uczestnicy pewnie wolą oszczędzać siły. W finale Uniwersytet Warszawski w składzie Dominika Srokosz, Zofia Bulanda, Antoni Mól i Jerzy Lasecki pokonał Uniwersytet Medyczny w Lublinie, wygrywając 6:2. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawa. Sponsorami technicznymi są Nordica Polska, UYN i Dainese. Partnerami są PZU, Toyota W&J Wiśniewski, EnergiaPura, Magazyn NTN Snow & More, krakowsport.pl, skifoto.pl, Reklawiz, Stalkant FM, Przegląd Sportowy, Onet.