Reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet w futsalu rozpoczną w piątek w Pruszkowie przygotowania do Akademickich Mistrzostw Świata, które w dniach 18-24 lipca odbędą się w Portugalii.

Zanim obie nasze drużyny podejdą do pierwszych spotkań o stawkę w Bradze i Guimaraes, czeka je tygodniowe zgrupowanie na Mazowszu. W męskiej kadrze prowadzonej przez Błażeja Korczyńskiego, aktualnego selekcjonera seniorskiej reprezentacji biało-czerwonych, pierwotnie znalazło się czternastu zawodników. Już wiadomo jednak, że z powodu urazu zabraknie Arkadiusza Budzyna (BSF ABJ Bochnia).

– Nie ma co się oszukiwać, w tak krótkim okresie nie zdążymy zbudować wytrzymałości i siły, bo chłopacy dopiero wracają z urlopów. Pójdziemy w kierunku przygotowania motorycznego i częstych zmian na parkiecie. Będziemy też korzystać ze zmian bramkarzy, aby na boisku wydłużyć sobie czas odpoczynku – wyjaśnia Błażej Korczyński, selekcjoner reprezentacji Polski na AMŚ w futsalu.

Przed czterema laty biało-czerwoni futsaliści, również prowadzeni przez Korczyńskiego, zajęli ósme miejsce. W tym roku po cichu liczą na coś więcej niż powtórzenie wyników (do ćwierćfinałów awansują dwa pierwsze zespoły z trzech grup, a także 2 najlepsze drużyny z 3. miejsc) Nasi zawodnicy w fazie grupowej spotkają się z Czechami, Marokiem i Arabią Saudyjską.

– Mamy niezły skład i uważam, że jesteśmy w stanie zajść daleko, a przy odrobinie szczęścia może i wygrać turniej. Będziemy walczyć w każdym meczu o zwycięstwo i zobaczymy, jak ułoży się sytuacja – mówi Korczyński.

Również czternaście zawodniczek stanowi kadrę Polek na zbliżające się AMŚ. W składzie biało-czerwonych zabraknie dwóch ważnych ogniw.

– Nie będzie z nami Julii Szostak i Wiktorii Pietrzyk, etatowych zawodniczek pierwszej reprezentacji, z powodu poważnych urazów. Poza tym dysponujemy możliwie najsilniejszym składem. W Pruszkowie czeka nas dziesięć jednostek treningowych. Owszem, dla zawodniczek będzie to okres wakacyjny między sezonami, więc liczymy się z tym, że dziewczyny przyjadą w różnej formie. Postaramy się jednak przygotować je najlepiej, jak potrafimy – przedstawia Wojciech Weiss, szkoleniowiec biało-czerwonych na AMŚ w futsalu w Portugalii.

Dla Polek będzie to drugi start w tej imprezie. Cztery lata temu w Kazachstanie nasze zawodniczki zajęły wysokie, piąte miejsce, mimo że turniej zaczęły od dwóch porażek – z Ukrainą i Rosją, późniejszymi finalistkami imprezy. Trener Weiss tym razem liczy na lepsze otwarcie dla swojego zespołu. Rywalkami naszych futsalistek w grupie będą Brazylijki, Libanki i Niemki. Zawodniczki z Kraju Kawy to pięciokrotne triumfatorki AMŚ, które jedyny raz w tej imprezie nie zwyciężyły w 2018 roku w Kazachstanie.

– Mamy atrakcyjną, ale bardzo silną grupę. Możliwe, że Brazylia w tym momencie jest najsilniejszym zespołem na świecie. Niemki zawsze są świetnie przygotowane. Jedną wielką niewiadomą pozostaje natomiast Liban, po którym kompletnie nie wiemy, czego się spodziewać. Lekceważenia z naszej strony jednak nie będzie – zapewnia Weiss.

Zgrupowanie akademickich reprezentacji Polski w Pruszkowie rozpocznie się w piątek, 8 lipca, a zakończy się tydzień później. AMŚ w futsalu w Portugalii odbędą się w dniach 18-24 lipca.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu w Portugalii

Mężczyźni
Grupa A: Portugalia, Argentyna, Izrael, Nowa Zelandia
Grupa B: Ukraina, Słowacja, Brazylia, Oman
Grupa C: Czechy, Polska, Maroko, Arabia Saudyjska

Kobiety
Grupa A: Portugalia, Izrael, Argentyna
Grupa B: Polska, Brazylia, Liban, Niemcy
Grupa C: Ukraina, Nowa Zelandia, Czechy, Arabia Saudyjska

Składy reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu w Portugalii

Mężczyźni: Bartosz Przyborek (AZS UW DARKOMP Wilanów), Michał Kałuża (CD Burela FS), Szymon Cichy (Clearex Chorzów), Rajmund Siecla (GI Malepszy Futsal Leszno), Sebastian Grubalski (KS Constract Lubawa), Jakub Raszkowski (KS Constract Lubawa), Kacper Sendlewski (KS Constract Lubawa), Piotr Przygocki (KS Futsal Piła), Filip Turkowyd (Legia Warszawa), Tomasz Warszawski (Legia Warszawa), Bartłomiej Gładyszewski (Red Dragons Pniewy), Gracjan Miałkas (Red Dragons Pniewy), Krzysztof Iwanek (Rekord Bielsko-Biała)

Kobiety: Julia Basta (AZS UEK Słomniczanka Słomniki), Anna Chóraś (BTS Rekord Bielsko-Biała), Dominika Dewicka (KU AZS UAM Poznań), Kinga Ejzel (KS Pogoń Dekpol Tczew), Anna Kowalczyk (AZS AWF Warszawa), Klaudia Kubaszek (BTS Rekord Bielsko-Biała), Eliza Ostrowska (KU AZS UAM Poznań), Zuzanna Sawicka (KU AZS UAM Poznań), Adrianna Sobolewska (AZS UEK Słomniczanka Słomniki), Patrycja Sutkowska (KU AZS UAM Poznań), Izabela Tracz (BTS Rekord Bielsko-Biała), Weronika Wieżynis (AZS UG Gdańsk), Katarzyna Włodarczyk (AZS UEK Słomniczanka Słomniki), Paula Zawistowska (AZS UG Gdańsk)