Takiego zakończenia lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Monachium nikt się nie spodziewał! Sztafety 4×100 m powiększyły dorobek medalowy polskiej reprezentacji, ustanawiając nowe rekordy kraju. Swój udział w sukcesach mieli zawodnicy z klubów AZS.

Najpierw męska sztafeta 4×100 m w składzie Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominika Kopeć sięgnęła po brąz, ustanawiając nowy rekord Polski – 38,15 s. Medal wywalczył także biegnący w eliminacjach zawodnik OŚ AZS Poznań, Mateusz Siuda.

Skład sztafety kobiet 4×100 m na finał zaskoczył chyba wszystkich. Trener Jacek Lewandowski postawił na Pię Skrzyszowską (AZS AWF Warszawa) na pierwszej zmianie, która zaledwie kilkadziesiąt minut wcześniej została mistrzynią Europy na 100 m przez płotki oraz na Annę Kiełbasińską, dwukrotną już medalistkę z Monachium, na drugiej zmianie. Na kolejnych dwóch zmianach, podobnie jak w eliminacjach miały pobiec Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice). Jak się okazało, ryzyko się opłaciło. Polki spisały się znakomicie, poprawiły rekord Polski osiągając rezultat 42,61 i zdobyły srebrne medale. Szybsze były jedynie Niemki. W eliminacjach sztafety wystartowały Martyna Kotwiła oraz Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice).

Polscy lekkoatleci zdobyli w Monachium aż 14 medali – trzy złote, sześć srebrnych i pięć brązowych. W dziewięciu z nich swój udział mieli reprezentanci klubów AZS. Tuż za podium rywalizację ukończyli Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) na 100 m, Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań) na 3000 m z przeszkodami i Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice) w rzucie młotem.