Ostatni dzień Akademickich Igrzysk Europejskich był dniem polskim. Przedstawiciele naszych uczelni wywalczyli 10 medali, w czym największa zasługa tenisistów stołowych z Zamościa i badmintonistów z Gdańska.

Już drużynowa rywalizacja badmintonistów oraz tenisistek i tenisistów stołowych rozbudziła nasze apetyty. Przypomnijmy, że po brązowe krążki przy stołach sięgnęły dziewczyny z Politechniki Lubelskiej i panowie z Akademii Zamojskiej, a srebro wywalczyła badmintonowa ekipa Politechniki Gdańskiej.

Nasi stanęli od razu do rywalizacji w turniejach indywidualnych i szybko okazało się, że odegrają w nich kluczowe role. Niemal we wszystkich turniejach udało się dotrzeć do strefy medalowej!

W badmintonowym mikście Adrian Krawczyk i Anastasiya Khomich, czyli członkowie polskiej kadry, przez pierwsze trzy mecze przeszli jak burza, nie tracąc w secie więcej niż 13 punktów. Dopiero w półfinale trafili na opór duetu Uniwersytetu ze Strasburga, przegrywając pierwszą partię, by dwie kolejne wygrać do 18 i 19. W finale czekali już Estończycy z Uniwersytetu w Tartu. Skończyło się trzema setami, wygraną gdańszczan i pierwszym od siedmiu lat badmintonowym złotem dla polskiej uczelni!

Khomich w duecie z kolejną kadrowiczką – Ulyaną Volskayą (obie pochodzą Białorusi, ale od kilku lat mają polskie obywatelstwo) zagrała po chwili o złoto także w deblu. Tegoroczne akademickie mistrzynie Polski po drodze bez większych problemów i straty seta wyeliminowały pary z Węgier, Niemiec, Szwajcarii i Francji. W wielkim finale spotkały się z kolejnym duetem Uniwersytetu ze Strasburga, Schaffner – Cesari i… też zakończyły go bez problemu, wygrywając sety do 14 i 7!

W deblu męskim Krzysztof Jakowczuk z Marcinem Nowakiem zatrzymali się dopiero w półfinale. Po wyeliminowaniu par z Norwegii, Węgier i Bułgarii na ich drodze stanęli oczywiście Francuzi ze Strasburga, którzy chwilę wcześniej odprawili po ciężkim meczu inny debel z Gdańska (Butkus – Krawczyk) i kolejny raz pokazywali klasę w akademickich zmaganiach w Europie. Nasi przegrali w trzech setach, ale cieszyli się z brązowych medali.

W turniejach singlowych do ćwierćfinałów dotarli Volskaya (przegrała z późniejszą triumfatorką, przedstawicielką gospodarzy – Agnes Korosi) oraz Jakowczuk. Na 9. miejscu sklasyfikowano Nowaka, a na 17. Witek, Martynę Kowalczyk i Bartosza Grochowskiego.

– Wiedziałem, że mamy bardzo mocny skład i możemy powalczyć o wiele medali. Nie było łatwo, bo Francuzi, którzy wygrali turniej drużynowy, znów mieli wyjątkowo silną ekipę. W turniejach indywidualnych zagraliśmy jednak dużo lepiej, nauczyliśmy się ich. Odpłaciliśmy się w deblu kobiet i mikście, nie udało się tylko chłopakom – komentował żywiołowo reagujący na poczynania swoich podopiecznych trener Rafał Kasprów. – Panowała wspaniała atmosfera, zarówno w naszej drużynie, jak i podczas całego turnieju. Czuć było akademickiego ducha – dodał.

Przy tenisowym stole wyszło równie udanie. Tu klasą dla siebie byli zawodnicy Akademii Zamojskiej, którzy jako faworyci musieli być nieco rozgoryczeni półfinałową porażką w rywalizacji drużynowej z naszpikowanym tureckimi kadrowiczami Uniwersytetem Nisantasi.

W turnieju singlowym cała piątka graczy z Zamościa dotarła do ćwierćfinałów, co oznaczało pierwszy z polskich pojedynków o awans. Artur Grela wygrał 3:1 z deblowym partnerem Damianem Węderlichem, by w kolejnej rundzie trafić na Jakuba Folwarskiego, przegrać 0:3 i zdobyć brąz. W drugim półfinale niezwykle emocjonujący mecz z Turkiem Ziverem Gunduzem rozegrał Konrad Kulpa. Polak przegrał piątego seta 10:12, choć prowadził w nim 10:7! Mimo kilku piłek meczowych i szansy na polski finał, musiał się zadowolić brązem. Była to kolejna tego dnia pechowa porażka w takich okolicznościach. Gunduz 3:2 pokonał bowiem w ćwierćfinale także Jana Zandeckiego. Gunduz, brat Zivera –  Ibrahim odprawił z kolei duet Kulpa-Zandecki w ćwierćfinale debla, wygrywając piątego seta do dziewięciu!

Grela z Węderlichem mieli więcej szczęścia. W czterech meczach gry podwójnej oddali rywalom tylko jednego seta i zameldowali się w finale, w którym czekał oczywiście grający z Ahmadianem leworęczny Ibrahim Gunduz. Polsko-tureckie rachunki miał wyrównać także Folwarski, który w drodze do singlowego finału przegrał też tylko jedną partię i o złoto zagrał z leworęcznym Gunduzem – Ziverem.

Gdyby nie fakt, że byli to jednak inni gracze, można by uznać, że finał EUG 2024 był rewanżem za finał EUG 2022. W Łodzi Folwarski pokonał Ibrahima 3:2, a w Debreczynie wyglądającego dokładnie tak samo, ale grającego drugą ręką Zivera. – W Łodzi to był mój pierwszy międzynarodowy finał w rozgrywkach akademickich. Czułem się zupełnie inaczej niż dziś. Teraz był duży spokój i brak presji. Byłem czujny i skoncentrowany. Miałem ponadto przewagę psychologiczną, bo Zivera w Łodzi też pokonałem – komentował Folwarski po trzech setach wygranych do 7, 9 i 7, które dały mu kolejny tytuł najlepszego studenckiego tenisisty stołowego w Europie..

Pierwszy polsko-turecki finał rozegrali debliści. Zgodnie z tradycją skończyło się pięcioma setami, z których tylko w pierwszym nie było walki. Grela z Węderlichem wygrali dwie kolejne partie i mogli pokusić się o zakończenie mecz w czwartej, ale przegrali na przewagi. W decydującym secie 11:9 wygrali Turcy, co dla pary z Zamościa oznaczało tytuł wicemistrzowski.

Dodajmy tylko, że w ćwierćfinale debla odpadł duet WSG Bydgoszcz Michał Majchrzak – Mateusz Ufnal, którzy podczas EUG 2022 w Łodzi wywalczyli brąz. W deblowych zmaganiach pań pary Politechniki Lubelskiej sklasyfikowano na dziewiątym miejscu, ale sporo emocji dostarczyła nam Ilona Sztwiertnia, która w singlu dotarła aż do półfinału! Młodzieżowa mistrzyni Polski, która po drodze na przewagi wygrała piątego seta z Niemką Hoffmann, uległa reprezentantce Uniwersytetu w Porto, Ines Matos 0:3 i zdobyła drugi na Węgrzech brąz. Brąz w para tenisie stołowym zdobył także Kamil Kowalski z AWF Kraków, który rywalizował w klasie 6-8.

Ostatnią polską szansę na medal wykorzystali tenisiści Akademii Leona Koźmińskiego, którzy o brąz zagrali z Uniwersytetem z Zagrzebia. Od porażki rozpoczął, co prawda, Maksymilian Samojłowicz, ale potem Alan Bojarski wygrał 6:0, 6:0, a w deblu obaj panowie oddali rywalom tylko dwa gemy (we wcześniejszych meczach grali także Filip Olech i Karol Szczap). Nasi tym samym zrewanżowali się Chorwatom za porażkę w fazie grupowej. Ich koleżanki – Aleksandra Buczyńska i Natalia Kowalczyk wygrały zaś z Francuzkami 2:1 (12:10 w super tie-breaku!) i zajęły miejsce piąte.

Studenci polskich uczelni zakończyli zmagania w Miszkolcu i Debreczynie z 26 medalami. W klasyfikacji krajów dało nam to siódme miejsce. Wygrali oczywiście gospodarze, którzy zgromadzili 58 krążków.

Medale polskich uczelni podczas EUG 2024

Złote medale:
Adrian Krawczyk i Anastasiya Khomich (Politechnika Gdańska) – badminton, mixt
Ulyana Volskaya i Anastasiya Khomich (Politechnika Gdańska) – badminton, debel K
Jakub Folwarski (Akademia Zamojska) – tenis stołowy, singiel M
Nicola Kaczmarek (Akademia Kaliska) – kickboxing, FC, -56 kg
Maksymilian Palej (Uniwersytet Ekonomiczny Wrocław) – kickboxing, PF, +84 kg
Łukasz Nowak (AWF Warszawa) – taekwondo, -58 kg

Srebrne medale:
Politechnika Gdańska – badminton, drużyna
Artur Grela i Damian Węderlich (Akademia Zamojska) – tenis stołowy, debel M
Paweł Tułacz (WSB NLU Nowy Sącz) – taekwondo, K1, -75 kg

Brązowe medale:
Akademia Zamojska – tenis stołowy, drużyna M
Politechnika Lubelska – tenis stołowy, drużyna K
ALK Warszawa – tenis, drużyna M
Krzysztof Jakowczuk i Marcin Nowak (Politechnika Gdańska) – badminton, debel M
Julia Gierczyńska i Patrycja Jundziłł (Uniwersytet Warszawski) – siatkówka plażowa
Ilona Sztwiertnia (Politechnika Lubelska) – tenis stołowy, singiel K
Konrad Kulpa (Akademia Zamojska) – tenis stołowy, singiel M
Artur Grela (Akademia Zamojska) – tenis stołowy, singiel M
Konrad Szatkowski (AWF Wrocław) – judo -81 kg
Anna Dyba (AWF Wrocław) – judo, -78 kg
Łucja Oleszczuk (AWF Warszawa) – taekwondo, -57 kg
Julia Szpak (AWF Warszawa) – taekwondo, -62 kg
Stefan Czarnek (Akademia Kaliska), kickboxing, FC, -67 kg
Bartłomiej Oriański (WSB NLU Nowy Sącz), kickboxing, FC, -75 kg
Paulina Grzegorska (Uniwersytet Łódzki) – kickboxing, K1, -60 kg
Julia Marciniak (Uniwersytet Łódzki) – kickboxing, K1, -55 kg
Kamil Kowalski (AWF Kraków) – para tenis stołowy, klasa 6-8

Foto: EUSA