Dwa polskie medale na zakończenie AME w biegach na orientację w Łodzi [WIDEO, FOTO]

0
17

Znakomity początek i fenomenalne zakończenie – tak w największym skrócie można podsumować występ Polaków w Akademickich Mistrzostwach Europy w biegach na orientację w Łodzi. Ogółem biało-czerwoni wywalczyli cztery medale, w tym dwa w niedzielnych sztafetach.

Miejski sprint, terenowy średni dystans, czy sztafeta w industrialnym anturażu nowoczesnej Łodzi. Dla Hanny Sudoł (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) bez znaczenia jest miejsce, w którym trzeba biegać i szukać kolejnych punktów pomiaru czasu. Ważne, żeby można było biegać i rywalizować. To jest przecież w jej DNA.

 

Rywalizację sztafetową wyznaczono w okolicach centrum Łodzi, tuż przy nowo wybudowanym dworcu Łódź Fabryczna. Zawodnicy mieli do pokonania podbiegi, schody, przemieszczali się w okolicy placów budowy. W rywalizacji drużyn mieszanych w ekipie AWF Wrocław, oprócz Sudoł, znalazł się Jan Sztranek. W AME ten duet startował już przed dwoma laty w Sankt Gallen, ale teraz spisał się o niebo lepiej. Hanna rozpoczęła w piorunującym tempie – po pierwszym odcinku miała minutę i 23 sekundy przewagi nad kolejną z rywalek. Później na trasę ruszył Sztranek.

– Czułem trochę presję tak dużej przewagi, bo za mną chłopaki byli mocni. Pierwszy punkt nie poszedł po mojej myśli, dwaj rywale mnie wyprzedzili. Starałem się „kleić”, pierwszą część dystansu przebiegłem jako trzeci. Kilkanaście minut później Hania znów wyprowadziła nas na pierwszą pozycję. Na końcówce wyprzedził mnie Czech Jakub Chaloupski, mistrz świata juniorów, ale mamy srebro – relacjonował Sztranek kilka minut po przekroczeniu linii mety. – Jestem bardzo zadowolony. Sprint i średni dystans były poniżej oczekiwań. Dziś pierwsza część dystansu też średnia, ale na drugiej dałem z siebie wszystko. Swoje dołożyła Hania i jesteśmy szczęśliwi. W centrum Łodzi wszystko szybko się działo, dookoła budowy, to wprowadzało nowe elementy. Z Hanią biega nam się super, team spirit jest niesamowity. Dla mnie to było coś, pojawić się w tych mistrzostwach i mieć wsparcie od innych uczestników – dodał.

Ogromne wsparcie miały też nasze panie w niedzielnej sztafecie. Spośród czterech ekip, reprezentujących polskie uczelnie, najlepiej wypadła ta z Politechniki Wrocławskiej. Katarzyna Ciesiółka i Aleksandra Ciura wywalczyły brązowy medal, tracąc do srebra tylko 17 sekund.

– Zastanawiałyśmy się przed biegiem, na co mamy szanse. Miałyśmy nadzieję na miejsce w pierwszej szóstce. Jest medal i jesteśmy szczęśliwe – zapewniała Ciesiółka. – Na pierwszej zmianie trasa mi przypasowała, miałam wszystko wyczytane. Zrobiłam to spokojnie, ale na drugim odcinku miałam problemy, bo pomyliłam się na samym początku. Jednak rywalki też się pomyliły, dzięki temu nie straciłyśmy do nich czasu. Później doszła mnie grupa rywalek. Ale na szczęście na ostatniej zmianie nadrobiła to Ola. Bieg leśny bardzo różni się od sprinterskiego. Ja wolę las, ale Ola lepiej czuje się w mieście. Bieg na orientację to duże wyzwanie, ciekawszy niż po prostu start na bieżni, czy ulicy. Kiedy się ścigam, lubię mieć motywację w postaci punktów. Lubię myśleć. Na zwykłym biegu po prostu miałabym dużo mniejsze szanse – tłumaczyła studentka PWr Wrocław.

Zacięta była też rywalizacja męskich sztafet. Triumfowali Szwajcarzy z Narodowego Instytutu Technologii w Zurychu. Mateusz Kula i Mikołaj Paterek z Politechniki Wrocławskiej uplasowali się na 10. pozycji. – Jesteśmy zadowoleni, daliśmy z siebie wszystko – podsumował Paterek. – Każdy nowy obszar to ciekawe doświadczenie, pierwszy raz biegałem w takim miejscu. Organizacyjnie wszystko wypadło dobrze. Wybrali świetne lokalizacje, zawodnicy są zadowoleni z tras. Ja trenuję ten sport od urodzenia, moja mama była trenerką w klubie. Początki były ciężkie, ale bardzo mi się to spodobało i nie wyobrażam sobie biegania bez mapy.

Trzy dni rywalizacji o medale AME w Łodzi przyniosły dużo dobrych rezultatów, emocji i wspomnień, które na pewno będą towarzyszyć uczestnikom z kilkunastu krajów Europy. Polska kończy tę imprezę z czterema medalami – trzy z nich wywalczyła Sudoł, w tym złoto w piątkowym sprincie i srebro w sztafecie z Sztrankiem. Brąz dołożyła żeńska sztafeta.

O spokojny przebieg rywalizacji dbała Beata Wilczewska, dyrektor techniczna AME w biegach na orientację w Łodzi. – Dwa lata przygotowań. uzgadnianie zamknięcia dróg, uzyskiwanie pozwoleń. Cała logistyka, żeby pomieścić i przeprowadzić imprezę w bezpieczny sposób. Pozyskanie wolontariuszy. Ale najtrudniejsze było pogodzenie tego z naszą pracą zawodową i z sezonem w pełni. Bo przecież mamy tu zawodników, startujących w mistrzostwach Polski. Trzeba było wszystko skoordynować. Tutaj grupa docelowa, dla której są organizowane akademickie zawody, to studenci. Może ilościowo jest nas niej niż w mistrzostwach świata, ale poziom sportowy jest absolutnie porównywalny. Ci uczestnicy są w czołówce światowej, na przykład Czesi – oceniła.

Organizatorami AME w biegu na orientację byli UKS Orientuś Łódź, miasto Łódź, Akademicki Związek Sportowy, Polski Związek Orientacji Sportowej oraz Europejska Federacja Sportu Akademickiego (EUSA). Partnerami wydarzenia byli Województwo Łódzkie, miasto Łódź, Oland Custom Teamwear oraz Polski Związek Orientacji Sportowej. Honorowy patronat nad imprezą objęli Ministerstwo Sportu i Turystyki, wojewoda łódzki Dorota Ryl, marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera, rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik i rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski.

Medalistki i medaliści sztafet w AME w biegu na orientację w Łodzi

Kobiety:

  1. Jana Peterova, Jana Pekarova (Uniwersytet Karola w Pradze)
  2. Kamilla Kiss, Laura Odor (Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie)
  3. Katarzyna Viesiółka, Aleksandraf Ciura (Politechnika Wrocławska)

Mężczyźni:

  1. Florian Maurer, Jules Humbel (Narodowy Instytut Technologii w Zurychu)
  2. Martin Gajda, Vit Cech (Politechnika Praska)
  3. Tadas Dementavicius, Adomas Juozapas (Uniwersytet Wileński)

Sztafeta mieszana:

  1. Lucie Semikova, Jakub Chaloupski (Czeski Uniwersytet Rolniczy w Pradze)
  2. Hanna Sudoł, Jan Szertner (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
  3. Fruzsina Mab, Ambrus Demeter (Katolicki

Polskie uczelnie biorące udział w AME 2025 w biegach na orientację w Łodzi
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu