Dwa miasta, trzy konkurencje. AMP we wspinaczce coraz bliżej

0
739

Ponad 250 uczestników reprezentujących 44 uczelnie zapowiedziało swój start w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej, które w dniach 25-28 marca odbędą się w Katowicach i Gliwicach.

W trakcie Mistrzostw uczestnicy tradycyjnie walczyć będą w trzech konkurencjach – boulderingu, wspinaczce na trudność i na czas. Pierwsza z nich zostanie rozegrana w piątek 26 marca w boulderowni BLOKatowice. Kolejne dwie konkurencje odbędą się w sobotę i niedzielę (27-28 marca) w Chwyciarni Arena Gliwice, która po raz pierwszy będzie gospodarzem największej imprezy wspinaczkowej w Polsce.

– AMP we Wspinaczce Sportowej na Śląsku to już praktycznie tradycja. W tym roku AZS Katowice zorganizuje tę imprezę po raz siódmy z rzędu, więc najwyższa pora na zmiany. Zawodnicy rywalizujący we wspinaczce na trudność i „czasówce”, po raz pierwszy zmierzą się ze sobą na 19-metrowej ścianie gliwickiej Chwyciarni, która należy do największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce – mówi Katarzyna Szemes-Rozmus, organizator imprezy. – Przed nami trzy dni sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Jak co roku wśród rywalizujących o medale nie zabraknie utytułowanych zawodników.

Swój przyjazd na Śląsk zapowiedziały już m.in. Ida Kupś, dominatorka polskiej sceny boulderowej, czterokrotna Mistrzyni Polski, wicemistrzyni Europy juniorek z 2017 roku w boulderingu, a także Katarzyna Ekwińska, ubiegłoroczna mistrzyni i wicemistrzyni Polski w kolejno wspinaczce na trudność i boulderingu.

Swoich reprezentantów do Katowic i Gliwic mają zamiar przysłać 44 uczelnie z całej Polski. Wśród nich jest Uniwersytet Warszawski, który podczas tegorocznej edycji bronić będzie podwójnego złota z ubiegłego roku, wywalczonego w klasyfikacjach drużynowych kobiet i mężczyzn.

– Ostatnie dwie edycje AMP dla naszej ekipy nie mogły ułożyć się lepiej. W 2019 roku – finały wszystkich konkurencji z udziałem kogoś „z naszych”, zwieńczone złotem dla chłopaków i wyrwane zwycięstwo niezwykle mocnej reprezentacji AGH Kraków. Ubiegłoroczne AMP-y w nowej odsłonie, w nowych, niekoniecznie ciekawszych, czasach, a termin przeniesiony z kwietnia na wrzesień. Były obawy, że nie wszyscy będą mogli wystartować, że nie wszyscy przygotowali się do zawodów tak, jakby chcieli. Ale poszło świetnie! Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej nie tylko mężczyzn, jak rok wcześniej, ale również kobiet – mówi Marta Czajkowska, trenerka sekcji wspinaczki sportowej Uniwersytetu Warszawskiego. – Zdaję sobie sprawę z tego, że tegoroczne zawody mogą być loterią, i że często trudniej broni się wywalczonej pozycji niż „goni króliczka”. Presja może zrobić swoje, a zawodnicy innych uczelni przecież nie śpią, tylko też trenują. Z drugiej strony, mamy mocne zaplecze i „czarne konie”. Pamiętajmy też, że to jedyne zawody we wspinaczce sportowej, gdzie liczy się nie tylko jedna gwiazda, ale wynik kilku zawodników. Oczywiście, mam nadzieję, że tym razem też będziemy cieszyć się z sukcesów oraz że routseterzy przygotują masę świetnego wspinania – dodaje.

Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej współfinansowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Katowice oraz Miasta Gliwice. Głównym sponsorem całego cyklu AMP jest Grupa LOTOS.

Partnerami tegorocznej edycji są firmy Mammut, Singing Rock, Scarpa, Grivel i Red Bull. Patronat medialny nad imprezą objęły TVP3 Katowice, Przegląd Sportowy oraz portale Onet.pl i Wspinanie.pl.

Tekst: Mateusz Bula

Fot. Michał Walusza