Drugie miejsce polskich pływaków. Świetna forma Jakuba Kraski

0
479

Polscy pływacy zajęli drugie miejsce w wielomeczu międzypaństwowym Austria-Czechy-Polska-Węgry, rozegranym na otwartej pływalni na Wyspie św. Małorzaty w Budapeszcie. Triumfowała reprezentacja gospodarzy. Niektórzy Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony. Powody do radości mieli także zawodnicy z klubów AZS.

Polska kadra wróciła do treningów na początku maja na zgrupowaniach w COS OPO w Spale i Wałczu. Następnie pływacy przenieśli się na długi basen do Łodzi i trenowali na „Zatoce Sportu”. Pod koniec czerwca sprawdzili swoją formę podczas oficjalnego sprawdzianu kadry. Mecz „Four Nations Swim Meet” był pierwszym międzynarodowym startem Polaków po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W Budapeszcie nasi zawodnicy zgromadzili 461 punktów, lepsi okazali się tylko Węgrzy – 496 punktów.

Rywalizacja każdego z trzech dni zawodów odbywała się w dwóch blokach – porannym i popołudniowym. Do klasyfikacji drużynowej meczu brano pod uwagę wyniki uzyskiwane po południu przez dwóch reprezentantów każdego z krajów. Dwa cenne zwycięstwa odniósł pływak AZS Łódź, Jakub Kraska. Podopieczny trenera Macieja Hampla wygrał rywalizację na 50 m i 100 m stylem dowolnym. Na obu dystansach ustanowił nowe rekordy życiowe. Szczególnie wartościowy jest jego rezultat na 100 m. Kraska po raz pierwszy w karierze złamał barierę 49 sekund – 48,57 s to 4. wynik w historii polskiego pływania. Poprzednią życiówkę – 49,21 s łodzianin ustanowił w tym roku podczas sprawdzianu kadry, już wówczas sygnalizując wysoką dyspozycję. W Budapeszcie świetnie spisał się także w zwycięskiej sztafecie mieszanej 4×100 m stylem dowolnym, uzyskując na swojej zmianie najlepszy w karierze wynik sztafetowy na 100 m stylem dowolnym – 47,95 s.

Sztafety przyniosły Polakom duże zdobycze punktowe. Nasi pływacy triumfowali w pięciu spośród sześciu rozegranych wyścigów sztafetowych. Oprócz wspomnianej sztafety mieszanej 4×100 m stylem dowolnym najlepsze były sztafety: 4×100 m stylem dowolnym kobiet (z Dominiką Kossakowską z AZS AWF Katowice w składzie), 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn (z Janem Hołubem i Janem Świtkowskim z AZS UMCS Lublin), 4×100 m stylem zmiennym mieszana (z Jakubem Kraską) i 4×100 m stylem zmiennym kobet. Drugie miejsce zajęła męska sztafeta 4×100 m stylem zmiennym, w której płynęli Jakub Kraska i Bartłomiej Roguski z AZS AWF Warszawa.

Udanie zaprezentowała się Paulina Peda z AZS AWF Katowice, która zajęła drugą lokatę na 100 m stylem motylkowym z nowym rekordem życiowy. Na 200 m stylem zmiennym była czwarta, także z najlepszym w karierze rezultatem. Życiówkę poprawiła również w jednej z porannych sesji na 50 m stylem grzbietowym.

Na trzecim miejscu rywalizację na 100 m stylem klasycznym ukończył Bartłomiej Roguski. Na 50 m i 200 m tym samym stylem reprezentant AZS AWF Warszawa był piąty. Jako trzeci do mety wyścigu na 100 m stylem motylkowym dopłynął Michał Poprawa z AZS AWF Katowice. Na dystansie dwukrotnie dłuższym Poprawa zajął czwartą lokatę. W czołowej „3” uplasował się jeszcze trzeci na 200 m stylem zmiennym Marcel Wągrowski. Zawodnik AZS Politechniki Łódzkiej poprawił w Budapeszcie rekordy życiowe na 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem klasycznym.

Na trzech dystansach w stylu klasycznym wystartowała Weronika Hallmann z AZS AWF Warszawa – czwarta na 200 m, piąta na 100 m i szósta na 50 m. Czwarty na 200 m stylem dowolnym był Jan Świtkowski (AZS UMCS Lublin). Na 400 m zajął siódme miejsce, a na 50 m stylem motylkowym w sesji porannej poprawił życiówkę. Na piątej pozycji wyścig na 50 m stylem dowolnym ukończył jego klubowy kolega, Jan Hołub. Szóste miejsce na 200 m stylem dowolnym zajęła Dominika Kossakowska z AZS AWF Katowice. Na 200 m stylem grzbietowym czwarta była Zuzanna Herasimowicz z AZS AWF Warszawa, a szósta – Laura Bernat z AZS UMCS Lublin. Herasimowicz wróciła z Budapesztu z nowym rekordem życiowym na 200 m stylem dowolnym.

Zwycięstwa w meczu dla polskiej reprezentacji obok Kuby Kraski i sztafet odnieśli Kornelia Fiedkiewicz na 50 m i 100 m stylem dowolnym, Anna Dowgiert na 50 m stylem motylkowym, Dominika Sztandera na 100 m stylem klasycznym i Kacper Stokowski na 50 m stylem grzbietowym.

Fot. Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here