To wydarzenie bez precedensu! W ekstralidze futsalistek trzy pierwsze miejsca zajęły zespoły AZS. Turniej Final Four rozegrano w Poznaniu.

W dniach 18 i 19 września w Poznaniu spotkały się cztery zespoły futsalowe, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w dwóch grupach najwyższej klasy rozgrywkowej kobiet prowadzonej przez Polski Związek Piłki Nożnej. Celem spotkania była bezpośrednia walka o medale Mistrzostw Polski. Aż 3 drużyny występowały z azetesowskim gryfem na piersiach: AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego, AZS Uniwersytetu Ekonomicznego Słomniczanka Słomniki z Krakowa oraz gospodynie z AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Stawkę zespołów uzupełniała drużyna Rolnika Głogówek.

W pierwszym dniu rozegrano mecze półfinałowe, których stawką było prawo do występu w meczu o złoty medal. Poznański UAM pokonał UEK Kraków (4:1), natomiast UJ zostawił w pokonanym polu Rolnika Głogówek (5:0). Oba spotkania tylko chwilami były wyrównane, a zwyciężczynie nie pozostawiły obserwatorom cienia wątpliwości, kto był lepszy na parkiecie.

W drugim dniu walczono już o konkretne medale. W meczu o III miejsce UEK Kraków pokonał po ciężkim boju Rolnika Głogówek, 3:1. Bramki dla zwyciężczyń zdobyły Kornelia Dudziak, Julia Szostak i Patrycja Gruchacz, a honorowego gola dla pokonanych uzyskała Aleksandra Sobkowicz.

W meczu o I miejsce zmierzyły się faworyzowane zespoły UAM i UJ. Poznanianki, pozbawione żywiołowego dopingu, jaki zazwyczaj towarzyszy ich meczom we własnej hali, uległy krakowiankom z UJ 0:2. Mecz był bardzo wyrównany, obfitował w sytuacje bramkowe, ale jego losy ważyły się do ostatniej minuty. Bramki dla UJ uzyskały: Małgorzata Bartosiewicz oraz bramkarka, Karolina Klabis, która strzałem z własnego pola karnego dopiero na kilkadziesiąt sekund przed końcowym gwizdkiem potwierdziła dominację i zwycięstwo krakowianek. Jak najbardziej zasłużenie wywalczyła też tytuł MVP turnieju, w którym nie wpuściła ani jednej bramki, natomiast ważną bramkę dla swojego zespołu strzeliła.

W zgodnej opinii szkoleniowców wymuszona przerwa w treningach i w rozgrywkach niekorzystnie wpłynęła na wszystkie zespoły. Zawodniczkom nie sposób było odmówić waleczności na parkiecie, jednak kolejne elementy sztuki gry w futsal prezentowały one w Poznaniu na znacznie niższym poziomie niż w trakcie pierwszej części rozgrywek, przerwanych pandemią. To przez nią finałowy turniej rozgrywany był przy pustych trybunach, a mecze mogły obserwować z trybun tylko zawodniczki, członkowie sztabów poszczególnych drużyn oraz wąskie grono osób akredytowanych na turniej przez PZPN.

Polski Związek Piłki Nożnej, organizatora rozgrywek, reprezentowali na turnieju panowie Andrzej Kaźmierczak – członek Zarządu oraz przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej PZPN i Grzegorz Morkis, wiceprzewodniczący tejże Komisji, którzy wręczyli zespołom puchary, medale, no i dość okazałe nagrody finansowe w postaci dużych kartonowych czeków.

Skład zwycięskiego zespołu AZS UJ: Małgorzata Bartosiewicz, Ewelina Bolko, Agnieszka Bryzek, Karolina Dul, Karolina Klabis, Wiktoria Malinowska, Zuzanna Maronde, Justyna Maziarz, Denisa Mochnacka, Natalia Nosalik, Kinga Wilk, Weronika Wójcik, Natalia Wróbel, Anna Zapała. Trenerem jest Krzysztof Mastalerz, jego asystentem Krzysztof Swół, a dumnym kierownikiem zespołu – prezes KU AZS UJ, Konrad Wełpa.

Piotr Kuś
Foto:
www.facebook.com/AZS.UJ.JAGIELLONKI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj