Do trzech razy sztuka? Nasi siatkarze pragną zabrać do Polski złote medale

0
51
2025.07.21 Berlin, Niemcy 32. Letnia Uniwersjada Ren-Ruhra 2025 Siatkowka mezczyzn, mecz cwiercfinalowy Polska - Chinskie Tajpej fot. Rafal Oleksiewicz/AZS

Trzeci raz z rzędu Akademicka Reprezentacja Polski siatkarzy zagra w wielkim finale uniwersjady. Dwa poprzednie mecze o złoto – we Włoszech i w Chinach – padały łupem Italii, teraz biało-czerwonym przyjdzie się zmierzyć z Brazylijczykami. – Musimy szanować to, co już mamy i to, co możemy zdobyć. Wiadomo jednak, że srebro będzie troszeczkę rozczarowaniem, patrząc na to jak gramy, patrząc na to, co możemy grać – mówi kapitan biało-czerwonych Michał Gierżot. 

Jeden z kluczowych graczy biało-czerwonych jest przekonany, że bardzo wiele będzie zależało od postawy naszej drużyny. – Finał? Na pewno się sam nie wygra. Będziemy robić wszystko, żeby zdobyć złoto. Spróbujemy je wygrać swoją dobrą grą, a nie liczeniem na błędy przeciwnika. Z meczu na mecz się rozkręcamy, ze spotkania na spotkanie gramy lepiej. Miejmy nadzieję, że nasza szczytowa forma przypadnie na finał i zobaczymy bardzo fajne spotkanie z Brazylią – dodaje kapitan naszej kadry.

Akademicka Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała w Berlinie wszystkie pięć meczów. Awansowała do grona najlepszych ekip jak przed dwoma laty w Chinach, i wcześniej w 2019 roku we Włoszech, gdzie także wywalczyła srebro. Teraz przyszedł czas na Brazylię, która pokonała w półfinale Włochów. Wygrała, choć w secie otwarcia przegrała bardzo wysoko, bo do 18.

– To jest jedna z ważnych cech, która charakteryzuje naszych czwartkowych rywali – mówi Dawid Obłąk, asystent selekcjonera biało-czerwonych. – Nie jest łatwo ich złamać, bo nawet po wysoko przegranych partiach są w stanie odbudować swoją grę i walczą do końca. – W ekipie Brazylii, która może imponować przygotowaniem atletycznym i bardzo dużą siłą w ataku, warto zwrócić uwagę na dwóch kluczowych graczy, przyjmującego Paulo Viniciosa Silvę oraz atakującego Guilherme Sabino. Myślę, że w finale kluczowa będzie nasza gra w systemie blok-obrona, bo rywale z pewnością będą stawiać na siłowe rozwiązania. Przed nami jeszcze siłownia, dwie odprawy taktyczne z wideo, w czwartek rozruch i wieczorem wielki finał. Na pewno będziemy gotowi do walki, bo cała nasza ekipa marzy, żeby wreszcie wygrać złoto – dodaje trener. Start Akademickiej Reprezentacji Polski jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem ARP jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Złoto przewijało się w wypowiedziach zawodników i sztabu od pierwszego spotkania rozgrywanego w Berlinie, ale wszyscy zachowywali chłodne głowy. – Aż do teraz powtarzałem zawodnikom, by grać mecz po meczu, jeść małą łyżeczką. Znałem wiele drużyn myślących o finale, a odpadających w grupie czy w ćwierćfinale. Teraz jest już inny moment turnieju, czas wyjąć chochle i być gotowym na walkę o złoto. Chcielibyśmy przywieźć upragnione złoto do Polski. Dziękuję tym wszystkim ludziom, którzy mi zaufali, żebym mógł znowu poprowadzić taką reprezentację. Chłopakom, którzy tutaj zrobili naprawdę dobrą robotę, świetną atmosferę. Całemu sztabowi i wszystkim ludziom, którzy nam pomagali po drodze, także w treningach w Polsce. Seniorzy są w finałach Ligi Narodów, my w finale Uniwersjady. Dobrze reprezentujemy polską siatkówkę i z tego się bardzo cieszymy – dodaje trener Dariusz Luks.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach kilku graczy z uniwersjady błyszczało potem w PlusLidze czy reprezentacji seniorów. W Neapolu świetnie prezentowali się m.in. Kamil Semeniuk czy Bartosz Filipiak, przed dwoma laty – poza Gierżotem, swoje wysokie umiejętności pokazali choćby Kewin Sasak czy Mateusz Poręba, obecni kadrowicze ekipy Nikoli Grbicia.

Wielki finał siatkarzy odbędzie się w czwartek 24 lipca, początek o godz. 20, w doskonale znanej kibicom Max-Schmelling Halle. Transmisję można będzie zobaczyć w TVP Sport.

Półfinał turnieju siatkarskiego, uniwersjada Niemcy 2025:
Polska – Japonia 3:0 (25:21, 26:24, 25:13)
Polska: Pawlun 6, Hendzelewski 8, Popiela 8, Nasevich 16, Gierżot 9, Lipiński 9 oraz Czyrek (l), Kubicki, Kapica 1, Śliwka. Trener: Luks.
Japonia: Maeda, Kai 9, Someno 2, Fujiwara 9. Yanakita 5, Asano 8 oraz Takaki (l), Kato 4. Sakai. Trener: Yamamoto.
Pozostałe wyniki, półfinały: Brazylia – Włochy 3:2; ćwierćfinały: Brazylia – Kolumbia 3:0, Włochy – Czechy 3:0, Japonia – Niemcy 3:0, Polska – Tajwan 3:1.

Finał Uniwersjady Chengdu 2023:
Polska – Włochy 0:3 (23:25, 18:25, 26:28)`
Polska: Łukasz Kozub 1, Damian Kogut 3, Dawid Woch 5, Dawid Dulski 3, Michał Gierżot 8, Mateusz Poręba 7 oraz Kamil Szymura (libero), Maciej Krysiak 3, Mariusz Magnuszewski, Kewin Sasak 15. Trener: Dariusz Luks.

Finał Uniwersjady Neapol 2019:
Polska – Włochy 2:3 (25:16, 20:25, 25:22, 23:25, 10:15)
Polska: Michał Kędzierski, Paweł Halaba, Bartłomiej Lemański, Bartosz Filipiak, Kamil Semeniuk, Jan Nowakowski oraz Mateusz Masłowski (libero), Patryk Niemiec, Bartłomiej Lipiński. Trener: Paweł Woicki.

Akademicka Reprezentacja Polski siatkarzy na uniwersjadę Niemcy 2025:
Maciej Czyrek (Bogdanka LUK Lublin, KUL Lublin), Michał Gierżot (PSG Stal Nysa, ANS WSZiA Opole), Remigiusz Kapica (PSG Stal Nysa, ANS WSZiA Opole), Kajetan Kubicki (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, ANS WSZiA Opole), Antoni Kwasigroch (Ślepsk Malow Suwałki, WSG Bydgoszcz), Seweryn Lipiński (Cuprum Stilon Gorzów, ANS WSZiA Opole), Aliaksei Nasevich (Trefl Gdańsk, ANS WSZiA Opole), Dawid Pawlun (PSG Stal Nysa, ANS WSZiA Opole), Daniel Popiela (Steam Hemarpol Norwid Częstochowa, UJD Częstochowa), Jordan Zaleszczyk (JSW Jastrzębski Węgiel, ANS WSZiA Opole), Marcel Hendzelewski (Lechia Tomaszów Maz., ANS WSZiA Opole) i Piotr Śliwka (MKST Astra Nowa Sól, ANS WSZiA Opole).