Wróciły zajęcia w szkołach i wraca też akcja „Z SKS-u do AZS-u”. Jeszcze we wrześniu w Warszawie odbędzie się jeden z pięciu etapów eliminacyjnych, który wyłonić ma uczestników ogólnopolskiego finału. Zgłoszenia trwają, a udział jest darmowy.

„Z SKS-u do AZS-u” to cykl zawodów organizowanych od 2015 roku i przeznaczony dla uczniów szkół średnich, czyli przyszłych studentów i azetesiaków. Oprócz okazji do zmierzenia się z rówieśnikami z całego kraju, impreza jest szansą na poznanie bazy sportowej, jaką posiadają szkoły wyższe, oraz atmosfery i warunków, w jakich organizowane są zawody akademickie.

Kolejnym z celów imprezy jest pokazanie młodym sportowcom, że ich przygoda ze sportem nie musi się kończyć wraz ze zdaniem egzaminu dojrzałości i mogą ją kontynuować na studiach w klubach uczelnianych AZS. Być może wśród uczestników i uczestniczek spotkamy przyszłe medalistki i medalistów Igrzysk Studentów Pierwszego Roku i Akademickich Mistrzostw Polski, a nawet Uniwersjady.

Stołeczne eliminacje w grach zespołowych odbędą się w dniach 20-22 września. Na początek rozegrane zostaną turnieje w koszykówce dziewcząt i chłopców, piłce siatkowej dziewcząt i chłopców oraz futsalu chłopców. Zmagania odbywać będą się na obiektach Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Banacha 2a) oraz Obiektach Sportowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (ul. Ciszewskiego 10).

– Jest nam bardzo miło, bo w tym tym roku otrzymaliśmy honorowe patronaty rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podczas eliminacji turniej futsalu planujemy rozegrać na SGGW, a pozostałe konkurencje na obiekcie UW. Podczas eliminacji oprócz pucharów dla najlepszych czekać będą też medale, a dodatkowo każdy otrzyma pamiątkowe skarpetki sportowe – mówi Piotr Żebrowski z AZS Warszawa, koordynator zawodów.

foto: Marcin Selerski

Pierwsze drużyny szkolne zgłosiły już swój udział. Zapisywać można się do poniedziałku 12 września na adres e-mail piotr.zebrowski@azs.waw.pl. Oprócz rywalizacji drużynowej rozegnany zostanie też tenis stołowy i ergometr wioślarski. Konkurencje indywidualne tradycyjnie już odbędą w listopadzie podczas Varsoviady, czyli Igrzysk Studentów Pierwszego Roku (obiekty Akademii Wychowania Fizycznego).

Ogólnopolski finał akcji „Z SKS-u do AZS-u” rozegrany zostanie w dniach 2-4 grudnia w Warszawie. Oprócz zwycięzców warszawskich eliminacji zagrają w nim najlepsi uczestnicy wyłonieni z turniejów rozegranych w Katowicach, Lublinie, Opolu i Toruniu.

Akacja „Z SKS-u do AZS-u” współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerzy: Samorząd Województwa Mazowieckiego, m.st. Warszawa, Grupa PZU, Dobra Drużyna PZU, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Strona zawodów: https://azs.waw.pl/sksazs/