Studenci polskich uczelni zdobyli łącznie 17 medali podczas zawodów pływackich rozgrywanych w ramach Europejskich Igrzysk Akademickich. Ostatniego dnia na podium stawali cztery razy, w tym raz na najwyższym stopniu. Złoto wywalczyła Dominika Kulaga z Collegium Humanum w Rzeszowie.

Powoli końca dobiega święto akademickiego sportu goszczące od dwóch tygodni w Łodzi. Zanim jednak odbędzie się oficjalna ceremonia zamknięcia imprezy, to w piątek w Zatoce Sportu zakończyła się trzydniowa rywalizacja pływaków. Zawody obfitowały w dobre wyniki i medale dla biało-czerwonych.

Jako pierwsza z miejsca na podium cieszyć mogła się Natalia Lewandowska reprezentująca Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która w wyścigu na 100 m stylem dowolnym była trzecia z czasem 58.82. Złoto zdobyła Francuzka Amel Melih z uniwersytetu w Lyonie (56.63). Dodajmy, że Polka jeszcze na początku lipca brała udział w zawodach World Games w ratownictwie wodnym.

– Czuje się zadowolona, bo sezon skończyłam dwa tygodnie temu. Po imprezie w Birmingham postanowiłam zrobić sobie wakacje, więc moje trenowanie było bardzo ograniczone. Jestem zadowolona, że zdobyłam tu medal. Zawody w Łodzi są bardzo dobrze przygotowane. Jak weszłam pierwszego dnia na pływalnię, to byłam w szoku, że wszystko jest tak super zorganizowane. Nie mogę tego porównać z World Games, bo to był mój pierwszy zagraniczny start i wyjazd na inny kontynent. Emocje były inne, ale tu w Łodzi atmosfera jest super – mówiła na gorąco Lewandowska.

Kilka minut później złoty medal wywalczyła Dominika Kulaga z Collegium Humanum w Rzeszowie, która zwyciężyła 100 m stylem grzbietowym. Polka uzyskała wynik 1:05.86 i o zaledwie 0.02 sek. wyprzedziła drugą na finiszu Węgierkę Reke Vecsei (1:05.88). Był to drugi medal rzeszowianki zdobyty podczas tej imprezy. W czwartek cieszyła się ze srebra na 50 metrów „grzbietem”.

– Płynęło mi się bardzo spokojnie i wczoraj było więcej emocji. Do startu podeszłam z luźniejszą głową. W eliminacjach starałam się kontrolować sytuację i spokojnie awansować do finału. W decydującym starcie po nawrocie też pilnowałam koleżanek i starałam się ciąć do końca. Jestem bardzo zadowolona, bo nie spodziewałam się takich wyników i dwóch medali. Od początku nastawiałam się na dwie konkurencje, ale szkoda że zawody się kończą bo mogłabym po kibicować koleżankom i kolegom. Atmosfera jest tu mega – powiedziała Dominka.

Trzeci medal do swojej kolekcji dołożył reprezentant Politechniki Łódzkiej – Jan Kałusowski, który wcześniej już wygrywał 100 m i 50 m stylem klasycznym, a w piątek na 200 m popularną „żabką” był drugi z czasem 2:15.20. Po zaciętej walce szybszy okazał się Niemiec Justin Bottem z uniwersytetu w Hamburgu (2:14.83).

– Na 200 m brakowało mi już trochę wytrzymałości. Nie będę ukrywał, że jestem poza sezonem i czułem, że na tym dystansie będzie mi najtrudniej zbliżyć się do rekordu życiowego. Jestem jednak zadowolony z wyniku i z tego, że udało się zdobyć srebrny medal – ocenił trzykrotny medalista EUG.

Trzeci brązowy medal w Zatoce Sportu zdobył Jan Król z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który na 100 m stylem grzbietowym uzyskał wynik 57.87. Zwyciężył Turek Muammer Baran Efendioglu z Uniwersytetu Yeditepe (57.13). Uczelnia znad Bosforu zwyciężyła też w klasyfikacji medalowej pływackich zmagań, mając na koncie 13 medali, w tym 7 złotych.

Uniwersytet Yeditepe objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej uczelni EUG. Na trzecim miejscu plasuje się Politechnika Łódzka z dorobkiem 7 medali (5-1-1), a 8. miejsce zajmuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (3-2-2). W klasyfikacji krajów prowadzi Polska z 74 medalami w dorobku (21-24-29).