Najlepsi polscy młodzieżowcy rywalizowali w Gdańsku o medale mistrzostw Polski w gimnastyce sportowej. Głównym organizatorem zmagań był Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk.

W Hali Leszka Blanika w sobotę i niedzielę nie zabrakło emocji! O medale walczyli najlepsi polscy gimnastycy. Poza młodzieżowcami, którzy rywalizowali o mistrzostwo Polski, toczyła się także walka o medale Pucharu Polski seniorów. Na planszy gimnastycznej zobaczyliśmy więc Filipa Sasnala (AZS AWF Kraków) i Sebastiana Gawrońskiego (AZS AWF Katowice), czyli reprezentantów Polski na kwietniowe mistrzostwa Europy.

Pierwszym wyzwaniem dla AZS AWFiS Gdańsk była organizacja tak dużego przedsięwzięcia.  – Gdybyśmy spróbowali określić przybliżony czas organizacji Indywidualnych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, to przy takiej imprezie są to minimum dwa miesiące ciężkiej pracy – mówią jednym głosem kierownik sekcji gimnastycznej Piotr Sawicki oraz Piotr Wieczorek, jeden z trenerów Akademii Leszka Blanika.

Organizację zawodów wsparło szerokie grono partnerów. Największym partnerem w randze współorganizatora był Polski Związek Gimnastyczny. Wsparcie okazali również AZS, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Vectra, Klub Rotary Gdynia, Exclusive Sport, Polskok, Ewogim, Moto Studio, Akademia Leszka Blanika, Fundacja Sportu Pozytywnego, Centrum Chirurgii Stopy, Klinika Trójmiasto, Ziaja Polska, MKS Gdańsk, Pomorska Federacja Sportu, Miasto Gdańsk i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu.

Pod kątem sportowym najlepsi okazali się zawodnicy przyjezdni. Na podium zabrakło gimnastyków miejscowego klubu. Medale zdobyli jednak inni przedstawiciele AZS. W wieloboju Pucharu Polski seniorów triumfował Sebastian Gawroński, a trzeci był Filip Sasnal. Tuż za podium uplasował się Radosław Szymczyk (AZS AWF Kraków), który zdobył złoty medal w rywalizacji o młodzieżowe mistrzostwo Polski. Szymczyk wygrał w ćwiczeniach na koniu, w skoku i na poręczach, a na drążku był drugi. Trzecie miejsce wśród młodzieżowców zajął Borys Bracki (AZS AWF Katowice), który był drugi w ćwiczeniach wolnych, na koniu i poręczach. Dwa zwycięstwa (na kółkach i drążku) odniósł kolejny zawodnik katowickiego klubu – Vladyslav Iaremchuk.

O poziomie sportowym zawodów Piotr Wieczorek wypowiadał się w samych superlatywach: – Ze względu na to, że były to Indywidualne Mistrzostwa Polski, jak i Puchar Polski to na Hali Gimnastycznej Leszka Blanika mogliśmy obserwować ścisłą krajową czołówkę. Na planszy oglądaliśmy Sebastiana Gawrońskiego, Illię Lukianienko i Filipa Sasnala, którzy między sobą podzielili medale.

W Gdańsku wystąpili również reprezentanci Litwy, ale ich wynik nie liczył się do klasyfikacji ogólnej. – Niespodzianką był udział Litwinów. Podnieśli oni poziom rywalizacji i dodatkowo zmotywowali naszych gimnastyków. Wystąpił też Tomas Kuzmickas, wielokrotny uczestnik mistrzostw świata, Europy czy Pucharów Świata, z którym Sasnal i Gawroński już niedługo zmierzą się w Antalyi na mistrzostwach Europy – dodał Wieczorek.

Najlepszy zawodnik spoza Polski, wspomniany Kuzmickas, osiągnął w wieloboju rezultat nieco gorszy od Sebastiana Gawrońskiego. To napawa optymizmem przed zbliżającymi się wielkimi krokami mistrzostwami Europy w Turcji.

Warto dodać, że tydzień wcześniej odbyły się takę mistrzostwa kraju w gimnastyce sportowej kobiet. Złoty medal w wieloboju wywalczyła Anna Gemza. Zawodniczka AZS AWF Katowice triumfowała w ćwiczeniach na poręczach oraz w ćwiczeniach wolnych i była druga na równoważni. Brąz w skoku wywalczyła Dominika Kąkol z AZS AWFiS Gdańsk.