Tak silnej i utytułowanej reprezentacji sportowej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jeszcze w swojej historii nie miał. Najlepsi lekkoatleci w Polsce – Aleksandra Lisowska, Konrad Bukowiecki, Karol Zalewski i Kacper Lewalski od 7 marca reprezentują barwy tamtejszego klubu AZS.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której obecni byli sportowcy wraz z prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem UWM i prof. Sławomirem Przybylińskim, prorektorem UWM ds. studenckich, podpisali w Rektoracie Uczelni umowy dotyczące reprezentowania Klubu Sportowego AZS UWM Olsztyn.

Najdłuższej w szeregach akademików z Kortowa jest Karol Zalewski – jego pierwszy trening w barwach AZS UWM miał miejsce w 2009 roku. Lekkoatleta przez ostatnie trzy lata był zawodnikiem AZS AWF Katowice, jednak po sukcesie na IO w Tokio i rozmowach z władzami uczelni powrócił do Olsztyna.

– Mieszkam w Olsztynie od lat, nawet kiedy nie reprezentowałem miejscowego klubu i trenowałem tutaj. Wiążę przyszłość z tym miastem pod kątem sportowym, a kiedy moja sportowa kariera dobiegnie końca, to również chcę działać w Olsztynie, np. przy rozwoju dzieci i młodzieży. Olsztyn to miasto z dobrymi warunkami do trenowania lekkoatletyki – stwierdził Karol Zalewski.

Aleksandra Lisowska reprezentuje barwy olsztyńskiego klubu od 2011 roku, kiedy rozpoczęła studia na Wydziale Nauk Społecznych UWM. Konrad Bukowiecki związany jest natomiast ze stolicą Warmii i Mazur od 2018 roku.

– Bardzo się cieszę, że rośniemy w siłę jako klub. Mam nadzieję, że będziemy zdobywać coraz więcej medali mistrzostw Polski i nie tylko. Ja jestem w klubie od kilku lat. Urodziłem się w Olsztynie, wiele lat mieszkałem w Szczytnie. Teraz od kilku lat znowu mieszkam w Olsztynie. Nie wyobrażam sobie, aby nie reprezentować klubu z miasta, w którym się urodziłem – stwierdził Konrad Bukowiecki, o sukcesach którego pisaliśmy na naszym portalu.

Lisowska zwróciła natomiast uwagę na piękno natury i krajobrazu, jakim może pochwalić się kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Dzięki sąsiedztwu pobliskiego lasu, mogę tutaj biegać do woli. Bardzo mi się to podoba.

Zupełnie nowym nabytkiem w tym utytułowanym gronie jest Kacper Lewalski, rekordzista Polski i Europy do lat 20 na dystansie 800 metrów. – Cieszę się, że będę mógł realizować swoje pasje na UWM. Zastanawiam się jeszcze nad kierunkiem studiów, jaki rozpocznę od października. Jestem dumny, że mogę być częścią AZS UWM – przyznał młody zawodnik.

Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM podziękował sportowcom za wybór barw AZS UWM Olsztyn. – Stajecie się w ten sposób ambasadorami naszej uczelni. Nie muszę mówić, jak ważny jest sport w życiu człowieka i dla promocji uniwersytetu. Zapewniam, że zadbamy o to, abyście mieli w Kortowie jak najlepsze warunki do trenowania i rozwijania talentów sportowych – obiecał rektor.