41 uczelni zgłosiło swoich przedstawicieli w Akademickich Mistrzostwach Polski w judo. Impreza po raz kolejny odbędzie się w Pile, a udział w mistrzostwach potwierdzili m.in. medaliści ostatnich mistrzostw Polski seniorów, uczestnicy tegorocznych mistrzostw Europy, czy zawodnicy, którzy mają już pewną kwalifikację na najbliższe mistrzostwa świata.

– Niezwykle ciekawie zapowiadają się walki kobiet w kategorii do 52 i 78 kilogramów oraz powyżej 78 kilogramów. W tych wagach spotka się bowiem najwięcej medalistek AMP z lat 2019 i 2020. Na pewno będzie się działo – mówi Paweł Łojewski z Uczelnianego Centrum Sportu i Rekreacji Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, organizator imprezy.

Tytułów akademickich mistrzów Polski w judo wywalczonych na pilskiej macie w ubiegłym roku bronić będą wśród kobiet Aleksandra Kaleta (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, waga -52 kg, brązowa medalistka MP, uczestniczka ME, powołana na MŚ 2021), Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, waga -63 kg), Justyna Śliwa (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, waga -78 kg, złota medalistka AMP 2019 i 2020), Paula Kułaga (Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile, waga +78 kg, złota medalistka MP, srebrna medalistka PŚ, powołana na MŚ 2021). Wśród mężczyzn o utrzymanie tytułu niepokonanych postarają się Paweł Tylek (Politechnika Opolska, waga -60 kg), Sławomir Skocz (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, waga -66 kg), Jakub Pankowski (Politechnika Opolska, waga -81 kg), Tomasz Drzewiecki (Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile, waga -90 kg, złoty medalista AMP 2019 i 2020) oraz Oleksii Lysenko (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, waga -100 kg, złoty medalista AMP 2019 i 2020). Stołeczna AWF powalczy zaś o trzeci z rzędu tytuł najlepszej uczelni w judo.

Zawody odbędą się w sobotę i niedzielę w hali sportowej Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile (ul. Podchorążych 10). W sobotę o medale rywalizować będą mężczyźni w kategoriach do 60, 66, 73, 81 i 90 kg, natomiast w niedzielę na matach będą walczyć panowie w kategoriach do 100 i powyżej 100 kg oraz panie we wszystkich kategoriach wagowych – do 48, 52, 57, 63, 70 i 78 kg oraz powyżej 78 kg. Walki odbywać się będą codziennie w godz. 10-15. Transmisje przeprowadzi partner AZS – telewizja fightime.pl.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A., a imprezę w Pile wspierają m.in. samorząd województwa wielkopolskiego, powiat pilski, miasto Piła oraz firmy Park Drobiarski, Grapil i REBIS.

Uczelnie uczestniczące w Akademickich Mistrzostwach Polski w judo
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Morska w Szczecinie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Gdański Uniwersytet Medyczny
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku