Tu wszystko jest czarno na białym i każdy ma wiele pól, żeby się wykazać. Rusza trzecia edycja akcji Od Pionka do Hetmana promująca grę w szachy wśród dzieci. Uczestnicy poznają podręcznikowe zagrania od debiutów po mata.
Od września w dziesięciu polskich miastach odbywać będą się zajęcia nauki gry w szachy. Tak jak przed rokiem akcja odbywać będzie się w Bydgoszczy, Wrocławiu, Rzeszowie, Opolu, Olkuszu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gorzowie Wlkp. a także Gliwicach. W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież w wieku od przedszkolaka po liceum. Nigdy nie jest za wcześnie lub za późno, żeby rozpocząć naukę.
Cały projekt wspierany jest przez miejscowe placówki oświatowe. Grupy wyposażone mają być w sprzęt, który umożliwi naukę grę w komfortowych warunkach. Rok temu swoje pierwsze szachowe kroki postawiło łącznie 2000 osób, a oprócz regularnych zajęć odbyły się też campy i wydano podręcznik do nauki gry. Jak mówią prowadzący zajęcia, uczestników nie trzeba było długo przekonywać do rozpoczęcia edukacji.
– Gra w szachy przynosi wiele korzyści dzieciom w wieku szkolnym. To nie tylko doskonała rozrywka, ale także narzędzie wspierające rozwój umysłowy i społeczny. Jednym z najważniejszych aspektów jest rozwój abstrakcyjnego myślenia. Szachy uczą analizowania sytuacji, przewidywania ruchów przeciwnika oraz planowania strategii. Dziecko, które regularnie gra w szachy, ćwiczy umiejętność podejmowania decyzji, co wpływa na jego rozwój intelektualny i emocjonalny – mówi mistrz krajowy Paweł Kukuła, który prowadzi zajęcia w Bydgoszczy i okolicach.
Znajomość zasad i radość z gry to jedno, ale szachy to także świetny sposób na kształcenie pamięci. Dla ludzkiego mózgu to przyjemny trening, dlatego listę zalet dających grę w szachy można długo wymieniać. Przy szachownicy roli nie grają też wiek, wzrost ani siła mięśni.
– Szachy to także jedna z niewielu dyscyplin, w której dziecko może rywalizować z dorosłym na równych zasadach. W oficjalnych zawodach szachowych sześciolatek może zmierzyć się z dziewięćdziesięcioletnim przeciwnikiem, a kobiety z mężczyznami. W szachach nie liczy się wiek, wzrost czy siła fizyczna – liczy się wyłącznie umiejętność myślenia i strategia. To fascynująca cecha tej dyscypliny, która łączy pokolenia i kultury – dodaje Paweł Kukuła.
Okazją do weryfikacji swoich umiejętności będzie trzeci Ogólnopolski Kongres Szachowy, który odbędzie się w listopadzie w Wilkasach. Oprócz pojedynków szachowych nie zabraknie tam dyskusji i spotkań z utytułowanym zawodnikami i zawodniczkami.
Organizatorem akcji Od Pionka do Hetmana jest Akademicki Związek Sportowym. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Strona: https://szachy.azs.pl