AMM w biegach przełajowych, fot. F. Olszewska Okapi Studio

17 listopada 2021 na terenie krakowskiej AWF odbył się I rzut Akademickich Mistrzostw Małopolski w biegach przełajowych. Jednocześnie swoją sportową przygodę rozpoczęli studenci I roku w ramach Cracoviady.  Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W czterech konkurencjach wystartowało aż 160 zawodników. – Znakomita frekwencja podczas pierwszych zawodów wśród dyscyplin indywidualnych AMM w tym sezonie to najlepszy prognostyk na następne rozgrywki – podsumowała Edyta Wiencek, koordynator ds. AMM – Cieszymy się, że studenci są głodni sportowej rywalizacji. Pokazuje to, jak ważne są działania AZS i rozwój sportu akademickiego. Co więcej, mimo, że biegi są sportem indywidualnym, to w powietrzu czuć było duże wsparcie uczelnianych drużyn dla każdego z ich zawodników.

W ramach AMM kobiety rywalizowały na dystansach: 1 km oraz 2 km, a mężczyźni na 2 km i 3 km. Najlepsze wyniki ich rywalizacji przedstawiają się następująco:

Klasyfikacja kobiet w biegu na 1 km:
1. Margarita Koczanowa – AWF Kraków
2. Oliwia Sowa – AWF Kraków
3. Dominika Szymańska – UP Kraków

Klasyfikacja mężczyzn w biegu na 2 km:
1. Wiktor Antosz – UEK Kraków
2. Szymon Zięba – AWF Kraków
3. Paweł Zabagło – AWF Kraków

Klasyfikacja kobiet w biegu na 2 km:
1. Monika Małek – PK
2. Magdalena Heród- AWF Kraków
3. Dominika Ostrowska – AWF Kraków

Klasyfikacja mężczyzn w biegu na 3 km:
1. Andrzej Kowalczyk – UJ
2. Rafał Sułkowski – UEK
3. Henning Schein – CM UJ

Oprócz klasyfikacji indywidualnych małopolskie uczelnie rywalizują również w klasyfikacjach drużynowych wśród kobiet i mężczyzn. Jak zawsze prym wiodły reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego, które dzięki dobrej postawie swoich zawodników wprowadziły drużyny na czołowe miejsca podium. Szyki krakowskiej AWF w męskiej „drużynówce” pokrzyżowali  reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej. Miejsce na podium u panów uzupełniła Politechnika Krakowska. Wśród kobiet od lat trwa dominacja AWF. Reprezentantki tejże uczelni wygrały ze sporą przewagą nad konkurentkami. Solidne występy zaliczyły zawodniczki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego, uzupełniając miejsca na podium. Drużynowe wyniki wyglądają następująco:

Klasyfikacja drużynowa kobiet po I rzucie:
1. AWF Kraków – 495 pkt.
2. CM UJ – 387 pkt.
3. UP Kraków – 367 pkt.

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn po I rzucie:
1. AGH Kraków – 438 pkt.
2. AWF Kraków – 424 pkt.
3. PK Kraków – 378 pkt.

Wszystkie wyniki AMM są dostępne na stronie AZS Kraków: WYNIKI – I RZUT AMM – biegi przełajowe

Równocześnie na linii startu pojawili się studenci, którzy po raz pierwszy zostali przyjęci na studia i mogli reprezentować swoją uczelnię. Taką szansę dają zawody CRACOVIADA 2021 będące eliminacjami do Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. W tym przypadku studentki pobiegły 1 km, a studenci 2 km. Warto dodać, że najlepsi biegacze z tej kategorii pojadą jako reprezentanci Krakowa na finał do Lublina, który odbędzie się 3-5 grudnia.

Klasyfikacja kobiet „CRACOVIADA”
1. Oliwia Sowa – AWF Kraków
2. Dominika Szymańska – UP Kraków
3. Elżbieta Kowalczyk – AWF Kraków

Klasyfikacja mężczyzn „CRACOVIADA”
1. Wiktor Antosz – UEK
2. Krzysztof Filipek – PK
3. Jakub Adamczyk – AGH

Tekst powstał przy wsparciu Jakuba Mantorskiego – AZS UP Kraków