Ponad 150 zawodników weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w badmintonie, które w weekend zostaną rozegrane w Łaziskach Górnych.

Marcowe półfinały w Łodzi i Gdyni wyłoniły szesnaście uczelni, które w najbliższą sobotę i niedzielę na Górnym Śląsku rozpoczną drużynową rywalizację w czterech grupach. Dwudniową imprezę po raz pierwszy zorganizuje AZS Katowice.

Tytułu broni AWF Wrocław, który w fazie grupowej spotka się m.in. z trzecim przed rokiem AWF Warszawa. Dla stołecznej ekipy zagra m.in. brązowy medalista ubiegłorocznych MP seniorów w grze pojedynczej, Mateusz Świerczyński. W drużynie wrocławskiej wystąpi natomiast najlepszy zawodnik ubiegłorocznych finałów – Łukasz Cimosz, na co dzień student wychowania fizycznego.

– Chcielibyśmy powtórzyć ubiegłoroczny wynik, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie. Mogę jedynie zapewnić, że każdy da z siebie wszystko. Wiadomo, że AMP-y to impreza, gdzie nie wszyscy z uczestników trenują zawodowo, ale to fajna okazja do integracji i sprawdzenia formy – mówi Cimosz, członek seniorskiej reprezentacji narodowej oraz zawodnik KU AZS UM Łódź, grającego w LOTTO Ekstralidze Badmintona.

W weekend w Łaziskach Górnych koło Katowic pojawi się też wielu innych zawodników z krajowej czołówki. Silny skład, złożony z reprezentantów Polski seniorów i aktualnych medalistów kraju w deblu, wystawia pobliski AWF Katowice. Dla śląskiej uczelni zagrają m.in. Dominika Kwaśnik, Kornelia Marczak, Szymon Stokfisz czy Wiktor Trecki.

Katowiczanie, którzy wygrali jeden z turniejów półfinałowych, już w pierwszym spotkaniu zagrają z Politechniką Gdańską, która wygrała drugi z turniejów półfinałowych. Ich konfrontacja będzie rewanżem za ubiegłoroczny mecz, który gdańszczanom dał prawo walki o złoto. W grupie A spotykają się w ten sposób czwarta i druga drużyna AMP 2021.

Partnerami AMP w badmintonie są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łaziskach Górnych oraz Śląski Związek Badmintona w Częstochowie.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski w badmintonie – podział na grupy w finale

Grupa A – Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Grupa B – Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Grupa C – Uniwersytet Warszawski, Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski

Grupa D – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie