Zespół AZS UMed Łódź zdobył brązowy medal Ekstraligi Badmintona 2020/2021. W decydującym meczu łodzianie pokonali ABRM Warszawa 4:1.

W podwarszawskim Józefosławiu rozegrano finałowy turniej Lotto Ekstraligi Badmintona, w którym udział wzięły cztery najlepsze drużyny rundy zasadniczej. Po pierwszej fazie sezonu AZS UMed Łódź uplasował się na trzecim miejscu w tabeli i wywalczył tym samym prawo gry w play-offach.

W niedzielnym półfinale łodzianom przyszło się zmierzyć z drużyną UKS Hubal Białystok. Rywale nie dali im jednak żadnych szans i pewnie wygrali 4:0. AZS UMed Łódź pozostał jednak w grze o brązowy medal.

AZS UMed Łódź – UKS Hubal Białystok 0:4
Piotr Wasiluk – Krzysztof Jakowczuk 13:15, 8:15
Jacek Kołumbajew – Michał Rogalski 4:15, 6:15
Anastasiia Semenova – Natalia Perminova 10:15, 11:15
Airina Marushchak – Alesja Zajceva 13:15, 5:15

W meczu o 3. miejsce AZS UMed Łódź mierzył się z ABRM Warszawa. W pierwszym spotkaniu Piotr Wasiluk po wygraniu pierwszego seta w dwóch kolejnych uległ Mateuszowi Dubowskiemu i warszawianie prowadzili 1:0. Stan meczu wyrównał Jacek Kołumbajew dzięki zwycięstwu z Adrianem Krawczykiem. Zdecydowanie najdłuższy i najbardziej emocjonujący był pojedynek mikstów. Po 37 minutach Anastiasiia Semenova i Przemysław Wacha okazali się lepsi od rywali i AZS UMed Łódź wyszedł na prowadzenie. Do sukcesu łodzian przybliżyło zwycięstwo Airiny Marushchak w pierwszym singlu pań. Kropkę nad „i” postawiła Semenova, której triumf zapewnił łodzianom wygraną w całym meczu 4:1. Tym samym AZS UMed Łódź zdobył brązowy medal Ekstraligi Badmintona!

ABRM Warszawa – AZS UMed Łódź 1:4
Mateusz Dubowski – Piotr Wasiluk 14:15, 15:5, 15:6
Adrian Krawczyk – Jacek Kołumbajew 7:15, 10:15
Miłosz Bochat/Dominika Kwaśnik – Przemysław Wacha/Anastasiia Semenova 15:10, 12:15, 10:15
Zofia Tomczak – Airina Marushchak 10:15, 8:15
Zuzanna Jankowska – Anastiasiia Semenova 12:15, 14:15

Drużynowym mistrzem Polski został UKS Hubal Białystok, który w wielkim finale okazał się lepszy od SKB Litpol-Malow Suwałki 4:3.

Dla AZS UMed Łódź brązowy medal to historyczny sukces. Przed rokiem łódzcy badmintoniści zajęli czwarte miejsce w rundzie zasadniczej. Ostatecznie na tej pozycji ukończyli rozgrywki po odwołaniu fazy play-off z powodu pandemii COVID-19. Przed sezonem 2020/2021 wzmocnili skład – do zespołu dołączyli czterokrotny olimpijczyk Przemysław Wacha i Piotr Wasiluk, a ostatnio także utalentowana Rosjanka Anastasiia Semenova.