Akademicki Związek Sportowy – stowarzyszenie, które w 2019 roku obchodziło 110. urodziny – doczekało się swojej kroniki. Nowe wydawnictwo zawiera zapis sukcesów zawodników reprezentujących nasze barwy, przybliża kluczowe wydarzenia sportowe i organizacyjne, przedstawia aktywność jednostek środowiskowych AZS w całej Polsce, a także stanowi zapis wyników i klasyfikacji.

Zespół redakcyjny został postawiony przed ogromnym wyzwaniem. W naszej organizacji to pierwsza publikacja próbująca rzetelnie przedstawić nie tylko najważniejsze osiągnięcia sportowe, ale także oddać atmosferę i klimat akcji tych, w których braliśmy udział, oraz tych, których byliśmy organizatorem.

Kronika AZS 2019, foto: Ewa Milun-Walczak

Nie zapomniano o zasłużonych liderach AZS, działaczach, zawodnikach, którzy od nas odeszli. Poświęciliśmy im odrębne strony, aby wzmocnić naszą pamięć i zachować ją jak najdłużej na kartach historii AZS.

Kronika ma dla nas wartość nie tylko historyczną. To wizytówka organizacji, którą z satysfakcją prezentujemy kluczowym partnerom akademickim, ministerialnym, biznesowym i medialnym. To głęboki ukłon w ich stronę, bo w dużej mierze to dzięki ich wkładowi możemy nadal funkcjonować i dynamicznie się rozwijać.

Honorujemy dokonania naszych gwiazd, sportowców, którzy w 2019 roku wielokrotnie stanowili o naszej sile w Polsce i za granicą. Medale, wydarzenia, historia, nowe programy i projekty wyraźnie pokazują, że AZS to fenomen na skalę światową. To organizacja o niepowtarzalnej strukturze, która nie spoczywa na laurach, wciąż stawia sobie nowe, ambitne cele. O tym, jak je realizujemy, komu i czemu to zawdzięczamy, piszemy i będziemy dalej pisać w naszych kronikach.

Wyrazy uznania przekazuję wszystkim, którzy w różnym wymiarze przyczynili się do sukcesów zapisanych na stronach Kroniki Akademickiego Związku Sportowego 2019. Życzę dobrej lektury oraz satysfakcji z działania i współpracy z naszą organizacją.

Prof. Alojzy Nowak
Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku SportowegoNowa „Kronika Akademickiego Związku Sportowego” to kolejny dowód na to, że w AZS od dłuższego czasu dbają o odpowiednią komunikację medialną i promocję działań stowarzyszenia. Kronika doskonale podsumowuje, co wydarzyło się w 2019 roku w środowisku akademickim zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Składające się z prawie 300 stron wydawnictwo spełnia wszystkie warunki kroniki w starym stylu. Nie brakuje w niej wyników i podstawowych informacji, ale jednocześnie mamy tu wiele ciekawych tekstów i zdjęć podanych w nowoczesnej formie wizualnej. 

Paweł Wołosik
redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”, który jest jednym z partnerów medialnych AZS.


Przede mną leży książka „Kronika Akademickiego Związku Sportowego – 2019”. Zrobiona z klasą, mnóstwo w niej ciekawych zdjęć, często zrobionych z artystycznym zacięciem. W „Kronice…” pełno jest wydarzeń, które zespół redakcyjny, uznał za najważniejsze w życiu AZS w całym kraju. Materiały tu umieszczone, to wybór artykułów prasowych, informacji Biura Prasowego AZS czy wiadomości z różnych akademickich stron internetowych. Rzecz jasna dominują w niej zawody sportowe, bo tym przecież AZS stoi.

Kronika AZS 2019, foto: Ewa Milun-Walczak

Książka składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy, jest poukładanym według chronologii przeglądem wydarzeń. Jest więc właściwą kroniką. Tu będziemy mogli sobie przypomnieć, jak w np. w maju wyglądały AMP-y w pływaniu, a jak w lekkoatletyce. Gdy zajrzymy do października to przeczytamy i pooglądamy zdjęcia z Gali Sportu Akademickiego z Bydgoszczy. W tej części książki obowiązuje kronikarski styl.

Rozdział drugi, to już wydarzenia według dyscyplin sportowych. To tu znajdziemy wyniki od aerobiku zacząwszy a na żeglarstwie skończywszy. Jeśli czytelnik chce się przekonać, jak w zawodach spisywała jego uczelnia – zajrzy właśnie do tego rozdziału.

Książka kończy się rozdziałem trzecim, gdzie do głosu dochodzą poszczególne środowiska. Możemy przekonać się, że sport lokalny też może być pasjonujący, a wydarzenia typu środowiskowego jubileuszu, równie interesujące.

Dodajmy, że w całość uzupełnia  też smutna strona wymieniająca zmarłych w 2019 r. działaczy AZS.

Kronika AZS 2019, foto: Ewa Milun-Walczak

Kiedyś kroniki pisali Gal Anonim czy Wincenty Kadłubek. Pisali, jak umieli, bo materiału źródłowego mieli niewiele. Trochę wspierali się bajankami o królu Popielu i starymi ględźbami o smokach. I tak latami tworzyli swe kroniki. Dziś zespół azetesiaków tworzących „Kronikę AZS” zmagał się z kompletnie innymi problemami – natłokiem różnorakich informacji. Jak oddzielić te najwartościowsze, od tych mało istotnych?

I właśnie za to powinniśmy cenić naszych XXI wiecznych azetesowskich kronikarzy. Przekopali gazety, przetrząsnęli internety i wyselekcjonowali, co było najważniejsze.
I podali to w takiej formie, że chce się czytać i wspominać barwny 2019 rok!

Kronika Akademickiego Związku Sportowego- 2019 . red. Naczelny: Dariusz Sokołowski. Koordynator: Mariusz Walczak. Sekretarz: Anna Szatanowska. Koncepcja graficzna i skład: Ewa Milun-Walczak. Zdjęcie na okładce: Paweł Skraba. Warszawa, wrzesień 2020.

dr Robert Gawkowski
Przewodniczący Komisji Historycznej AZS

Kronika AZS 2019, foto: Ewa Milun-Walczak

Kronika do pobrania / przeczytania na stronie azs.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj