AZS Winter Cup wystartował!

0
713
foto: Michał Szypliński, / skifoto.pl

Katarzyna Wąsek (CC Warszawa), Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa), Norbert Wróbel (AWF Kraków) i Dominik Białobrzycki (AWF Katowice) okazali się najlepsi podczas premierowych zawodów 18. edycji AZS Winter Cup, która odbyła się na stoku Harenda w Zakopanem. W imprezie udział wzięły 42 zawodniczki i 54 zawodników.

– Dopisała nam pogoda i warunki na stoku, ale przede wszystkim frekwencja, bo gościliśmy prawie sto narciarek i narciarzy. Głód rywalizacji był ogromny, a wynika to między innymi z faktu, że z programu AMP tylko narciarstwo ucierpiało, bo zawody zostały odwołane – mówi Rafał Jachimiak, prezes AZS Warszawa, który tradycyjnie organizuje AZS Winter Cup.

Wśród pań najlepsze były Katarzyna Wąsek, która wygrała slalom gigant oraz Helena Kubasiewicz, zwyciężczyni slalomu. Z kolei wśród panów na najwyższym stopniu podium stanęli Norbert Wróbel z slalomie gigancie i Dominik Białobrzycki w slalomie.

– Wreszcie coś się dzieje w naszej dyscyplinie, bo ostatni start miałam 1 marca podczas finałów AZS Winter Cup. Szczerze mówiąc, to nie spodziewałam się, że zwyciężę. Jechałam bez wielkiego przygotowania, więc tym bardziej się cieszę! Teraz skupiam się na ciężkim treningu. Mam nadzieję, że 2021 rok będzie dla mnie szczęśliwszy. Cele są dwa – miejsce w pierwszej szóstce mistrzostw Polski seniorów i wyjazd na uniwersjadę zimową – mówiła Wąsek.

– Nie miałem zbyt dużo okazji do treningu przed sezonem, ale jeszcze jakieś umiejętności z poprzednich lat są i udało się wygrać. Nie ma co ukrywać, że zawody z cyklu FIS zeszły aktualnie na drugi plan i AZS Winter Cup to moja docelowa impreza w tym sezonie – dodał Wróbel.

AZS Winter Cup to zawody wyjątkowe. W ciągu kilkunastu lat z ligi dla nielicznej grupy zapaleńców stały się najsilniej obsadzoną, cykliczną imprezą narciarską w kraju. Poziom sportowy w każdym kolejnym sezonie staje się coraz wyższy, a do ścigania motywują cenne nagrody.

– Liczymy na to, że uda się nam rozegrać cały cykl AZS Winter Cup i ponownie wyłonimy najlepszych zawodników Akademickiego Pucharu Polski – mówił Jachimiak. Kolejne zawody zaplanowane są na 8 stycznia w Kluszkowcach, a później najlepsi narciarze-akademicy mają spotkać się jeszcze w Krynicy Górskiej (22 stycznia), Zawoi (5 lutego) oraz Szczawnicy (19 lutego). 27 i 28 lutego przyszłego roku na zakopiańskim stoku Harenda zaplanowany jest wielki finał tegorocznego AZS Winter Cup.

AZS Winter Cup jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu oraz Miasta Stołecznego Warszawa. Głównym sponsorem AZS jest Grupa LOTOS. Partnerami cyklu są PM Sport i Toyota Wiśniewski.