Akademicki Związek Sportowy będzie blisko współpracował z Esports Association. Zawarte porozumienie o współpracy obejmuje m.in. profilaktykę zdrowotną i edukację esportową w środowisku studenckim.

– AZS pozyskał mocnego, sprawdzonego partnera, który bardzo dobrze zna środowisko e-sportowe. Łączymy nasze siły, żeby propagować pozytywne strony rozwijającej się dyscypliny. Na bazie wyciągniętych doświadczeń chcemy wzajemnie podkreślać znaczenie działań profilaktycznych, z których w przyszłości mogą skorzystać nie tylko gracze, ale także inne osoby nagminnie korzystające z komputerów, reprezentujące różne grupy, pokolenia – mówi Mariusz Walczak, wiceprezes Zarządu Głównego AZS do spraw rozwoju.

Formalne partnerstwo AZS i ESA zostało poprzedzone wspólnymi działaniami przy organizacji cyklu „DEZETES – dzień z esportem” na wybranych uczelniach w całym kraju. Dodatkowo oba podmioty współpracują w zakresie prowadzenia rozgrywek akademickich – finaliści zeszłorocznych E-AMPów rywalizują w grupie mistrzowskiej bieżącego sezonu Edu Esports League. Dla studentów to szansa na zaistnienie na profesjonalnej scenie, o czym może przekonać się drużyna AZS AGH Esport. Jako liderzy tabeli EEL zespół otrzymał zaproszenie do zamkniętych kwalifikacji do ESL Mistrzostw Polski, turnieju z pulą nagród wynoszącą 180 tysięcy złotych.

Wiceprezes AZS do spraw rozwoju Mariusz Walczak (od prawej) i Łukasz Trybuś, prezes Esports Association, podpisali porozumienie o współpracy. fot. Ewa Milun-Walczak

Podpisanie porozumienia oznacza ogólnopolską współpracę, której projekty będą oparte na pięciu głównych celach strategicznych: propagowaniu i profesjonalizacji esportu, profilaktyki zdrowotnej oraz zapobieganiu negatywnym skutkom uprawiania sportu elektronicznego, edukacji i współzawodnictwie na poziomie akademickim oraz wychowaniu przez esport.

– Bardzo nas cieszy, że tak doświadczona i ceniona w środowisku sportowym organizacja postanowiła wesprzeć polski esport swoją wiedzą, infrastrukturą oraz zasobami ludzkimi. Widzimy wiele obszarów, w których AZS przyczyni się do profesjonalizacji naszej branży, przede wszystkim w zakresie profilaktyki zdrowotnej, szkolenia i współzawodnictwa – mówi Łukasz Trybuś, prezes Esports Association.

Stowarzyszenie podjęło już pilotażowe działania w jednostce AZS na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie od października 2018 roku studenci w ramach zajęć z wychowania fizycznego mogą zapisać się na esport.