Azetesiacy nie zwalniają tempa

0
1001

Drugi dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców przyniósł kolejne medale i kwalifikacje na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Rzymie dla zawodników z klubów AZS. Po tytuły mistrzów Polski sięgali pływacy z Katowic i Lublina.

Klasą dla siebie w finale 200 m stylem dowolnym był Kamil Sieradzki. Reprezentant AZS AWF Katowice płynąc na dziewiątym torze prowadził od pierwszych do ostatnich metrów i tym samym, podobnie jak przed rokiem, zdobył złoty medal. Na trzecim stopniu podium stanął Jan Hołub (AZS UMCS Lublin).

Pierwszy złoty medal dla gospodarzy na tegorocznym czempionacie wywalczyła Adela Piskorska, która na 50 m stylem grzbietowym walczyła do ostatnich metrów o zwycięstwo z Alicja Tchórz. Ostatecznie zawodniczka AZS UMCS Lublin okazała się szybsza o 0,02 sekundy. Do wskaźnika na mistrzostwa Europy zabrakło zaledwie 0,01 sekundy…

– Tak czasami bywa – przyznała Adela Piskorska. – W pierwszej chwili, gdy spojrzałam na tablicę wyników byłam bardzo zadowolona. Coż, chyba każdy musiałby przeżyć na własnej skórze ten brak jednej setnej, żeby poczuć to, co ja czuję. Jestem już po maturach, więc tym bardziej cieszy mnie pierwszy złoty medal w seniorskich mistrzostwach Polski na długim basenie. Nie mogłam sobie sprawić lepszego prezentu na Dzień Dziecka.

W rywalizacji mężczyzn na tym dystansie wicemistrzem Polski został Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), zapewniając sobie prawo startu w Rzymie. Życiowy sukces osiągnął Paweł Franke z KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego, który najpierw w eliminacjach wypełnił minimum na mistrzostwa Europy, a w finale zdobył brązowy medal.

Srebrny medal na 100 m stylem klasycznym wywalczyła świetnie dysponowana Barbara Mazurkiewicz (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego). Trzecie miejsce w finale zajęła Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa). Wśród mężczyzn po brąz sięgnął Łukasz Solak (AZS AGH Kraków).

Kluby z Katowic i Lublina powiększyły swój dorobek medalowy w ostatniej konkurencji dnia – sztafecie 4×100 m stylem dowolnym. Zwyciężyli katowiczanie w składzie Jakub Majerski, Paweł Smoliński, Dominik Dudys i Kamil Sieradzki, a gospodarze zdobyli srebrny medal.

Po dwóch dniach rywalizacji liderem klasyfikacji medalowej jest AZS AWF Katowice z dorobkiem dziewięciu medali, w tym pięciu złotych.

Medale zawodników z klubów AZS – Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin 31.05.2022