Podczas mistrzostw Europy w kajakarstwie Polacy stawali na podium 15 razy, a azetesiacy mieli udział w wywalczeniu ośmiu medali. Trzy złote krążki stały się udziałem Anny Puławskiej!

To były najbardziej złote zawody Anny Puławskiej. Dwukrotna medalistka igrzysk z Tokio dała popis w olimpijskich konkurencjach na 500 m, zwyciężając najpierw w dwójkach (z Karoliną Nają), a w niedzielę w jedynkach oraz czwórkach (z Nają, Adrianną Kąkol i Dominiką Putto). W dwójkach i czwórkach Polki triumfowały dwa tygodnie temu podczas mistrzostw świata w Halifax, więc ich europejskiego sukcesu można się było spodziewać. W jedynce Puławska wygrała międzynarodową imprezę mistrzowską dopiero po raz pierwszy.

– Po jedynce musiałam szybko uciec z ceremonii medalowej, bo wiedziałam, że dziewczyny na mnie czekają. Udało się zdobyć kolejne złoto i jestem bardzo szczęśliwa. A teraz wreszcie zasłużone wakacje – powiedziała zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp., która została czwartą w historii kajakarką, który na jednej imprezie ME wywalczyła trzy złote medale na 500 m.

Fenomenalnie spisali się też kanadyjkarze w dwójce na dystansie 200 metrów. Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński zdeklasowali rywali, wygrywając z olbrzymią przewagą. Dla Śliwińskiego, multimedalisty europejskich i światowych mistrzostw to pierwsze w historii zwycięstwo na międzynarodowej imprezie mistrzowskiej.

foto: Rafał Oleksiewicz

– Zawsze to były srebra i brązy, brakowało centymetrów, a tutaj mieliśmy pół łódki przewagi. To taka troszeczkę deklasacja, co pokazuje, że jesteśmy po prostu zdecydowanie najlepsi. Od momentu, gdy zacząłem trenować z trenerem Markiem Plochem, czyli od kwietnia, to pracy było dużo, ale jest też rzeczywiście krok do przodu. Jestem bardzo zadowolony z tego sezonu – powiedział zawodnik AZS Politechniki Opolskiej.

Z dwoma srebrnymi medalami do Polski wraca Justyna Iskrzycka, która w niedzielę w wyścigu K1 1000 metrów dała się wyprzedzić tylko Węgierce Noemi Pupp. – To był bardzo ciężki wyścig, było dużo mocnych dziewczyn, więc było z kim ścigać. Ja się specjalizuję w mocnych finiszach, więc zawsze staram się jechać w miarę ekonomicznie, żeby mieć siłę na ostatnie metry. Dla mnie to już jest koniec sezonu, teraz czas na trochę odpoczynku, na to, by zadbać o siebie i wrócić z nową energią w nowym sezonie – mówiła zawodniczka AZS AWF Katowice, która wcześniej była druga na tym samym dystansie w dwójce z Katarzyną Kołodziejczyk.

foto: Rafał Oleksiewicz

Także srebro, podobnie jak w Halifax, wywalczyła azetesowska dwójka kanadyjkarzy na 500 metrów, czyli Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak. – Bardzo chcieliśmy tym razem minąć Hiszpanów, ale się nie udało. Nie było łatwo przygotować się do tych mistrzostw, bo kilka dni nie mieliśmy wioseł, był też problem z łodzią, którą musieliśmy wymienić, więc cieszymy się, bo to naprawdę wielki sukces i z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość – mówił Głazunow, zawodnik AZS AWF Gorzów Wlkp.

Polacy po minięciu linii mety długo musieli czekać na werdykt sędziów i końcową kolejność. – Szczerze mówiąc myśleliśmy, że byliśmy trzeci, więc jak się okazało, że drudzy to radość była ogromna. Mamy dwa srebrne medale mistrzostw świata i mistrzostw Europy, więc jest wysoka powtarzalność – dodał Barniak z AZS AWF Poznań.

foto: Rafał Oleksiewicz

Wcześniej srebro w kajakowej dwójce na 200 metrów zdobył Jakub Stepun. Zawodnik AZS AWF Poznań płynął z Bartoszem Grabowskim, z którym w czerwcu wygrał młodzieżowe ME, dokładając do tego złoto w jedynkach na 200 metrów.

W niedzielnych finałach blisko medalu była Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań) w C1 200 metrów, która przypłynęła do mety jako czwarta. Na siódmym miejscu finiszowała w C2 200 metrów para Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz (AZS Politechnika Opolska).

Polskie medale na ME w kajakarstwie 2022:
Złoto: Anna Puławska (K1, 500 m), A. Puławska, Karolina Naja (K2, 500 m), A. Puławska, K. Naja, Adrianna Kąkol, Dominika Putto (K4, 500 m), Arsen Śliwiński, Aleksander Kitewski (C2, 200 m)
Srebro: Justyna Iskrzycka (K1, 1000 m), J. Iskrzycka, Katarzyna Kołodziejczyk (K2, 1000 m), Wiktor Głazunow, Tomasz Barniak (C2, 500 m), Jakub Stępun, Bartosz Grabowski (K2, 200 m), D. Putto, Katarzyna Kołodziejczyk (K2, 200 m), Mateusz Surwiło (parakajakarstwo, KL3, 200 m)
Brąz: Sylwia Szczerbińska, Julia Walczak (C2, 500 m), Marta Walczykiewicz (K1, 200 m), Oleksiej Koliadych (C1, 200 m), Rafał Rosolski (K1, 5000 m), Karolina Bronowicz (parakajakarstwo, VL1 200 m)

informacja prasowa, DS