Sensacyjnie rozpoczęły się dla Polaków lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Monachium! Już w pierwszej konkurencji – maratonie kobiet złoty medal zdobyła Aleksandra Lisowska (AZS UWM Olsztyn). Ponadto Polki sięgnęły po brąz w rywalizacji drużynowej.

Od początku dystansu podopieczna trenera Jacka Wośka utrzymywała pozycję w  prowadzącej grupie. Kiedy stawka zaczęła się rozciągać, Polka pozostawała w czołówce. Na trzy kilometry przed metą zaatakowała i objęła prowadzenie, którego nie oddała aż do mety. Lisowska uzyskała rezultat 2:28.34. To pierwszy medal polskiej reprezentantki w maratonie na imprezie rangi mistrzostw Europy.

Jak się okazało, nie był to jedyny krążek dla Polek. W rywalizacji drużynowej nasze maratonki wywalczyły brązowy medal. Obok Lisowskiej na podium stanęły 19. indywidualnie Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) i 26. Monika Jackowska.