Zwycięstwem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w klasyfikacji drużynowej mężczyzn i Uniwersytetu Gdańskiego wśród pań zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim, które były rozgrywane w Spytkowicach. Po dwa złote medale zdobyli indywidualnie Gabriela Wojtyła z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Karol Ostaszewski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Dwudniowa impreza organizowana przez AZS Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przyciągnęła na start ponad 180 zawodników z 44 uczelni.

Podobnie jak przed rokiem, także i w tym karty na trasie rozdawali faworyci. Pierwszego dnia w jeździe indywidualnej na czas mężczyzn najlepszy okazał się Karol Ostaszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Kolarz górski, broniący na co dzień barw grupy zawodowej JBG-2 CryoSpace, wyprzedził Stanisława Nowaka (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), trzykrotnego zwycięzcę AMP w tej specjalności, oraz Piotra Śliwińskiego (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).

– Warunki były zdecydowanie lepsze niż przed rokiem. Było sucho i prawie bez złota, trasa była zrównoważona i przejezdna dla wszystkich. Zawodników było niemal tyle, co przed pandemią. Poziom czołówki był podobny. Sama organizacja zawodów stała na wysokim poziomie – mówi Ostaszewski, który kilka dni temu uzyskał 75. czas podczas zawodów Pucharu Świata w czeskim Nowym Mieście, co było jego najlepszym wynikiem w karierze.

U pań w jeździe na czas triumfowała z dużą przewagą Gabriela Wojtyła (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej). Reprezentantka Polski, która w PŚ w Nowym Mieście była 59. w wyścigu cross-country, tym samym zdobyła swój drugi kolejny tytuł AMP w tej specjalności. Druga z blisko minutową stratą do zwyciężczyni była Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski), a trzecie miejsce przypadło Klaudii Czabok (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie).

– Mimo że dzień wcześniej popadał deszcz, nie było utrudnionych warunków. Trasa była bardzo szybka. Podjazdy nie wybaczały błędów, trzeba było cisnąć od startu do mety – mówi Wojtyła, na co dzień studiująca budownictwo na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH, dla której to ostatnie AMP-y.

Również w czwartkowych wyścigach głównych nie było większych niespodzianek. Podobnie jak dzień wcześniej, najlepsi okazali się Ostaszewski oraz Wojtyła. Pierwszy z nich finiszował przed Konradem Czabokiem (Politechnika Warszawska) i Śliwińskim. Dla Ostaszewskiego była to czwarta z rzędu wygrana w wyścigu głównym podczas AMP. Z kolei Wojtyła przejechała trasę przed Czabok, triumfatorką sprzed roku, i Patrycją Piotrowską (Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu).

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn najlepsi okazali się kolarze górscy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a tuż za gospodarzami uplasowały się Politechnika Wrocławska i Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Z kolei u pań najwyżej został sklasyfikowany Uniwersytet Gdański, który wyprzedził Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim

Mężczyźni

Klasyfikacja drużynowa
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Wrocławska
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Jazda indywidualna na czas
1. Karol Ostaszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
2. Stanisław Nowak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
3. Piotr Śliwiński (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)

Wyścig główny
1. Karol Ostaszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
2. Konrad Czabok (Politechnika Warszawska)
3. Piotr Śliwiński (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)

Kobiety

Klasyfikacja drużynowa
1. Uniwersytet Gdański
2. Politechnika Gdańska
3. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Jazda indywidualna na czas
1. Gabriela Wojtyła (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)
2. Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski)
3. Klaudia Czabok (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Wyścig główny
1. Gabriela Wojtyła (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)
2. Klaudia Czabok (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
3. Patrycja Piotrowska (Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu)

fot. Fernanda Olszewska/Okapi Studio Live