Drugi dzień AME w biegach na orientację i drugi medal Hanny Sudoł! [WIDEO, FOTO]

0
43

Po sprinterskiej rywalizacji na kampusie Uniwersytetu Łódzkiego, w sobotę przyszła pora na terenowy bieg na średnim dystansie. Wymagająca trasa, na której znów jedną z bohaterek Akademickich Mistrzostw Europy w Łodzi okazała się Hanna Sudoł. Po złocie w piątek studentka AWF Wrocław tym razem zdobyła srebro!

To zdecydowanie są jej mistrzostwa! Filigranowa, skromna i cicha Hania z Wrocławia podbija serca kibiców i uczestników Akademickich Mistrzostw Europy. Najpierw nie miała sobie równych w sprincie, by w sobotnim terenie minimalnie przegrać z faworyzowaną Czeszką Janą Peterovą. Różnica – jak na pięciokilometrową trasę pań – niewielka, tylko 42 sekundy. Lekki wiaterek, krzyki młodych piłkarzy, którzy rozgrywali mecze na pobliskich boiskach, a w oddali odgłosy dzikiego ptactwa. BRUS niemalże graniczy z łódzkim Orientarium, czyli najnowocześniejszym w Europie ogrodem zoologicznym. Start w takich okolicznościach przyrody to wielka przyjemność, a jednocześnie zobowiązanie.

– W przygotowaniach do biegów na orientację ważna jest forma fizyczna, ale też trzeba ćwiczyć umysł. Rozwiązywać łamigłówki, sudoku, potrafić się skoncentrować – mówiła Hanna Sudoł. Oczywiste więc jest, że na trasie nie miała czasu na podziwianie przyrody. Robiła, co mogła, i zajęła w mocnej stawce drugie miejsce. – Jestem w dobrej formie, może to nie jest mój ulubiony typ terenu, ale na pewno jestem z nim obeznana. To przecież Polska, robiłam treningi w podobnych miejscach. Było dość intensywnie, las był szybszy, niż się spodziewałam. Zrobiłam jeden błąd na początku, dobiegłam do złej drogi, dlatego potem nie biegłam dokładnie na kompas, trochę asekuracyjnie. Nie udało mi się ustrzec błędów, ale jestem zadowolona. W tej imprezie pozostały jeszcze sztafety. Startuję z Jankiem Sztrankiem, znamy się dobrze. Dwa lata temu wystartowaliśmy nieźle, ale teraz może być nawet lepiej – dodaje z nadzieją.

Drugą w kolejności Polką na średnim dystansie była Zuzanna Gielec. Łodzianka z miejscowej Politechniki uplasowała się na piętnastej pozycji. – Czułam trochę niedosyt, kiedy dobiegłam na metę. Wydawało mi się, że jest lepiej, ale zrobiłam kilka błędów. Druga dziesiątka to jednak to, na co liczyłam. Trochę mimo wszystko odstaję od tych czołowych dziewczyn szybkościowo. Spodziewałam się, że las będzie bardziej gęsty, a jednak był szybki. Starałam się wczuć w trasę, bo nie chciałam zrobić błędu. Później ten błąd się przytrafił. Długo biegłam w trójkę z jeszcze dwiema dziewczynami. Trenuję w Łodzi, ale raczej w Łagiewnikach. Tutaj nie biegałam już kilka lat. W sztafecie wystartuję z moją siostrą, Julką, która miała przerwę, wiec trochę odstaje formą. Ale powalczymy – zapewniała sympatyczna Zuza.

Medal dla Polski mógł też wywalczyć Kacper Kuca. Panowie startowali na nieco dłuższej trasie, liczącej 5,9 km. Kacper to student Wyższej Szkoły Biznesu z Nowego Sącza. Dobry biegacz i solidny umysł, ale organizm ma podatny na choroby. – Celowałem w podium, ale mam problemy z astmą i z oddychaniem. Wczoraj nawet nie skończyłem sprintu – przyznał, kręcąc głową. – Dziś osiągnąłem przyzwoity czas i zaliczyłem przyzwoity bieg, zważywszy na formę, w jakiej ostatnio jestem. Zacząłem bardzo defensywnie, straciłem trochę czasu. Środkową część trasy miałem trochę lepszą, pomagaliśmy sobie z innymi zawodnikami. Ale końcówka była bardzo słaba, tu straciłem medal. Dziś dogonił mnie zawodnik, który później wygrał. Gdybym przybiegł minutę za nim, miałbym medal. Jednak chyba tym razem na to nie zasłużyłem – zakończył. A wspomniany zwycięzca to Czech Jakub Chaloupski z Politechniki Praskiej. Kucy do podium zabrakło 34 sekund.

Podobnie jak w piątek na stadionie AZS, również w sobotę w lesistym terenie bardzo dobrze rolę spikera zawodów odegrał Rafał Podziński. To były zawodnik, pasjonat biegów na orientację, a jednocześnie projektant tras, na których sportowcy-studenci walczą w Łodzi o podium Akademickich Mistrzostw Europy. – Sam wywodzę się z tej dyscypliny. Wciąż biegam, ale bardziej jako amator i organizator. Czuję ten sport, mam w sobie werwę do komentowania. To chyba fajnie się łączy – uśmiechał się Rafał. – Kiedy skończyłem karierę profesjonalną, wziąłem się za kartografię, czyli przygotowanie map. Odpowiadam w tych mistrzostwach za trasy na wszystkich dystansach. Mamy tu akademickie mistrzostwa Europy, na trasie dużo punktów, skrętów, punkty schowane w dołkach. Robimy najlepsze trasy, jakie potrafimy w danym terenie. Wśród startujących jest wielu czołowych zawodników, szczególnie silna jest ekipa z Czech. Jeśli chodzi o biegi na orientację, nie jesteśmy jeszcze europejską czołówką, ale tę czołówkę gonimy. Czekamy na medale wielkich imprez nieakademickich. Promujemy tę dyscyplinę i chcemy, żeby była jeszcze bardziej popularna.

W niedzielę mistrzostwa zakończy rywalizacja w sztafetach sprinterskich na bardzo efektownej trasie w centrum Łodzi. Podsumowanie rozgrywek i wręczenie nagród odbędzie się na stadionie AZS Łódź o godzinie 16:30.

Organizatorami AME w biegu na orientację są UKS Orientuś Łódź, miasto Łódź, Akademicki Związek Sportowy, Polski Związek Orientacji Sportowej oraz Europejska Federacja Sportu Akademickiego (EUSA). Partnerami wydarzenia są Województwo Łódzkie, miasto Łódź, Oland Custom Teamwear oraz Polski Związek Orientacji Sportowej. Honorowy patronat nad imprezą objęli Ministerstwo Sportu i Turystyki, wojewoda łódzki Dorota Ryl, marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera, rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik i rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski.

Medalistki i medaliści biegu na średnim dystansie w AME w Łodzi

Kobiety:

  1. Jana Peterova (Uniwersytet Karola w Pradze)
  2. Hanna Sudoł (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
  3. Lucie Semikova (Uniwersytet Rolniczy w Pradze)

Mężczyźni:

  1. Jakub Chaloupski (Politechnika Praska)
  2. Timo Tantanini (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bernie)
  3. Ambrus Demeter (Katolicki Uniwersytet Karola Eszterházyego w Egerze)

Polskie uczelnie biorące udział w AME 2025 w biegu na orientację w Łodzi
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu