Teoretycznie jedna partia szachowa może posiadać 5949 ruchów, ale średnio potrzeba jedynie 40 posunięć. O tym jak ważny jest każdy ruch mogli przekonać się uczestnicy kongresu organizowanego w ramach akcji Od Pionka do Hetmana.

Tu pasję do gry na 64 polach widać było czarno na białym. W dniach od 20 do 22 listopada w ośrodku COSA AZS Wilkasy odbył się Ogólnopolski Kongres Szachowy podsumowujący trzecią edycję projektu. Udział wzięło ponad 100 osób, głównie uczniów szkół podstawowych z Żalna i Wojnowa, w których od września prowadzone były zajęcia szachowe. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i łącznie zgromadziła ponad 4000 uczestników w 10 miastach.

Tym razem kongres szachowy połączony był z obozem sportowym. Żeby mieć jasny umysł i kondycję przy długich partiach oraz refleks przy grach błyskawicznych potrzebne jest też sportowe zacięcie. Dlatego w Wilkasach nie mogło zabraknąć wyścigów rzędów, biegów, podskoków i rozmaitych aktywności. Nikt nie stał jak wieża, ale skakał jak goniec. Był też czas na zabawę oraz ognisko.

– Grać w szachy zaczynałem z wujkiem i kiedyś jak jeździłem do dziadka. Tak mi już zostało. Obecnie uczestniczę w akcji od Pionka do Hetmana dzięki naszemu trenerowi, który trenuje z nami dwa razy w tygodniu. Na zajęcia chodzę z koleżanką i na szachach jest mega miło. Dużo osób z innej szkoły grało tu szewczyka ( mat szewski – red), ale znalazłem sposób na to – opowiadał Adam Nowak, uczestnik kongresu.

Wszystko zakończył sześciorundowy turniej szachowy. Trwającą niemal trzy godziny rywalizację zwyciężył wspomniany Adam Nowak, który wygrał wszystkie swoje partie. Drugie miejsce zajął Filip Osiński, a trzeci był Dawid Wagner. Najlepsza z dziewcząt Izabela Urbańska była szósta. Otrzymali oni w nagrodę szachy na których będą mogli podnosić swoje umiejętności.

– Dwa lata projektu minęły jak jeden dzień. Jest to cudowna, cykliczna impreza, która kończy się takimi obozami. Dzieci przez kilka miesięcy dzieci uczą się szachów w swoich szkołach. Tym razem ponad cztery tysiące dzieci zostało wciągniętych w ten piękny świat gry w szachy. W niektórych placówkach dzieci masowo chodzą na zajęcia i przy okazji poprawiają swoje wyniki w nauce. Szachy pomogły im w matematyce i innych przedmiotach ścisłych. Przy okazji dzieci się też integrują i te z 8 klas pomagają na przerwach dzieciom młodszym i grają nawet wtedy kiedy nie muszą – opowiada Paweł Kukuła, mistrz krajowy i jeden z trenerów.

Trzecia edycja projektu przeszła do historii. Być może w gronie uczestników są przyszli uczestnicy i uczestniczki Akademickich Mistrzostw Polski, mistrzowie krajowi czy też arcymistrzowie. Akcja Od Pionka do Hetmana jest doskonałą promocją szachów wśród młodzieży szkolnej. Teraz ich ruch.

Organizatorem akcji Od Pionka do Hetmana jest Akademicki Związek Sportowym. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Strona: https://szachy.azs.pl

Foto: Aleksandra Lewandowska