Po raz drugi z rzędu Akademicki Związek Sportowy organizuje w Warszawie Kongres Sportu Akademickiego. Podobnie, jak przed rokiem, będzie on połączony z warsztatami dwutorowej kariery oraz uroczystą Galą Sportu Akademickiego. Do Warszawy przyjadą gwiazdy sportu akademickiego, z medalistami igrzysk olimpijskich na czele.

– Z wielką dumą zapraszam środowisko akademickie do udziału w kolejnej edycji Kongresu Sportu Akademickiego. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny organizujemy to niezwykle ważne wydarzenie, bo gwarantuje ono solidną dawkę niezbędnej wiedzy naszej społeczności. Program kongresu gwarantuje wysoki poziom merytoryczny. Zwieńczeniem dwudniowego spotkania będzie Gala Sportu Akademickiego, która ma już wieloletnią tradycję i jest czymś, co bardzo mocno integruje nasze środowisko – mówi prezes AZS prof. Alojzy Nowak.

Kongres, który odbędzie się w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton, rozpocznie się w środę o godz. 12 panelem o programach dwutorowej kariery studentów-sportowców z udziałem m.in. dwukrotnej medalistki igrzysk olimpijskich Luizy Złotkowskiej. Kolejne panele pierwszego dnia obejmować będą tematykę wychowania fizycznego w uczelni wyższej, relacji Akademickiego Związku Sportowego z podmiotami partnerskimi, rozwoju programu Akademickich Centrów Szkolenia Sportowego oraz perspektyw rozwoju nowych rozgrywek i dyscyplin sportowych w środowisku akademickim.

Następne panele dyskusyjne zaplanowano na czwartek. Start drugiego dnia Kongresu wyznaczono na godz. 11, a w programie znalazły się trzy panele dyskusyjne – „Kto pracuje na medal olimpijski?”, „Akademickie Mistrzostwa Polski – kwestie organizacyjne i regulaminowe na sezon 2024/2025” oraz „Rola uczelni w systemie polskiego sportu”. Równocześnie, w trakcie obu kongresowych dni odbędą się warsztaty dwutorowej kariery dla medalistów tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata. W programie są szkolenia m.in. z wystąpień publicznych i współpracy z mediami, solidna dawka wiedzy na temat dopingu w sporcie, warsztat poświęcony potrzebie kształtowania tożsamości pozasportowych oraz sportowe portfolio, czyli narzędzie wspierające komunikację z mediami, partnerami i sponsorami.

– Możemy być zadowoleni z faktu, że zainteresowanie spotkaniami warsztatowymi jest duże. Przed rokiem zaprosiliśmy medalistów obu ubiegłorocznych uniwersjad i widać było, że korzyści z tych szkoleń są ogromne. Przedstawiamy ludziom, którzy są w większości na początku swojej kariery, kompleksową wiedzę, która jest im bardzo potrzebna – dodaje Mariusz Walczak, wiceprezes AZS ds. rozwoju.

Kongres oraz Gala Sportu Akademickiego odbędą się w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.