Mówi się, że w meczach gole padają jak na zawołanie, ale nie tym razem. Tu bramki zdobywane były w absolutnej ciszy. Po raz dziewiąty w Bydgoszczy odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w goalballu. Losy zwycięstwa ważyły się tam do ostatnich sekund. 

Blisko 50 uczestników podzielonych na pięć drużyn wzięło udział w turnieju rozgrywanym przez trzy dni w hali Sportowej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Pierwszy dzień tradycyjnie przeznaczony był na powitanie, część szkoleniową i treningi. W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów. Same spotkania rozgrywane były w trzech blokach, a mecze trwały dwa razy dziesięć minut. Łącznie rozegrano 12 spotkań.

Goalball to jedna z dwóch dyscyplin paralimpijskich, obok boccie, które nie mają swojego odpowiednika na igrzyskach. W zawodach mogą brać udział osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Wszystkie jednak muszą mieć przepaskę na oczach dla wyrównania szans. Drużyny składają się z trzech zawodników, którzy tak jak w piłce nożnej muszą zdobywać bramki, ale też bronić dostępu do swojej. Spotkania toczone są w absolutnej ciszy, a wszystko odbywa się na słuch.

– Kiedy zaczął się cykl Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, to byliśmy uczelnią, która już wychodziła naprzeciw potrzebom studentów z niepełnosprawnością. Zostało to zauważone w środowisku akademickim i zaproponowano nam organizację rozgrywek w goalballu. Tak już się przyjęło i na dobrą sprawę co roku gościmy miłośników tego sportu. Frekwencja jest różna, bo w zeszłym roku mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń. Teraz był mały problem z liczbą chętnych. W historii rozgrywek mieliśmy takie atrakcje jak mecz pokazowy zawodników z Arabii Saudyjskiej, którzy przyjechali tu trenować – opowiada Filip Wiśniewski, prezes AZS WSG Bydgoszcz.

W tym roku drużyny grały w składach mieszanych i wsparte były często graczami z innych uczelni. W finale ekipa AZS WSG Bydgoszcz wsparta AG Katowice pokonała AZS Gdańsk 16:14. Decydująca bramka padła na sekundy przed końcem meczu. Na trzecim miejscu uplasowała się AZS Politechnika Gdańska, która w meczu o brąz pokonała AZS Uniwersytet Zielonogórski.

Kolejne zawody z cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w siatkówce na siedząco odbędą się w dniach 15-17 listopada w Lublinie. Zgłoszenia trwają.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.