Tego jeszcze w Łodzi nie było – sportowe aktywności nieprzerwanie przez 24 godziny na obiektach sportowych AZS Łódź i łódzkich uczelni. Za nami pierwsza w łódzkim środowisku Akademicka Doba Sportu.
AZS Łódź i kluby uczelniane AZS Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przygotowały liczne turnieje i treningi dla adeptów aktywności fizycznej. Na początek uczestników gościł obiekt sportowy AZS na słynnym Lumumbowie. Doba sportu rozpoczęła się we wtorkowy poranek od testu Coopera, konkursu rzutu piłeczką palantową i treningu z olimpijczykiem, wicemistrzem Uniwersjady w Chengdu lekkoatletą Mateuszem Rzeźniczakiem.
Później nadszedł czas na rywalizację drużynową w turnieju piłki nożnej oraz turniej szachowy. Aktywności na obiekcie AZS Łódź zakończył po północy halowy turniej tenisa.
Po południu akcja rozkręciła się na obiektach uczelnianych. Na Politechnice Łódzkiej rozegrano turniej tenisa stołowego kobiet i mężczyzn. Jak na etatowego organizatora Akademickich Mistrzostw Polski w aerobiku sportowego, KU AZS PŁ przygotował także otwarty trening w tej dyscyplinie.
Mówisz UMed Łódź – myślisz badminton. I tej dyscypliny nie mogło zabraknąć podczas doby sportu, a odpowiadał za nią oczywiście AZS UMed Łódź. Tym razem pasjonaci badmintona rywalizowali w deblu kobiet, deblu mężczyzn i grze mieszanej.
Tuż po północy w hali Centrum Sportu Uniwersytetu Łódzkiego do gry przystąpili siatkarze i siatkarki. Mimo później pory nie brakowało zaciętej rywalizacji o każdy punkt, znakomitej atmosfery i dobrej zabawy.
Wieczorem i w nocy różnorodne aktywności przygotował Klub Uczelniany Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Znalazły się wśród nich zarówno te mniej znane, jak wstęp do szermierki historycznej, jak i bardziej popularne ćwiczenia na siłowni czy konsultacje z trenerem personalnym, które zakończyły łódzką edycję doby.
– Akademicka Doba Sportu to niezwykle wartościowa inicjatywa, która promuje zdrowy styl życia i integruje całe środowisko sportowe w mieście. Organizacja tylu różnorodnych aktywności w ciągu jednej doby jest jednak dużym wyzwaniem logistycznym, które wymaga zaangażowania i współpracy wielu osób – przyznaje Paulina Piera, sekretarz KU AZS PŁ, która koordynowała wydarzenia na Politechnice Łódzkiej i sama wzięła udział w turnieju siatkówki. – To dla nas świetna okazja do integracji nie tylko środowiska sportowego, ale także działaczy klubów AZS, bo musimy się między sobą dobrze dogadać, aby wszystko sprawnie zorganizować. Takie akcje pokazują, jak ważna jest współpraca, i motywują do rozwijania tej inicjatywy w przyszłości – dodaje.
W łódzkiej edycji Akademickiej Doby Sportu wzięło udział 220 osób. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, najstarszy – ponad 60. Najliczniej obsadzone były turnieje siatkówki i badmintona. Łódź zadebiutowała w roli organizatora tego wydarzenia, ale nie ma wątpliwości, że chętnie włączy się do akcji także w kolejnym roku.