To był tydzień ekscytujących spotkań, zajęć i dyskusji na temat akademickiego sportu. Pod koniec sierpnia do Zagrzebia przyjechali delegaci z 48 państw, żeby wziąć udział w światowym forum FISU.
Jest taki zjazd, który raz na dwa lata gromadzi studentów, lokalnych liderów i przedstawicieli partnerów. Nie inaczej było tym razem. Około 300 osób wzięło udział w kolejnej edycji Forum FISU. Wydarzenie odbywa się od 1992 roku i jest dobrą platformą do komunikacji, wymiany opinii a także dobrych praktyk. Osoby z różnych państw mają tam różny bagaż doświadczeń oraz możliwości, ale wspólnym językiem jest miłość do sportu.
Tradycyjnie podczas tego typu wydarzeń nie zabrakło paneli z udziałem ekspertów. Wśród poruszanych tematów była m.in dyplomacja sportowa czy też zachęcenia sportowców do kontynuowania edukacji a także rozmowa z prezydentem FISU. Nie brakowało też praktycznych warsztatów. Każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie.
– FISU Forum to było wydarzenie wielopłaszczyznowe. Uczestniczyłam w konferencjach na temat relacji globalnych, dyplomacji w sporcie oraz zrównoważonego rozwoju. Oprócz tego mogliśmy brać udział w warsztatach tematycznych, dyskusjach oraz wymieniać się doświadczeniami z delegatami innych państw. Dodatkowo byłam w programie dla studentów, który polegał na stworzeniu projektu odpowiadającego na podany problem. Miałam okazję pracować z innymi ambasadorami z każdego kontynentu oraz zaprezentować nasz projekt na scenie FISU Forum – opowiada Aleksandra Snopek, studentka Politechniki Warszawskiej, która brała udział w wydarzeniu.
Delegacje uczestniczące w forum mogły zaprezentować swój kraj, a przede wszystkim rodzimy Akademicki Związek Sportowy podczas kilkugodzinnego expo. Stoisko polskiego AZS cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przedstawiciele innych federacji miele wiele pytań dotyczące wydarzeń i sposobu działania. Na koniec nasza reprezentacja uczyła Belgów tańczyć popularną belgijkę
– Podczas FISU Forum Fair wystawiliśmy nasze stoisko, gdzie prezentowaliśmy AZS i Polskę. Nasze krówki rozeszły się w błyskawicznym tempie, a kilka osób wracało do nas po kolejne. Przygotowane katalogi były zabierane ze stoiska przez delegatów państw, często zadawali nam dużo pytań o to co jest w środku i jak wygląda u nas sport. Studenci za to bardzo chętnie wymieniali się z nami przypinkami ze swoich krajów za przypinki z Polski. Mogę się pochwalić, że udało mi się ich zebrać ponad 20 – dodała Aleksandra.
Kolejna edycja FISU Forum odbędzie się w 2026 roku w Szwecji.