W nieco odmiennej formule powalczą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Świata w pięcioboju nowoczesnym. Zgodnie z zapowiedziami jazdę konną zastąpi bieg na torze przeszkód (OCR), ale to nie wszystko. W zawodach zobaczymy siedmioro studentów i studentek z Polski. 

Kowno, czyli drugie co do wielkości litewskie miasto, będzie gospodarzem zmagań specjalistów od pięcioboju. Sama dyscyplina opracowana została przez barona Pierre’a de Coubertina – twórcę nowożytnych igrzysk olimpijskich. Pierwotnie łączyła w sobie szermierkę, pływanie, jeździectwo oraz bieg przełajowy ze strzelaniem. Tym razem szykują się zmiany. Konie mają wolne, bo przeszkody pokonywać będą sami uczestnicy na specjalnym torze znanym z biegów OCR. Do tego celnością popisać będzie można się podczas Laser Run, czyli w połączeniu biegania i strzelania.

Do tej pory Akademickie Mistrzostwa Świata w pięcioboju nowoczesnym rozgrywane były tylko raz, w 2018 roku na Węgrzech. Po złoto w sztafecie mieszanej sięgnęli wtedy Marta Kobecka i Łukasz Gutkowski, który niedawno był 15. w olimpijskim finale. Wśród kobiet srebro sześć lat temu zdobyła kolejna olimpijka – Anna Maliszewska. Teraz Polacy będą chcieli ponownie powalczyć o miejsca na podium. Łącznie w imprezie wezmą udział przedstawiciele 19 państw.

W gronie studentów-sportowców powołanych na Akademickie Mistrzostwa Świata jest prawie cała reprezentacja Polski, która niedawno walczyła podczas młodzieżowych mistrzostw Europy. W Sofii Małgorzata Karbownik (AE-H Warszawa) i Kaja Biernacka (SGGW Warszawa) zajęły czwarte miejsce w żeńskiej sztafecie. W męskiej wygrali zaś Maciej Klimek (AWF Warszawa) i Hubert Skibiak (ALK Warszawa).

– Medal mistrzostw Europy zdecydowanie dodaje skrzydeł przed startem w AMŚ. To ogromna motywacja i potwierdzenie, że ciężka praca daje efekty. Teraz pozostaje dać z siebie wszystko na Litwie. Czasu na regenerację faktycznie nie jest dużo, bo wracamy z zawodów w poniedziałek, a we wtorek rano jesteśmy już w drodze do Kowna. Mimo wszystko postaramy się maksymalnie jak najlepiej wykorzystać ten czas na odpoczynek. Nasze oczekiwania na AMŚ to pokazać się z jak najlepszej strony i oczywiście przywieźć medale do Polski. Jednak warto pamiętać, że na Litwie pięciobój będzie rozgrywany w innej formule – z torem przeszkód i biegiem połączonym ze strzelaniem, ale bez szermierki i pływania, więc trudno przewidzieć rezultaty. Jedziemy jednak dobrze nastawieni – powiedział Maciej Klimek.

Ceremonia otwarcia imprezy odbędzie się 20 sierpnia. Dzień później rozegrane będą indywidualne kwalifikacje, a 22 sierpnia odbędzie się finał zmagań indywidualnych. Na 23 sierpnia zaplanowano rywalizację drużynową, a na 24 sierpnia rywalizację sztafet mieszanych.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w pięcioboju nowoczesnym:

Maja Biernacka (SGGW Warszawa / CWKS Legia Warszawa)
Pola Wolska (UKSW Warszawa / CWKS Legia Warszawa)
Adrianna Kapała (AWF Warszawa / UKS G8 Bielany )
Małgorzata Karbownik (AEH Warszawa / CWKS Legia Warszawa)
Maciej Klimek (AWF Warszawa / RTP Victoria Radom)
Hubert Skibiak (ALK Warszawa /CWKS Legia Warszawa)
Adam Pierzchała (AWF Warszawa/RTP Victoria Radom)

Foto: Stanisław Pytel