Lekkoatleci z klubów AZS zdobyli łącznie 57 medali podczas jubileuszowych 100. PZLA Mistrzostw Polski, rozegranych w dniach 27-29 czerwca na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Faworyci nie zawiedli, a niektórzy prezentują coraz lepszą formę przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.
Pierwszego dnia mistrzostw Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) okazała się bezkonkurencyjna w finale sprintu na 100 m, wygrywając z rezultatem 11,11 s. Srebro i brąz zdobyły zawodniczki AZS AWF Warszawa – Pia Skrzyszowska (11,33 s) i Krystsina Tsimanouskaya (11,40 s). W czwartkowy wieczór życia sprinterom nie ułatwiał wiatr wiejący w twarz.
– To nie był zły bieg. Trochę było zamieszania na starcie. Zmęczyłyśmy się eliminacjami, ten wiatr mocno przeszkadzał – powiedziała Swoboda.
W rywalizacji na 1500 m mężczyzn najlepszy okazał się Maciej Wyderka (AZS AWF Katowice). Złoty medal i dobry rezultat 3:37.78 powinien poprawić jego sytuację w rankingu olimpijskim. Wicemistrzem Polski został Filip Rak (KU AZS Politechniki Opolskiej) – 3:39.09.
Mistrzynią Polski na 3000 m z przeszkodami została Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań) – 9:32.08. Brązowy medal wywalczyła Patrycja Kapała (AZS UMCS Lublin) – 9:42.09. Wśród mężczyzn w tej konkurencji jako pierwszy linię mety przekroczył Maciej Megier (AZS AWFiS Gdańsk) – 8:38.75.
W konkursie trójskoku triumfowała faworytka, Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań) z wynikiem 13,74 m. Wicemistrzynią Polski została Agnieszka Bednarek (AZS Łódź) – 13,45 m. Wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył Filip Sacha (AZS AWF Kraków) – 15,77 m.
W skoku o tyczce srebrne medale dla zawodników AZS AWF Wrocław. Wśród kobiet na drugim stopniu podium stanęła Anna Łyko, która w drugiej próbie zaliczyła 4,10 m. W konkursie mężczyzn Robert Sobera po zaliczeniu w trzeciej próbie 5,35 m bez problemu pokonał 5,50 m oraz 5,62 m. Później zagrał va banque i opuścił 5,72 m, atakując minimum olimpijskie – 5,82 m. Niestety skoki na tej wysokości nie były udane i ostatecznie podopieczny trenera Dariusza Łosia zdobył srebro.
Azetesiacy tradycyjnie sięgali po medale w konkurencjach rzutowych. Wicemistrzem Polski w pchnięciu kulą został Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) z rezultatem 19,73 m, co nie pozwoli mu na poprawienie swojej sytuacji w rankingu olimpijskim. Brązowy medal wywalczył Szymon Mazur (AZS AWF Warszawa) – 19,72 m.
Po interesującym, pełnym zwrotów akcji konkursie rzutu młotem kobiet mistrzynią Polski została Anita Włodarczyk. Medalistka mistrzostw Europy z Rzymu w czwartej kolejce posłała młot na 72,06 m, a dominację w kraju potwierdziła także w kolejnych rzutach na ponad 70 metrów.
– To 72 metry są takie magiczne w tym sezonie. W tym momencie dla mnie najważniejszy jest kolejny tytuł mistrzowski. Fajnie, że się przerzucałyśmy z dziewczynami, bo to dodatkowo motywuje – powiedziała Włodarczyk.
Niewiele zabrakło mistrzowi Polski w rzucie dyskiem Oskarowi Stachnikowi do zapewnienia sobie miejsca w rankingu olimpijskim dającego kwalifikację do startu w Paryżu. Dyskobolowi AZS UMCS Lublin potrzebny był do tego wynik 62,30 m. Ostatecznie złoto zdobył z rezultatem 62,22 m – była to jego jedyna ponad 60-metrowa próba w konkursie.
– Złoto cieszy, ale wynik nie zadowala. Jakość tych rzutów to mały odsetek tego, co można było dziś zrobić. Głównym celem było tutaj złapanie się do rankingu, a brakło niewiele. Jestem takim wygranym-przegranym – skomentował swój start w Bydgoszczy Stachnik.
W rzucie oszczepem srebrny medal zdobyła debiutująca w barwach AZS UMCS Lublin na imprezie rangi mistrzostw Polski Marcelina Witek-Konofał – 54,29 m.
Drugi dzień zmagań w Bydgoszczy przyniósł emocjonujące finały w konkurencjach biegowych. Wicemistrzem Polski na 200 m został Łukasz Żak (AZS UMCS Lublin), poprawiając rekord życiowy – 20,61 s. Rekord Polski juniorów poprawił zwycięzca biegu, Marek Zakrzewski (AML Słupsk) – 20,50 s. Wśród kobiet srebro i brąz wywalczyły sprinterki AZS AWF Warszawa – Krystsina Tsimanouskaya (23,14 s) i Weronika Bartnowska (23,60 s).
Na niezwykle wysokim poziomie stał finał 400 m mężczyzn. Mistrzem Polski został 19-letni Maksymilian Szwed (AZS Łódź). Podopieczny trenera Krzysztofa Węglarskiego poprawił rekord życiowy o 0,45 s i 22-letni rekord Polski młodzieżowców Marka Plawgo, który obecnie wynosi 45,25 s. To ósmy wynik w historii polskich 400 m. Brązowy medal z najlepszym wynikiem w sezonie wywalczył bardzo dobrze dysponowany Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn) – 45,66 s. Wśród kobiet na trzecim stopniu podium stanęła Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – 52,13 s.
W finałowym biegu kobiet na 800 metrów długo prowadziła Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa), ale więcej sił na finisz zachowała Anna Wielgosz i to właśnie biegaczka Resovii Rzeszów na ostatnich metrach wyprzedziła rywalkę wygrywając z czasem 2:01.18. Sarna była druga z 2:10.42. Grono medalistek uzupełniła trzecia na mecie Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) – 2:02.01. W finale mężczyzn srebro dla Mateusza Borkowskiego (AZS AWF Warszawa) – 1:50.72.
Bezkonkurencyjna na 100 m przez płotki była Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa). Medalistka mistrzostw Europy nie dała szans rywalkom i triumfowała z wynikiem 12,67 s, potwierdzając wysoką dyspozycję w tym sezonie. Wicemistrzynią Polski została Marika Majewska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), łamiąc trzeci raz w tym sezonie barierę 13 sekund – 12,97 s. W rywalizacji mężczyzn brąz wywalczył Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) – 13,64 s, ale był mocno niepocieszony po finale, gdyż nie uzyskał rezultatu pozwalającego liczyć na kwalifikację olimpijską z rankingu. Mistrzem Polski został Jakub Szymański (SKLA Sopot), który wyrównał rekord kraju Damiana Czykiera – 13,25 s.
Złoty medal na 400 m przez płotki wywalczyła Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław), która powróciła w ubiegłym roku na bieżnię po przerwie macierzyńskiej. Wicemistrzyni Europy z 2016 roku triumfowała z rezultatem 56,68 s i tuż po biegu finałowym ogłosiła zakończenie kariery sportowej. Brązowy medal wywalczyła Anna Gryc (AZS AWF Warszawa) – 57,38 s. Finał mężczyzn wygrał faworyt, Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin) – 50,32 s, a po brąz sięgnął akademicki mistrz Polski, Piotr Kidoń (AZS AWF Kraków) – 50,85 s.
W skoku w dal złoty medal zdobył Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska) – 7,75 m. Brąz wywalczył utalentowany junior młodszy, Krzysztof Grochowski (AZS AWF Warszawa) – 7,47 m. Wśród kobiet ze srebra mogła cieszyć się Magdalena Bokun (AZS AWF Katowice) – 6,45 m. Taki sam wynik osiągnęła trzecia Rokasana Jędraszak (OŚ AZS Poznań), ale przegrała z wicemistrzynią Uniwersjady drugą próbą.
W rzucie dyskiem kobiet całe podium dla zawodniczek z klubów AZS. Wygrała Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin), która w najdalszej próbie osiągnęła wynik 60,12 m. Ten rezultat pozwala umocnić się jej w rankingu olimpijskim. Srebro także dla reprezentantki z Lublina, Weroniki Muszyńskiej – 54,09 m, a brąz dla Karoliny Urban (AZS AWFiS Gdańsk) – 53,25 m. W rzucie oszczepem mężczyzn brązowy krązek wywalczył Mateusz Kwaśniewski (AZS UMCS Lublin) – 76,11 m.
Coraz lepszą formą imponuje Paweł Fajdek (OŚ AZS Poznań). W Bydgoszczy pięciokrotny mistrz świata po raz pierwszy w tym sezonie przekroczył barierę 80 metrów – 80,02 m. To pozwoliło mu zdobyć pierwszy od trzech lat tytuł mistrza Polski w rzucie młotem. Trzeci był klubowy kolega Fajdka, Marcin Wrotyński – 69,37 m.
Ostatniego dnia mistrzostw Polski o medale rywalizowali biegacze długodystansowi, chodziarze i sztafety. Wicemistrzem Polski w chodzie na 10 000 m, po niezwykle zaciętej rywalizacji na finiszowych metrach z Arturem Brzozowskim, został mistrz olimpijski Dawid Tomala (KU AZS Politechniki Opolskiej) – 41:53.77. W chodzie kobiet na 10 000 m brąz zdobyła Magdalena Żelazna (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – 47:53.12.
Tradycyjnie dorobek medalowy azetesiaków powiększyły sztafety. Kluby AZS zdobyły aż 11 spośród 12 medali w konkurencjach sztafetowych. Wśród kobiet w rywalizacji 4×100 m triumfowały sprinterki AZS AWF Katowice – 44,67 s, a w biegach 4×400 m najlepsze okazały się zawodniczki AZS AWF Warszawa z rekordem mistrzostw Polski – 3:29.76. Wśród mężczyzn tytuły mistrzów Polski w obu sztafetach dla AZS UMCS Lublin, odpowiednio z wynikami 40,08 s i 3:08.42.
W klasyfikacji medalowej triumfował AZS UMCS Lublin z dorobkiem 11 medali – 5 złotych, 3 srebrnych i 3 brązowych. Drugi był AZS AWF Katowice (8 krążków). Najczęściej na podium – aż czternastokrotnie stawali jednak reprezentanci AZS AWF Warszawa i to własnie oni okazali się być najlepsi w klasyfikacji punktowej, wyprzedzając AZS UMCS Lublin i OŚ AZS Poznań).
Medale lekkoatletów z klubów AZS – 100. PZLA Mistrzostwa Polski, Bydgoszcz 27-29.06.2024
Złote medale
Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań) – 3000 m z przeszkodami
Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań) – trójskok
Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) – 400 m przez płotki
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) – 100 m przez płotki
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – 100 m
Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice) – rzut młotem
Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) – rzut dyskiem
AZS AWF Katowice – sztafeta kobiet 4×100 m
AZS AWF Warszawa – sztafeta kobiet 4×400 m
Paweł Fajdek (OŚ AZS Poznań) – rzut młotem
Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin) – 400 m przez płotki
Maciej Megier (AZS AWFiS Gdańsk) – 3000 m z przeszkodami
Oskar Stachnik (AZS UMCS Lublin) – rzut dyskiem
Maksymilian Szwed (AZS Łódź) – 400 m
Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska) – skok w dal
Maciej Wyderka (AZS AWF Katowice) – 1500 m
AZS UMCS Lublin – sztafeta mężczyzn 4×100 m
AZS UMCS Lublin – sztafeta mężczyzn 4×400 m
Srebrne medale
Agnieszka Bednarek (AZS Łódź) – trójskok
Magdalena Bokun (AZS AWF Katowice) – skok w dal
Anna Łyko (AZS AWF Wrocław) – skok o tyczce
Marika Majewska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – 100 m przez płotki
Weronika Muszyńska (AZS UMCS Lublin) – rzut dyskiem
Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa) – 800 m
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) – 100 m
Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa) – 200 m
Marcelina Witek-Konofał (AZS UMCS Lublin) – rzut oszczepem
AZS AWF Warszawa – sztafeta 4×100 m kobiet
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×400 m kobiet
Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa) – 800 m
Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) – pchnięcie kulą
Filip Rak (KU AZS Politechniki Opolskiej) – 1500 m
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) – skok o tyczce
Dawid Tomala (KU AZS Politechniki Opolskiej) – chód na 10 000 m
Łukasz Żak (AZS UMCS Lublin) – 200 m
AZS AWF Katowice – sztafeta mężczyzn 4×100 m
OŚ AZS Poznań – sztafeta mężczyzn 4×400 m
Brązowe medale
Weronika Bartnowska (AZS AWF Warszawa) – 200 m
Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) – 800 m
Anna Gryc (AZS AWF Warszawa) – 400 m przez płotki
Roksana Jędraszak (OŚ AZS Poznań) – skok w dal
Patrycja Kapała (AZS UMCS Lublin) – 3000 m z przeszkodami
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – 400 m
Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa) – 100 m
Karolina Urban (AZS AWFiS Gdańsk) – rzut dyskiem
Magdalena Żelazna (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – chód na 10 000 m
AZS AWFiS Gdańsk – sztafeta 4×100 m kobiet
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×400 m kobiet
Krzysztof Grochowski (AZS AWF Warszawa) – skok w dal
Piotr Kidoń (AZS AWF Kraków) – 400 m przez płotki
Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) – 110 m przez płotki
Mateusz Kwaśniewski (AZS UMCS Lublin) – rzut oszczepem
Szymon Mazur (AZS AWF Warszawa) – pchnięcie kulą
Filip Sacha (AZS AWF Kraków) – trójskok
Marcin Wrotyński (OŚ AZS Poznań) – rzut młotem
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn) – 400 m
AZS AWF Warszawa – sztafeta 4×400 m mężczyzn