W czwartek w siedzibie Akademickiego Związku Sportowego w Warszawie odbyło się pierwsze w w2024 roku zebranie Rady Sportu. Jak to zwykle podczas inauguracji wachlarz tematów był szeroki – zaczynając od Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego po Akademickie Mistrzostwa Świata.
Celem programu ACSS jest wspieranie uzdolnionych sportowców w szkoleniu i umożliwienie im podnoszenia swojego poziomu. Zawodnicy i zawodniczki swoją dyspozycję mogą sprawdzać na krajowych i międzynarodowych arenach, zwłaszcza na uniwersjadach oraz akademickich mistrzostwach świata. W projekcie mogą wziąć udział osoby posiadające co najmniej pierwszą klasę sportową w konkurencjach ujętych w programie igrzysk olimpijskich i spełniające kryteria wiekowe.
Przez cały 2023 rok w programie ACSS szkolonych było w sumie 1224 zawodników i zawodniczek. Najwięcej z nich reprezentowało barwy AZS AWF Katowice (135), AZS AWF Warszawa (121) i OŚ AZS Poznań (82). W podziale na dyscypliny najwięcej spośród nich uprawiało lekkoatletykę (305), judo (135) i wioślarstwo (107).
– Ponad 1200 osób jest bardzo dużą liczbą osób, którą obejmujemy szkoleniem. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie stawia tu jakichś limitów osobowych i jeszcze parę lat temu za relatywnie podobne pieniądze szkoliliśmy 700 sportowców. Ta liczba została niemal podwojona, bo taki mamy potencjał i chcemy odpowiadać na potrzeby środowiska. W ministerstwie zgłaszamy zawodników, którzy spełniają kryteria, bo chcemy im pomagać. Mamy 17 ośrodków ACSS i jednym z nich jest Zarząd Głównym AZS, który realizuje program. Szkolenie odbywać ma się w miejscu zamieszkania i studiowania, więc nie dziwi fakt, że największe ośrodki akademickie są w czołówce. Bardzo wielu zawodników jest związanych z klubami AZS AWF, ale mogą być studentami innych uczelni. Tam pewnie jest też prowadzone różnorodne szkolenie. Trzeba też zauważyć, że program dotyczy tylko sportów olimpijskich i indywidualnych – wyjaśnia Dariusz Piekut, sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Planowana kwota budżetu na szkolenie i współzawodnictwo sportowe w 2024 roku ma wynieść 23 mln złotych. Środki trafić mają też do Wojskowych Centrów Szkolenia Sportowego i Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży Ludowych Zespołów Sportowych.
Kolejnym tematem poruszonym przez radę były Akademickie Mistrzostwa Świata, które obok uniwersjady należą do największych i najbardziej prestiżowych imprez organizowanych przez FISU (Międzynarodową Federację Sportu Akademickiego). Już w lutym reprezentanci Polski wystartują w biegach przełajowych i łyżwiarstwie szybkim.
Rada Sportu jest ciałem opiniodawczo-doradczym Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. Zasiadają w niej m.in dyrektorzy największych klubów uczelnianych będący beneficjentami programu ACSS oraz wiceprezesi Akademickiego Związku Sportowego. O ile było to pierwsze spotkanie rady w nowym roku kalendarzowym, tak w trwającym roku akademickim rada zbierała się już wcześniej.