Piętnastomilionowa metropolia to jedno z największych miast na świecie – choć nie największe – które jest na liście organizatorów letniej uniwersjady. 28 lipca w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan, rozpocznie się 31. Letnia Uniwersjada, największe święto sportu studenckiego na świecie.
Chengdu to fascynujące miasto z niesamowitą historią. Np. w tym roku przypada dokładnie tysiąc lat od dnia, gdy w tym miejscu wprowadzono pierwszą papierową walutę na świecie – jiaozi. W tamtym czasie Chengdu nosiło nazwę Jincheng, co oznacza „miasto brokatu”. Ba, był moment, że Chengdu było stolicą Chin. A to, że kuchnia syczuańska jest uważana za najlepszą w słynących ze świetnego jedzenia Chinach najlepiej świadczy o tym, że Chengdu jest wyjątkowym miejscem na mapie Państwa Środka.
Dzisiaj Chengdu to jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie. W ostatnich latach stało się centrum finansowym i gospodarczym Syczuanu, a swoje siedziby w mieście ma wiele koncernów produkujących samochody wielu, w tym także europejskich marek. W Chengdu mieści się też fabryka samolotów (w tym myśliwców!) oraz wiele międzynarodowych instytucji bankowych.
Ale miasto najbardziej słynie z niezwykłego rezerwatu pand, położonego zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Rezerwat, niemal w stu procentach zadrzewiony, jest odtworzonym naturalnym środowiskiem życia pand, czyli najważniejszych zwierząt w Chinach, uważanych za narodowy skarb i symbol Chin. Nie można przyjechać do Chengdu i nie zobaczyć pand. To byłby duży nietakt i błąd, bo cała dzika populacja pand, licząca niespełna dwa tysiące osobników, znajduje się właśnie w prowincji Syczuan. Pandy uwielbiają pędy świeżego bambusa, których im tu nie brakuje.
Co jeszcze obejrzeć w Chengdu? Atrakcji jest oczywiście bardzo dużo, jak choćby siedemdziesięciometrowy posąg Buddy, licząca prawie półtora tysiąca lat taoistyczna świątynia Qingyang, jeszcze starsza wioska Huanglusi z siedmioma starożytnymi ulicami, święta dla pielgrzymów góra Qinchenshan, jaskinia, w której założyciel religii Tao, Zhang Daolin, głosił swoje nauki, czy dolina dziewięciu wiosek, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wyprawa do Chengdu na uniwersjadę może być też niezwykłym przeżyciem kulinarnym. Kuchnia syczuańska jest najpopularniejsza w Chinach i prawdopodobnie najpopularniejsza na świecie. Słynie z tego, że jest mocno pikantna, a popyt na papryczki chilli jest tu olbrzymi. „Narodową” potrawą w Chengdu jest pikantny kurczak z orzeszkami ziemnymi, ale bardzo popularne są też kostki kurczaka o smaku rybnym czy wieprzowina gotowana w pikantnym sosie. Chińczycy z Syczuanu uwielbiają też wołowinę, przygotowywaną na setki sposobów.
Wprawdzie uczestnicy studenckich igrzysk będą mogli wybierać na stołówce tzw. potrawy międzynarodowe, to w jednym z bufetów ma być dostępna właśnie kuchnia syczuańska.