W środę ruszają AMP w kolarstwie górskim w Krakowie

0
673

Ponad 200 zawodników z 50 uczelni zgłosiło swój udział w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim w Krakowie. O swój czwarty z rzędu tytuł w wyścigu ze startu wspólnego powalczy Karol Ostaszewski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, siedmiokrotny medalista tej imprezy.

Zbliżająca się edycja AMP-ów zostanie rozegrana w cieniu drugiego, mniej znanego krakowskiego zamku w Przegorzałąch. Trasa najbliższych mistrzostw będzie wieść rozmaitymi ścieżkami Lasu Wolskiego w Krakowie – jednego z największych parków leśnych w kraju. Runda, na której będą rywalizować kolarze, liczy 4 kilometry długości i około 180 metrów przewyższenia.

Już w środę zostaną rozdane pierwsze medale AMP w kolarstwie górskim. W jeździe indywidualnej na czas, jak również w rozgrywanym dzień później wyścigu głównym na pewno poznamy nową akademicką mistrzynię kraju. Na starcie, z racji zakończenia studiów, zabraknie bowiem triumfującej w 2022 roku Gabrieli Wojtyły (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsko-Białej). Pod jej nieobecność główną faworytką nadchodzącej rywalizacji wydaje się być Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski) – ubiegłoroczna srebrna medalistka w wyścigu jazdy indywidualnej na czas oraz zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Polski XCO w 2023 roku. O pozostałe miejsca na podium walkę powinny stoczyć debiutujące w AMP-ach Milena Drelak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) i Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), czyli pierwsza i trzecia zawodniczka podczas pierwszego Pucharu Polski XCO w rywalizacji U-23. Do rywalizacji mogą włączyć się także będące rok temu tuż za podium AMP Justyna Tarnowska (Uniwersytet Warszawski) i Anna Kołatka (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku).

W zmaganiach mężczyzn tytułu akademickiego mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu głównym będzie bronić Karol Ostaszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Jednym z kandydatów do jego zdetronizowania będzie Szymon Pomian (Politechnika Białostocka), triumfator pierwszego PP XCO 2023 w elicie mężczyzn. W gronie zawodników aspirujących do podium należy wymienić zeszłorocznych medalistów – Stanisława Nowaka (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), Konrada Czaboka (Politechnika Warszawska) oraz Piotra Śliwińskiego (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu). Do walki o medale powinni się włączyć także inni czołowi zawodnicy AMP 2022 – Dominik Górak (Uniwersytet Warszawski), Gustaw Ostajewski (Politechnika Gdańska) i Michał Kamiński (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Grono tegorocznych faworytów uzupełniają debiutujący w AMP-ach Piotr Kryński (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku), Paweł Garczyk (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), Kamil Lach (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie) czy Maciej Kojro (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

W tym roku, z uwagi na zmiany w regulaminie technicznym, poznamy najbardziej kolarską uczelnię w Polsce bez podziału na płeć. Sugerując się ubiegłorocznymi rezultatami, walkę o to miano powinny stoczyć Uniwersytet Gdański z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, najlepsze odpowiednio wśród kobiet i mężczyzn w 2022 roku.

Organizatorem AMP w kolarstwie górskim w Krakowie jest Klub Uczelniany AZS Akademii Górniczo-Hutniczej przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Sponsorami i partnerami imprezy są firmy Teekanne, VERGE Sport, FOREST Hotel, EF Education First, Placebo Nutrition, Biostern, Alugear oraz Crossfit 72D.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim w Krakowie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie