Oddech towarzyszy nam od chwili narodzin aż do śmierci. Jest niezbędnym elementem funkcjonowania, który dostarcza komórkom naszego ciała życiodajny tlen. Korzyści wynikające z praktyki ćwiczeń oddechowych zostały po raz pierwszy opisane w 1915 r. w Anglii, gdzie stosowano je podczas terapii pacjentów pulmonologicznych.
Z jednej strony oddech charakteryzuje automatyzm zapewniający wykonywanie oddechów poza świadomością oddychającego, natomiast z drugiej można świadomie, uważnie zawiadywać oddechem, kontrolując przy tym rytm wdechów i wydechów oraz tor oddychania. Ćwiczenia oddechowe mogą stanowić element wyciszenia organizmu, pomóc w odnalezieniu stanu równowagi w sytuacji stresowej na skutek przeniesienia uwagi i lepszej kontroli emocji, czy wreszcie pełnić rolę dotleniającą podczas wykonywania aktywności.
Nasz organizm jest kontrolowany przez układ współczulny (nazywany również sympatycznym) oraz układ przywspółczulny (inaczej parasympatyczny). Działanie tych dwóch części składowych autonomicznego układu nerwowego są względem siebie antagonistyczne. Na poziomie fizjologicznym stosowanie odpowiednich technik oddechowych może wpływać na pobudzenie układu przywspółczulnego i pomóc w wywołaniu uczucia relaksu i spokoju.
Na czym polega praktyka uważnego oddechu i jak możemy wykorzystać ją jako formę relaksacji? Znajdź miejsce, które pozwoli Ci się zrelaksować i wyciszyć. Potraktuj oddech jak swojego nauczyciela i przyjaciela. Zamknij oczy i przenieś uwagę na oddech. Zauważ, które części ciała poruszają się wraz z wdechem i wydechem. Koncentruj się na doznaniach płynących z Twojego ciała. Zwróć uwagę na to, iż oddech przychodzi i odchodzi, zupełnie jak myśli napływające do Twojej głowy. Poczuj, jak oddech pozwala Ci się zdystansować do myśli oraz emocji, które Ci towarzyszyły.
Posiadając to drogocenne, a zarazem darmowe narzędzie do osobistej praktyki, warto każdego dnia zatrzymać się choć na chwilę i „odetchnąć pełną piersią”.
Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.
Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Bożena Sikora
O autorce:
Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczycielka wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Posiada kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Jest certyfikowanym instruktorem jogi twarzy. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.