AZS Poznań, najliczniej reprezentowany wielkopolski klub, zakończył Igrzyska Olimpijskie w Tokio bez medalu. Jednak azetesiacy z Poznania niepowodzeń nie rozpamiętują i już myślą o przyszłości.
Swoimi przemyśleniami po igrzyskach i planami na najbliższe lata podczas spotkania z mediami w sali konferencyjnej AZS Poznań podzieliła się m.in. Aleksandra Kowalczuk, taekwondzistka, która była najbliżej wywalczenia medalu.
– Długo będzie siedziało we mnie, że zajęłam tylko piąte miejsce i ten medal był tak blisko. Zapewne będzie to ze mną, aż go nie zdobędę. Jest tak chociażby z medalem mistrzostw świata, gonię za nim od 2015 i już dwa razu otarłam się o podium, w dodatku raz przegrywając z Brytyjką.
Rekord życiowy w olimpijskim biegu na 1500 m aż o cztery sekundy poprawiła Martyna Galant, która przez większą część sezonu zmagała się z kontuzją.
– Przyzwyczaiłam się, że w moim życiu jest wiele przeszkód i potknięć, które trzeba pokonać. Nigdy się nie poddawałam i wierzyłam do końca, że skończę ten sezon z dobrym wynikiem, a jednak spełniłam swoje marzenia i wystąpiłam w Tokio. Myślę wyłącznie pozytywnie pod kątem mistrzostw świata, wiem, że stać mnie na dobry start.
Złoty medalista Halowych Mistrzostw Świata sprzed trzech lat, Jakub Krzewina, w Tokio wystartował tylko w biegu eliminacyjnym sztafety 4x400m. Niestety w finale zabrakło już dla niego miejsca w składzie.
– Jestem takim dobrym wujkiem tej sztafety, bo jestem starszy o osiem lat. Ta rola mi pasuje, służę zawsze dobrą radą i razem walczymy o jak najwyższe miejsca.
Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych – Marek Kubiak, zastępca dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz dr Ewa Bąk, dyrektor Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania. Trzeba podkreślić, że przed igrzyskami w Tokio władze samorządowe, wojewódzkie i miejskie wzięły sobie do serca konieczność większego wsparcia sportowców wyczynowych w ich przygotowaniach do najważniejszych imprez. Wcześniej było ono często oceniane przez kluby jako niewystarczające, a wielu zawodników odchodziło z Poznania do ośrodków, które zwracały większą uwagę na taką pomoc.
Tym razem było inaczej – Urząd Marszałkowski ufundował stypendia olimpijskie dla wszystkich zawodników, którzy zdobyli kwalifikacje olimpijskie (i to od momentu zdobycia tych kwalifikacji), a także zadeklarował dalszą wypłatę stypendiów do końca grudnia 2022 roku wszystkim zawodnikom, którzy awansowali do pierwszej ósemki igrzysk. Natomiast Urząd Miasta dwa lata temu znacząco podniósł wysokość stypendiów za osiągnięcia sportowe dla seniorów, a także wypłacił specjalną nagrodę dla wszystkich, którzy wyjechali na igrzyska. Warto więc przyjechać do Poznania na studia i reprezentować miasto i województwo na najważniejszych imprezach światowych.
Podsumowanie startów azetesiaków z Poznania:
AZS Poznań:
- Joanna Fiodorow – lekkoatletyka, rzut młotem; 7. miejsce (73.83m SB)
- Martyna Galant – lekkoatletyka, bieg na 1500m; 23. miejsce (eliminacje – 4:05.03 PB, półfinał – 4:06.01)
- Alicja Konieczek – lekkoatletyka, bieg na 3000m z przeszkodami; 20. miejsce (eliminacje, 9:31.79)
- Jakub Krzewina – lekkoatletyka, sztafeta 4×400; 5. miejsce (startował w eliminacjach)
- Tymoteusz Zimny – lekkoatletyka, nie startował (rezerwowy)
- Aleksandra Kowalczuk – taekwondo, +67kg, 5. miejsce
- Karol Robak – taekwondo, sparingpartner
- Waldemar Łakomy – taekwondo, trener
- Magda Linette – tenis, singiel (I runda), debel (I runda)
A dodatkowo Marjorie Carpreaux – koszykarka ENEA AZS Poznań i reprezentacji Belgii (7. miejsce)
AZS AWF Poznań:
- Tomasz Barniak – kajakarstwo, C2 mężczyzn (1000 m), 7. miejsce (3:32.317)
- Martyna Jelińska – szermierka, floret kobiet indywidualnie, 31. miejsce
- Agnieszka Scheffler – taekwondo, sędzia
AZS UAM Poznań:
- Karolina Nadolska – lekkoatletyka, maraton; 14. miejsce (2:32:04 SB)
- Andrzej Witkowski – szermierka, sędzia