Asy serwisowe i długie wymiany, zagrania blokiem oraz ofiarne przyjęcia – wszystko to można było zobaczyć podczas półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet. W strefie B zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego z Warszawy, która z dużymi nadziejami wybiera się na wielki finał.
Przez trzy dni w Centrum Sportu i Rekreacji UW przy ul. Banacha rywalizowało blisko 170 zawodniczek z 13 uczelni. W tym czasie na trzech boiskach rozegrano ponad 30 spotkań. Walka toczyła się o awans do ogólnopolskiego finału Akademickich Mistrzostw Polski. Na aucie pozostało aż siedem zespołów.
W meczu o pierwsze miejsce w strefie zmierzyły się Akademia Wychowania Fizycznego i Vistula Warszawa. O tym, że były to najlepsze drużyny tego turnieju niech świadczy fakt, że we wcześniejszych czterech meczach nie straciły nawet seta. Teraz ktoś musiał przerwać dobrą passę.
Spotkanie trzymało w napięciu i w pełni zasłużyło na miano finałowego. W pierwszym secie zwyciężyła uczelnia specjalizująca się w finansach 25:22. Początek drugiej części również należał do Vistuli, ale ostatecznie to AWF doprowadził do stanu 1:1, wygrywając 25:18. W decydującej trzeciej partii górą była drużyna z Bielan zwyciężając 16:14.
– Emocje były duże, bo były godne przeciwniczki. Ważne jednak, że w tie breaku skończyło się 2:1 dla nas. To chyba był najtrudniejszy mecz w tym turnieju. Oczywiście każdy przeciwnik stawiał opór, ale w finale było najciężej. Popełniłyśmy też kilka błędów, które nie powinny się zdarzać, ale takie pomyłki zawsze mają miejsce. Teraz przed nami dwa-trzy tygodnie treningu i jedziemy na finał z mocnym nastawieniem. Chcemy to wygrać – powiedziała zadowolona Ewa Krzysztoń, środkowa AWF Warszawa.
O trzecie miejsce zmierzyły się Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy i Uniwersytet Łódzki. Duże powody do radości miały łodzianki, bo mecz zakończył się ich zwycięstwem w dwóch setach (25:14, 25:18) i pewnym awansem do finałów siatkarskich Akademickich Mistrzostw Polski po kilku latach przerwy.
– Plan minimum został zrealizowany, bo nie wierzyliśmy nawet że wyjdziemy z grupy. Do tej pory jakoś nam się nie udawało. To są moje czwarte AMP-y i w końcu jedziemy na finały. Bardzo się z tego cieszę. Droga do ćwierćfinału była dosyć łatwa, a my wykorzystałyśmy swoją szansę. W półfinale zagraliśmy nieco słabiej, ale znów spięłyśmy się w meczu o trzecie miejsce – mówiła uśmiechnięta Agata Gwardecka, atakująca Uniwersytetu Łódzkiego.
W stolicy Wielkopolski w półfinale strefy A zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego Poznań wygrywając wszystkie swoje spotkania. Awans uzyskało sześć drużyny startujących w turnieju. O jedną uczelnię mniej otrzymało promocję z półfinału D rozgrywanego we Wrocławiu. Pierwsze miejsce przypadło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach, który w pięciu meczach odniósł komplet zwycięstw, tracąc tylko dwa sety. Do rozegrania pozostały jeszcze zmagania w strefie C, które odbędą się w Lublinie.
Finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet odbędzie się w dniach 20-23 października, a gospodarzem turnieju będzie AZS Uniwersytet Ekonomiczny Kraków.
Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana jest przez Ministerstwo Sportu.
Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja półfinał A (Poznań)
1. Akademia Wychowania Fizycznego Poznań
2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Poznań
3. Politechnika Poznańska
4. Uniwersytet Szczeciński
5. Uniwersytet Gdański
6. Politechnika Gdańska
Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja półfinał B (Warszawa)
1. Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa
2. Vistula Warszawa
3. Uniwersytet Łódzki
4. Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa
5. Uniwersytet Warszawski
6. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja półfinał D (Wrocław)
1. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
3. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
5. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu