99. PZLA MP: Skrzyszowska dalej na tronie. AZS UMCS Lublin najlepszym klubem [FOTO, WIDEO]

0
642

W ostatnim dniu rozgrywanych w Gorzowie Wielkopolskim lekkoatletycznych mistrzostw Polski dominację w biegu na 100 metrów przez płotki potwierdziła Pia Skrzyszowska z AZS AWF Warszawa. Indywidualnymi mistrzami kraju zostali również Andrzej Kuch, Michał Rozmys (obaj AZS UMCS Lublin) czy Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk). Klasyfikację medalową 99. MP wygrał AZS UMCS Lublin.

Mimo czterokrotnie powtarzanego startu Skrzyszowska była w pełni skoncentrowana i po ciekawej walce na dystansie z Klaudią Siciarz (AZS AWF Kraków) zdobyła mistrzostwo Polski. Na mokrej bieżni gorzowskiego stadionu uzyskała czas 12,94 s. Druga na mecie Siciarz osiągnęła wynik 13,09 s. Atak na finiszowych metrach pozwolił Marice Majewskiej (AZS AWF Gorzów Wlkp.) wyprzedzić Klaudię Wojtunik (AZS Łódź) i zdobyć brąz z rezultatem 13,31 s.

Swój drugi medal w tegorocznych MP zdobyła Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa). Białorusinka z polskim paszportem po srebrnym krążku na 100 m była druga także na dystansie 200 m, ustępując jedynie znakomitej w tym sezonie Natalii Kaczmarek.

Piękny finisz oglądali kibice w biegu na 800 metrów kobiet. Na ostatniej prostej wyprzedzona przez Annę Wielgosz została opadająca z sił Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa). Brąz zdobyła Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków).

Niezwykle wyrównany był finał biegu mężczyzn na 800 metrów. Na prowadzeniu po wyjściu na finiszową prostą był Michał Rozmys (AZS UMCS Lublin). Imponujący pościg za nim przeprowadzili Filip Ostrowski oraz Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa). Na metę biegacze wpadli niemal jednocześnie. Minimalnie wygrał Rozmys – 1:46.95. Srebro zdobył Ostrowski – pokonał swojego bardziej doświadczonego kolegę zaledwie o 0.01 sekundy. Uzyskał czas 1:47.00, a Borkowski 1:47.01.

Srebro w biegu kobiet na 5000 metrów zdobyła Julia Koralewska (AZS AWFiS Gdańsk), a brąz w tej konkurencji wśród mężczyzn wywalczył jej klubowy kolega Maciej Megier. Tempa biegu nie wytrzymał lider krajowych tabel Szymon Żywko (AZS UMCS Lublin).

W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki przez większość dystansu równo biegli Damian Czykier i Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa), ale lepszą końcówkę miał ten pierwszy. Do szybkiego biegania wraca Michał Sierocki (AZS UMCS Lublin), który sięgnął po brąz.

Wicemistrzynią kraju w skoku w dal została Magdalena Bokun (AZS AWF Katowice), a czwarta w stawce była akademicka mistrzyni Polski Roksana Jędraszak (AZS Poznań), zepchnięta poza podium ostatnim skokiem w konkursie przez Annę Matuszewicz.

Mistrzem Polski w skoku w dal został Andrzej Kuch (AZS UMCS Lublin), który wygrał z wynikiem 7,68 m. Trzeci był ubiegłoroczny zwycięzca Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska), a tuż za podium zameldowali się wicemistrz z zeszłego roku Mateusz Jopek (AZS AWF Wrocław) i 16-letni Krzysztof Grochowski (AZS AWF Warszawa).

Po brąz w skoku o tyczce kobiet sięgnęła Anna Łyko (AZS AWF Wrocław). Rekord życiowy w tej konkurencji pobiła natomiast piąta w stawce Katarzyna Mirek (AZS AWF Kraków).

Dużo emocji przyniósł konkurs oszczepników. Wygrał go wracający do dobrej dyspozycji Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk). Olimpijczyk z Tokio zmobilizował się na ostatni rzut i zapewnił sobie zwycięstwo, posyłając 800-gramowy sprzęt na odległość 79,80 m. Dla Mrzygłóda to pierwszy złoty medal mistrzostw Polski. Wygrywając w Gorzowie Wielkopolskim, przerwał wieloletnią dominację w krajowym czempionacie Marcina Krukowskiego.

W biegach sztafetowych 4×400 metrów kobiet wygrał AZS AWF Warszawa przed AZS UMCS Lublin i AZS AWF Kraków. Najlepsi wśród panów byli zawodnicy AZS-u Poznań, którego sztafety zajęły dwa pierwsze miejsca. Podium uzupełnił kwartet biegaczy AZS UMCS Lublin.

Klasyfikację medalową 99. MP w Gorzowie Wielkopolskim wygrał AZS UMCS Lublin z dorobkiem dwunastu medali (5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe). Na trzeciej pozycji w tym rankingu uplasował się AZS AWF Katowice (3-2-2).

Warto wspomnieć, iż w Gorzowie Wielkopolskim, przy międzynarodowej obsadzie rozegrano również bieg rozstawny, mający na celu poprawę sytuacji Polaków w kontekście kwalifikacji na sierpniowe mistrzostwa świata w Budapeszcie. Biało-czerwoni zwyciężyli dzięki imponującemu finiszowi Kajetana Duszyńskiego (AZS Łódź). Niestety, czas, jaki uzyskali (3:02.36), nie pozwolił im na zmianę pozycji w rankingu i naszej sztafety nie zobaczymy na mistrzostwach globu na Węgrzech.

Medale zawodników z klubów AZS – 99. PZLA Mistrzostwa Polski, Gorzów Wielkopolski, 29.07.2023

Złote medale
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) – 100 m ppł
Andrzej Kuch (AZS UMCS Lublin) – skok w dal
Michał Rozmys (AZS UMCS Lublin) – 800 m
Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk) – oszczep
Weronika Bartnowska, Karolina Łozowska, Dominika Baćmaga, Anna maria Gryc (AZS AWF Warszawa) – 4 x 400 m
Mikołaj Buzała, Jan Wawrzkowicz, Bartosz Sołtysiak, Daniel Sołtysiak (AZS Poznań I) – 4 x 400 m

Srebrne medale
Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) – 100 m ppł
Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa)
Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa) – 800 m
Julia Koralewska (AZS AWFiS Gdańsk) – 5000 m
Magdalena Bokun (AZS AWF Katowice) – skok w dal
Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) – 100 m ppł
Alicja Wrona-Kutrzepa, Wiktoria drozd, Agata Wsiluk, Adrianna Janowicz-Półtorak (AZS UMCS Lublin) – 4 x 400 m
Mikołaj Nawrot, Ryszard Piasecki, Bartosz Zieliński, Jakub Chmielarz (AZS Poznań II) – 4 x 400 m