AZS-iacy powalczą o medale w Doha

0
744

Już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia mistrzostw świata w lekkoatletyce w katarskim Doha. Sprawdzamy, którzy zawodnicy z AZS-ów będą rywalizować o medale na Bliskim Wschodzie.

Wśród kobiet, w biegu na 100 metrów liczymy na udany występ Ewy Swobody. Sprinterka AZS AWF Katowice znakomicie radzi sobie w tym sezonie. Namiastkę świetnej dyspozycji pokazała już w sezonie halowym, zostając mistrzynią Europy w Glasgow. W lipcu w szwedzkim Gävle obroniła tytuł podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-23. Swoboda na swoim koncie ma również m.in. zwycięstwo w 1. Memoriale Ireny Szewińskiej czy trzecie miejsce w finale DME rozgrywanych w Bydgoszczy. Z kolei na początku września, podczas mityngu w Berlinie, wygrała, bijąc przy tym rekord życiowy (11.07). Bardzo liczymy, że w parze z sukcesem w Katarze przyjdzie rekord Polski, który od 33 lat należy do Ewy Kasprzyk (10.93).

– Rekord życiowy z Berlina dał mi dużo wiary w siebie. Wiem, na co mnie stać – przekonywała ostatnio Swoboda.
Ewa Swoboda jest w wysokiej formie. Na co stać ją w Doha?
Duże nadzieje wiążemy również ze startem innej przedstawicieli AZS AWF Katowice. Justyna Święty-Ersetic wraz z „Aniołkami Matusińskiego” w maju wygrały nieoficjalne mistrzostwa świata w sprintach w Jokohamie, a podczas DME zwyciężyła w biegu finałowym. Ostatnio mistrzyni Europy z Berlina startowała w Mińsku w meczu Europa – USA. W biegu na 400 m była szósta (52.35).
Wśród płotkarek liczymy na dobre wyniki Karoliny Kołeczek (AZS UMCS Lublin, 100 m; ostatnio 2. w meczu Europa – USA i 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej) i Joanny Linkiewicz (KS AZS AWF Wrocław, 400 m). Na liście startowej na 3000 m z przeszkodami znajduje się zaś Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań). Do boju o medale staną też inne zawodniczki AZS UMCS Lublin. Paulina Guba i Daria Zabawska wezmą udział w rywalizacji odpowiednio w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, a Malwina Kopron – w rzucie młotem. Ta ostatnio stoczy przy okazji wewnętrzny, krajowy pojedynek z Joanną Fiodorow (AZS Poznań), brązową medalistką zeszłorocznych ME. W gotowości do startów w sztafecie kobiecej i mieszanej 4×400 m pozostają jej klubowa koleżanka Patrycja Wyciszkiewicz, a także Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków).
Wśród „akademików” u mężczyzn jednym z kandydatów do złotego medalu jest Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn). 22-latek latem kolekcjonował złote krążki – najpierw triumfował podczas uniwersjady w Neapolu, a następnie obronił tytuł podczas MME w Szwecji. Ostatnio, podczas 10. LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej, przełamał barierę 22 metrów.
– Bardzo chciałem tych 22 m z przodu. Polowałem na nie. Od dłuższego czasu czułem się mocny i czekałem, aż w końcu to pójdzie – mówi w rozmowie z naszym portalem Bukowiecki, który nie kryje tego, że do Doha leci po złoto. Za rywala będzie miał kolegę z kadry – Jakuba Szyszkowskiego (AZS AWF Katowice).

W rzucie dyskiem biało-czerwone barwy będzie reprezentował Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej). W sztafecie 4×400 m zobaczymy natomiast Rafała Omelkę (AZS AWF Wrocław) i Wiktora Suwarę (AZS AWF Warszawa).
W chodzie na 20 km wystąpi Dawid Tomala (AZS KU Politechniki Opolskiej), zaś na 50 km – Rafał Sikora i Artur Brzozowski (obaj AZS AWF Katowice). W skoku o tyczce powalczy Robert Sobera (AZS AWF Wrocław),

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here