100 lat AZS Lublin! Za nami poświęcenie sztandaru

0
437

Dokładnie 22 stycznia 1922 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wszystko się zaczęło. Równo 100 lat później, dokładnie w tym samym miejscu, lubelscy azetesiacy świętowali okrągłą rocznicę swojego istnienia.

Głównym punktem obchodów tego dnia była uroczysta msza święta w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła, podczas której nastąpiło poświęcenie sztandaru AZS Lublin. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik. 

– Bez wątpienia dzisiejszy dzień jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu obchodów roku stulecia AZS Lublin. Przywiązujemy ogromną wagę do symboliki czy tradycji. Z nich czerpiemy inspirację. Naszym symbolem jest gryf. Ten jednoczy całe pokolenia. Jednoczy młodych sportowców, pracowników naukowych, całą społeczność akademicką. Poświęcenie i nadanie sztandaru odbywa się tu, gdzie nasza historia się rozpoczęła. To też element bardzo symboliczny i ważny dla nas – mówi wiceprezes AZS Lublin, Paweł Markiewicz.

We mszy świętej wzięli udział między innymi prezes Zarządu Głównego AZS Alojzy Nowak, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz przedstawiciele władz województwa lubelskiego i miasta Lublin.

– Tajemnicą naszego sukcesu jest atmosfera, którą tworzą ludzie. To przyciąga do nas zawodników, sponsorów, władze miasta i województwa. Wszyscy widzą, że wykonujemy dobrą robotę, która przekłada się na wyniki sportowe. Pragnę podkreślić, że oprócz tego sportu na najwyższym poziomie, skupiamy się przede wszystkim na sporcie dla studentów, którzy chcą aktywnie spędzać czas. Prowadzimy rozgrywki międzyuczelniane, w których można się realizować. Dzięki temu dołącza do nas wiele osób, a z nich możemy wyławiać potencjalne talenty – mówi prezes AZS Lublin, Zdzisław Targoński.

Obchody stulecia rozpoczęły się 28 września 2021 roku. Potrwają do października roku bieżącego, a ich zwieńczeniem będzie ogólnopolska uroczysta gala sportu akademickiego, która odbędzie się w Lublinie.

fot. AZS Lublin