Pozostały godziny do powitania nowego, 2021 roku. Roku pełnego planów, nadziei i wyzwań. W ostatnim dniu kalendarzowym 2020 dowodzimy, że mimo pandemii minione 366 dni nie były wcale złe dla akademickiego sportu osób z niepełnosprawnościami.
1. Co się odwlecze, to nie uciecze. Plany na 100%
Ogłoszone w marcu obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa zatrzymały w pierwotnym terminie organizację Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w pływaniu, boccii, strzelectwie sportowym oraz w bowlingu i bilardzie. Dzięki wytężonej pracy wszystkich organizatorów, którzy dwoili się i troili, zapewniając jak najwyższe standardy bezpieczeństwa, przełożone zawody udało się rozegrać w drugiej połowie roku. Mimo, że terminarz był niezwykle napięty to wszystkie planowane wydarzenia sportowe doszły do skutku.
2. Dobry start
Lepszej inauguracji nie można było sobie wymarzyć. Tegoroczny cykl zawodów otworzyły Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w badmintonie. Były to pierwsze w historii zmagania w tej dyscyplinie zorganizowane dla osób z niepełnosprawnościami w Akademickim Związku Sportowym. Organizatorem zawodów był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
3. Cel! Pal!
Strzelectwo sportowe to kolejna nowość, która pojawiła się w tegorocznym kalendarzu IMP AZS. Nowa dyscyplina błyskawicznie zgromadziła komplet uczestników, którzy w pierwszy weekend września przyjechali do Zielonej Góry. Uczestnicy jednogłośnie przyznali, że w przyszłym roku chcą kontynuować strzelecką przygodę. Gospodarzem Mistrzostw był KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego.
– Uwielbiam niesamowitą atmosferę, jaka panuje w trakcie zawodów i pomiędzy nimi. Naprawdę rzadko się zdarza spotkać tylu życzliwych ludzi w jednym miejscu. Wszyscy uczestnicy są bardzo mili i pomocni nawet w trakcie samych zawodów. A organizatorzy bardzo dbają o nas jak dobrzy rodzice, zapewniają nasze najważniejsze potrzeby i godny start w zawodach. W IMP-ach uwielbiam jeszcze to, że mogę zwiedzić wiele miast w całej Polsce oraz spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach, z którymi dotychczas nie miałam do czynienia – mówi zawodniczka Gabriela Sarzyńska z PWr Wrocław.
4. Gdzie ta keja?
Tydzień po strzelectwie sportowym IMP AZS przeniosły się na drugi koniec Polski. Oddalone o 600 km od stolicy województwa lubuskiego Wilkasy, gościły w inauguracyjnej edycji kilkudziesięciu studentek i studentów z niepełnosprawnościami. Uczestnicy próbowali swoich sił w żeglarstwie pod okiem niezwykle utalentowanych i zasłużonych instruktorów. Wśród sterników znalazł trener kadry narodowej osób z niepełnosprawnościami – Grzegorz Prokopowicz.
5. „Będę grał w grę”
Czwartą dyscypliną włączoną po raz pierwszy do IMP AZS okazał się E-sport. Zdalnie przeprowadzone zmagania okazały się nie lada gratką dla miłośników gier. Prowadzony na żywo stream przyciągnął wielu kibiców, którzy wspierali w komentarzach swoich faworytów. W roku 2021 planuje się przeprowadzić zawody w formie tradycyjnej.
6. Fuzja cymbergaja z tenisem stołowym
Ostatnią świeżynką w tegorocznej edycji okazała się nowatorska idea skierowana do osób z niepełnosprawnościami. Zawodnicy mieli okazję spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie skierowanej do osób z dysfunkcją narządu wzroku. Na obiektach sportowych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy odbył się turniej pokazowy IMP AZS w showdown.
7. Pomocna dłoń
Ponowne zaostrzenia rygoru sanitarnego w drugiej połowie roku uniemożliwiły organizację IMP AZS w tenisie stołowym w dotychczasowej lokalizacji. Ze względu na zamknięcie niektórych obiektów sportowych szansę do organizacji otrzymał AZS Gdańsk, wspólnie z AZS Uniwersytetu Gdańskiego. Były to pierwsze kroki stawiane w organizacji mistrzostw dla osób z niepełnosprawnościami w województwie pomorskim. Uczestnicy, którzy licznie zjechali do Gdańska, gwarantowali, że w przyszłym roku chcą tu wrócić.
8. Mazury, cud …
…nie tylko natury. To również cudne miejsce do uprawiania wszelkich aktywności sportowych. Po roku przerwy, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu udało się zorganizować 7-dniowy Integracyjny Festiwal Sportowy w Wilkasach. Studenci z niepełnosprawnościami brali udział w zajęciach z zakresu: nordic-walking, kolarstwa, kajakarstwa, tenisa ziemnego, siatkówki plażowej, tańca czy żeglarstwa.
9. RADujemy się
W roku 2020 przy Akademickim Związku Sportowym zostało powołane nowe ciało – Rada ds. Sportu Osób z Niepełnosprawnościami. Do rady zostało powołanych 19 osób z całej Polski.
10. Morze pomysłów
Okres lock-downu pozytywnie wpłynął na narodziny nowych pomysłów. W roku 2021 szykuje się naprawdę sporo nowości. Ale niech to zostanie jeszcze chwilę niespodzianką…
– Pierwszy raz jak zarejestrowałem się na IMP AZS, myślałem że jadę na „trudne” zawody. Jest to jednak miejsce, które zbiera dużo fajnych ludzi, które zawsze będą obok ciebie i tobie pomogą. Na takich zawodach istnieje fantastyczna atmosfera, której nigdy wcześniej nie widziałem. Daje mi to dużo sił i energii na czas nie tylko IMP AZS, ale i po ich zakończeniu – dodaje Mykola Ostapchum z UMCS Lublin.
11. Najlepsi w Europie
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS zostały docenione przez Komisję Europejską! Podczas gali podsumowującej konkurs #BeINclusive działania Akademickiego Związku Sportowego w sferze sportu osób z niepełnosprawnościami zostały uznane za jedne z trzech najlepszych w Europie. Konkurs #BeInclusive EU Sport Awards to inicjatywa Komisji Europejskiej skierowana do instytucji publicznych, prywatnych i pozarządowych, których działania są ukierunkowane na włączenie społeczne wykluczonych grup. W tegorocznej edycji udział wzięło 181 projektów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
12. Więcej Was nie było?
Przyrost liczby uczestników to nie jedyny „słupek”, który w 2020 roku poszybował do góry. W naszym gronie przybyło instruktorów i trenerów sportu osób z niepełnosprawnościami. IMP AZS były współorganizatorem trzech kursów, w których nowe umiejętności szkoleniowe OzN nabyło blisko 40 osób.
13. Witamy na pokładzie
Prócz nieodzownego wsparcia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu w szeregach IMP AZS pojawił się główny sponsor. Całą tegoroczną edycję IMP AZS sponsorowała Grupa LOTOS. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc!