Jeszcze tylko do piątku, 15 kwietnia trwa nabór na wolontariuszy podczas European Universities Games 2022. Największa tegoroczna impreza akademicka w Europie odbędzie się w dniach 17-31 lipca w Łodzi.

Organizację wydarzenia będzie wspierać ponad 1000 osób z Polski i z zagranicy. Zakończyła się już rekrutacja dla wolontariuszy zagranicznych, ale do połowy kwietnia chęć udziału w EUG 2022 w roli wolontariusza mogą zgłaszać jeszcze Polacy. Wystarczy wypełnić formularz, który dostępny jest TUTAJ. Dotychczas zgłoszenia na wolontariat podczas EUG 2022 wysłało aż 1190 osób z 84 krajów. Wśród nich są doświadczeni działacze, którzy brali już udział w imprezach organizowanych przez EUSA.

Akademicki Związek Sportowy od kilku miesięcy aktywnie promuje program wolontariatu na tegorocznych Europejskich Igrzyskach Akademickich. – Byliśmy do tej pory na 15 imprezach, w tym na Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, Akademickich Mistrzostwach Polski czy zawodach regionalnych, gdzie zachęcaliśmy uczestników do zaangażowania się w organizację EUG 2022. Planujemy wziąć udział jeszcze w około 20 wydarzeniach, podczas których wolontariusze będą mogli z bliska przyjrzeć się jak wygląda praca w poszczególnych działach na zawodach – mówi Marianna Pikul, koordynatorka wolontariatu na EUG 2022.

Wolontariuszem może zostać każdy chętny powyżej 16. roku życia. Wolontariusze będą zaangażowani w takie obszary jak obsługa obiektów sportowych, zakwaterowanie i catering, opieka nad drużynami, akredytacje, ceremonie dekoracji, media, marketing, IT support czy transport. Wykaz poszczególnych działów wraz z ich charakterystyką jest dostępny na stronie EUG.

– Wolontariat na Europejskich Igrzyskach Akademickich w Łodzi to znakomita okazja do zdobycia doświadczenia przy organizacji największej imprezy sportowej w Europie, szansa na przeżycie niezwykłej wakacyjnej przygody i nawiązanie nowych znajomości, a także doskonalenie swoich umiejętności takich jak praca w zespole czy komunikacja w językach obcych – przekonuje Marianna Pikul. – Każdy wolontariusz otrzyma pakiet startowy, będzie miał zapewnione bezpłatne wyżywienie, a ci spoza Łodzi także zakwaterowanie. Osoby, które pozytywnie przejdą proces rekrutacji wezmą udział w darmowym programie szkoleń – dodaje.

Zgłoszenia trwają do 15 kwietnia. Kolejny etap rekrutacji to rozmowy z kandydatami na wolontariuszy, a następnie szkolenia online. Na lipiec zaplanowano szkolenia i seminaria stacjonarne.

Europejskie Igrzyska Akademickie to zawody skierowane do studentów z całej Europy, rozgrywana od 2012 roku. W Łodzi odbędzie się już piąta impreza tego cyklu. W wydarzeniu weźmie udział ponad 5000 sportowców, którzy będą rywalizować w 20 dyscyplinach sportu.