Szósty medal i następny kapitalny występ siatkarzy – to najważniejsze wydarzenia wtorku w polskiej ekipie podczas 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu. Blisko podium było też na pływalni, a emocje fundowali nam też zawodnicy w tenisie stołowym i tenisie ziemnym.

Kolejną polską medalistką studenckich igrzysk została Patrycja Adamkiewicz, która na trzecim miejscu zakończyła rywalizację w zawodach taekwondo w kategorii -57kg. Polka szła jak burza, ale w półfinale trafiła na bardzo mocną Koreankę. – Dwa lata temu na uniwersjadzie w Tajwanie przegrałam medal jednym punktem. Cieszę się ze teraz się udało, bo to dla mnie duży sukces – komentowała Adamkiewicz.

Adamkiewicz będzie miała jeszcze szansę na kolejny medal, bo w sobotę, 13 lipca, wystąpi razem z koleżankami w turnieju drużynowym. Dwa lata temu w Tajpej Polki, również z Patrycją w składzie, wywalczyły srebrny medal. Tymczasem we wtorek bez medalu zakończyli rywalizację dwaj inni taekwondziści – Jakub Posadzy i Albert Millert.

Wydaje się, że musiałoby dojść do kataklizmu, żeby z medalem – i to złotym lub… brązowym – nie wrócili do Polski siatkarze. Biało-czerwoni przez grupę z Brazylią, Francją, Iranem i Kanadą przeszli suchą stopą, wygrywając wszystkie spotkania po 3:0. We wtorek rozegrali ostatnie grupowe spotkanie gromiąc Kanadę. – Fajnie wychodzi nam gra w siatkówkę. Traktujemy tę uniwersjadę bardzo poważnie, bo czujemy, że możemy tu zrobić coś wielkiego – mówi libero polskiego zespołu Mateusz Masłowski.

W środę biało-czerwoni będą odpoczywać, a w czwartek przystąpią do gry w fazie pucharowej. Ich ćwierćfinałowym rywalem będzie Tajwan, który z trzema zwycięstwami zakończył zmagania w grupie A na drugim miejscu. Kolejne terminy siatkarzy – piątek półfinał i w sobotę finał lub mecz o trzecie miejsce. Włosi znani są z tego, że lubią sobie ustawić drabinki siatkarskich turniejów, by im było jak najłatwiej. A być może tylko zwykły przypadek sprawił, że ewentualnym rywalem Polaków w półfinale będą Rosjanie. Nie ma żadnej wątpliwości, iż to dwie najmocniejsze drużyny na tym turnieju. I można się zakładać, że jedna z nich będzie złotym, a druga brązowym medalistą uniwersjady.

Emocje były też na pływalni Piscina Scandone, gdzie dwójka polskich pływaków wystąpiła w finałach. Kapitalnie spisała się Agata Naskręt, która na 50 metrów grzbietowym była czwarta. Dwie lokaty niżej finiszował na 100 metrów stylem motylkowym Michał Poprawa. Dwoje Polaków wywalczyło też we wtorek awans do środowych półfinałów – Paweł Sendyk z czwartym czasem wszedł do finału na 50 metrów dowolnym, a Dominika Sztandera z szóstym do finału na 50 metrów klasycznym.

Lidia Augustyniak zajęła szóste miejsce w finale rzutu dyskiem kobiet. Polak uzyskała rezultat 54,94 m. Był to dziś jedyny finał z udziałem polskiego lekkoatlety na stadionie San Paolo.

Bardzo dobrze w porannych eliminacjach 400 m przez płotki spisał się Patryk Dobek, który z pierwszym czasem awansował do półfinału. W kolejnej rundzie w tej konkurencji pobiegnie także Patryk Adamczyk.

Do finału 400 m awansował Wiktor Suwara. Sztuka ta nie udała się pozostałym Polakom startującym na dystansie jednego okrążenia – Annie Dobek, Marioli Karaś i Dariuszowi Kowalukowi. Na półfinale 100 m swój udział w tej konkurencji zakończyła Kamila Ciba. Jej los na 800 m podzieliła Weronika Wyka. Eliminacji rzutu oszczepem nie przebrnął Rafał Gierek.

Dobrze w dziesięcioboju radził sobie Rafał Abramowski, ale niestety w ostatniej konkurencji dnia – biegu na 400 m został zdyskwalifikowany i stracił szansę na walkę o medale.

Wielką radość w polskiej ekipie sprawili Daria Kuczer i Piotr Matuszewski, którzy po pięknej walce awansowali do 1/8 finału tenisowego miksta. Nasza para mieszana pokonała Australijczyków Kaitlin Staines i Scotta Jonesa 7:6, 7:6.

W najlepszej szesnastce turnieju singlowego w tenisie stołowym jest Sandra Wabik, która we wtorek pokonała najpierw Francuzkę Oceane Guisnel 4:2, a następnie Czeszkę Katerinę Tomanovską 4:0. Pozostałe nasze zawodniczki – Natalia Bajor i Paulina Krzysiek – odpadły w 1/16 finału. W 1/8 finału debla kobiet Sandra Wabik i Natalia Bajor przegrały z parą ze Szwecji. Nie mamy już zawodników w turnieju singlowym mężczyzn, bo Jakub Folwarski odpadł w 1/32, a Adam Dosz, Michał Bańkosz i Adrian Więcek rundę później.

Z kolei w rywalizacji mikstów w strzelectwie w konkurencji pistolet pneumatyczny Joanna Tomala i Grzegorz Długosz zajęli siódme miejsce, pierwsze, które nie dawało awansu do finału. Bez sukcesów walczyły też nasze drużyny szermiercze – floreciści i szablistki odpadły w 1/18 finału rywalizacji drużynowej.

Do tej pory w uniwersjadzie w Neapolu polscy sportowcy wywalczyli sześć medali. Przed Patrycją Adamkiewicz wywalczyli je: drużyna strzelczyń w konkurencji karabinu pneumatycznego i Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą złote oraz drużyna szpadzistek, szpadzista Wojciech Kolańczyk i pływak Filip Zaborowski.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.